Tak jest

Tak jest

Kaczyński i "tranwerstyci"

Prezes PiS, podczas spotkania z wyborcami w Garwolinie wyraził się niepochlebnie o osobach transpłciowych, deklarując, że jego rząd nie będzie się zajmował tym, aby "ci tacy różni odmienni, bardzo dziwni, mieli w Polsce lepiej i byli eksponowani." Wiecemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich skomentował słowa prezesa PiS: "wypowiedź Kaczyńskiego zrozumiałem tak, że trzeba zagnać mniejszości seksualne do rezerwatu, by innym żyło się lepiej." Swojego lidera bronił poseł Jan Dziedziczak, mówiąc, że jeśli Kaczyński znów obejmie władzę, mniejszości seksualne "będą miały takie same prawa jak inni, a chodzi o to, żeby nie miały lepiej."

Kto będzie nowym premierem?

Po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej i w związku z jego przyszłą przeprowadzką do Brukseli - trwają spekulacje o tym, kto będzie nowym szefem rządu. O najbliższej politycznej przyszłości - także tej dotyczącej wewnętrznych spraw Platformy Obywatelskiej - rozmawiali goście programu Tak jest: Mariusz Kamiński i Sławomir Neumann.

Związek u notariusza

Jędrzej i Marek Idziak-Sępkowscy, by stworzyć homoseksualny związek, podpisali u notariusza "Umowę partnerską". Podczas ceremonii, tak jak podczas ślubu, przysięgali sobie miłość, wierność i uczciwość. Jak mówili, "my jako obywatele musimy popisywać się "drzymałowym" sprytem, by godnie żyć." Poseł Andrzej Dera z Solidarnej Polski przypominał jednak, że instytucja małżeństwa jest zarezerowana dla par heteroseksualnych nie bez przyczyny. "Małżeństwa mają przywileje, wynikające z konstytucji, nadane ze względu na to, że rodzą się w nich dzieci i państwo ma w tym żywotny interes."

Z widokiem na Brukselę

Donald Tusk i premier Danii Helle Thorning-Schmidt to kandydaci na stanowisko szefa Rady Europejskiej - donosi dziennik "Financial Times". Decyzja zapadnie w sobotę. Zdaniem Stefana Niesiołowskiego, odejście Tuska do Brukseli oznaczałoby porażkę Platfromy w wyborach parlamentarnych. "Nie widzę szans, by Platforma pod innym kierownictwem poradziła sobie z PiS-owską recydywą." Beata Kempa z Solidarnej Polski uważa, że w razie objęcia przez premiera unijnego stanowiska, rząd powinien podać się do dymisji. "Nic nie jest w stanie zatrzymać spadających sondaży Platformy." dodała posłanka.

Propozycje rządowe - realne zmiany czy populistyczne obietnice przedwyborcze?

W Sejmie premier Donald Tusk zapowiedział wzrost emerytur i rent oraz zwiększenie ulg podatkowych na dzieci. - Nie ulega wątpliwości, że to co zapowiedział premier, to nie jest nawet kiełbasa, ale są to kiełbaski wyborcze rzucone do różnych grup społecznych - ocenia plany rządu Zbigniew Kuźmiuk z PiS. - Niech PiS położy na stole swoją propozycje, będziemy się nad nią zastanawiali - ripostowała mu Urszula Augustyniak z PO.

Status embrionu

Zespół ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski przygotował projekt w sprawie statusu ludzkiego embrionu. Biskupi zaznaczyli, że metoda in vitro jest nie do pogodzenia z katolicką nauką. Jak mówił Marcin Przeciszewski z KAI, życie ludzkie zaczyna się od momentu poczęcia, "więc Kościół ma obowiązek, jako sumienie demokracji, wypowiadać się przeciw zabijaniu embrionów." Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka odpowiadała natomiast, że skoro naukowcy mają wątpliwości, kiedy można już mówić o człowieku w przypadku zarodka, "to prawo stanowione nie może być oparte na tak wątłych podstawach."

Chcą legalnej marihuany w całej Unii.

W krajach Unii Europejskiej trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim wnioskiem dotyczącym legalizacji marihuany. Do tej pory najwięcej zebrano w Polsce. "Mam nadzieję, że Komisja Europejska rozpatrzy sprawę obiektywnie i odrzuci projekt" - mówi przeciwny tej inicjatywie Marek Jurek. "A ja, że rozpatrzy obiektywnie i projekt przyjmie" - odpowiada Kamil Sipowicz.

Ks. Lemański bez uprawnień kapańskich

Ks. Wojciech Lemański został zawieszony w pełnieniu funkcji kapłańskich. To konsekwencja długotrwałego sporu duchowanego z Kurią Warszawsko-Praską i jej głową - abp Henrykiem Hoserem. Dziś ks. Lemański otrzymał dekret suspendujący, ale jak twierdzi, decyzja nie jest prawomocna i zamierza nadal wykonywać funkcje kapłańskie. O decyzji zwierzników duchownego i jej motywach rozmawiali goście programu Tak jest - rzecznik Kurii Warszawsko-Praskiej Mateusz Dzieduszycki i publicysta Polityki Jacek Żakowski.

Niebezpieczna na wolności

Pierwsza kobieta, objęta ustawą o niebezpiecznych przestępcach, opuściła więzienie w Lublińcu. Nie trafi jednak do specjalnego ośrodka w Gostyninie. Sąd uznał, że w jej przypadku wystarczy nadzór i przymusowe leczenie. Ewelina C. została skazana na 6 lat więzienia za próbę zabójstwa dziecka obcej kobiety - na ulicy wyjęła niemowlę z wózka i rzuciła nim o chodnik. "Nadzór może być szansą dla takiej osoby" mówiła Helena Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jednak były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wskazywał, że koszty ewentualnej pomyłki sądu poniosą małe dzieci, które mogą zostać napadnięte przez Ewelinę C. "Takich ludzi trzeba izolować" dodał Ziobro.

Szczepienia: plusy i minusy

Polskie szczepionki cieszą się złą sławą - uważa Przemysław Cuske z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach. Nie zgadza się z nim wiceminister zdrowia Sławomir Neumann i podkreśla, że w Polsce nie ma szczepionek, które byłyby niebezpieczne dla pacjentów.

Stracone pokolenie młodych?

Według danych Eurostatu ponad 1,9 mln Polaków mających od 15 do 34 lat nie uczy się, nie pracuje, żyjąc na koszt innych osób. Zgodnie z badaniami CBOS co czwarty uczeń ostatniej klasy szkoły średniej uważa, że jego rówieśnicy to stracone pokolenie. Zdaniem Agnieszki Pomaskiej polska szkoła powinna uczyć większej samodzielności. Nie zgadza się z nią Jan Śpiewak, który uważa, że zrzucanie odpowiedzialności na szkołę, albo rodziców, to tylko ucieczka przed trudnymi wyzwaniami, którze leżą w sferze gospodarczej.

Kościelne finanse pod lupą

Papież stanowczo o stylu życia duchownych. Podczas spotkania z koreańskim duchowieństwem hipokryzją nazwał sytuację, gdy osoby, które ślubowały ubóstwo, żyją w bogactwie. Jego słowa brzmią wiarygodnie - stwierdził w programie Tak Jest Jarosław Makowski, który podkreślał, że papież sam zrezygnował z wielu przywilejów. Zdaniem Mateusza Dzieduszyckiego Franciszek, mówiąc o konieczności życia w ubóstwie, nie odnosił się do polskich duchownych.

Legia nie zagra w LM

Europejska Unia Piłkarska odrzuciła apelację Legii Warszawa ws. walkowera w meczu eliminacji Ligi Mistrzów. Ostatnią nadzieją Legii jest teraz Trybunał Arbitrażowy w Lozannie. Zdaniem Zdzisława Kręciny utrzyma on niekorzystną dla polskiej drużyny decyzję. Dla Adama Godlewskiego odwoływanie się od tej decyzji ma jednak jeszcze sens, gdyż jego zdaniem, przed Trybunałem Legia ma większe szanse niż przed UEFA.

Eksperymenty a cierpienie zwierząt

Rząd przyjął projekt nowej ustawy traktujący o doświadczeniach na zwierzętach. Jego zapisy najprawdopodobniej zmniejszą ochronę zwierząt. Według części środowiska akademickiego, zmiany to efekt lobby biomedycznego. O modyfikacjach polskiego prawa w tym zakresie dyskutowali goście programu Tak jest - prof. Andrzej Elżanowski i prof. Stefan Niesiołowski. Pierwszy z nich podkreślał, że w Polsce przeprowadzanych jest zbyt wiele niepotrzebnych eksperymentów na zwierzętach. - Testy substancji są całkowicie bezsensowne, kryminalne. Są one prowadzone na gatunkach, z których doświadczenia nie można przenieść na człowieka. Różnice są zbyt duże - wyjaśniał swoje stanowisko Elżanowski. Nie zgodził się z nim prof. Niesiołowski. Jak tłumaczył, eksperymenty są potrzebne dla rozwoju medycyny. - Doświadczenia są niezbędne. Trzeba eliminować cierpienie, to oczywiste. Ale w tym projekcie nie ma niczego takiego, co wskazywałoby na bezmyślne dręczenie zwierząt. Próba wyeliminowania doświadczeń to pięknoduchostwo - tłumaczył prof. Niesiołowski.

Koński los

W niedzielę, podczas największego natężenia ruchu turystycznego, padł kolejny koń ciągnący wóz nad Morskie Oko. Obrońcy praw zwierząt zarzucają władzom powiatu i kierownictwu Tatrzańskiego Parku Narodowego, że przyzwalają na męczenie koni i wykorzystywanie ich ponad siły. Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski zaznacza jednak, że transport konny jest najbardziej ekologiczny a fiakrzy dbają o swoich podopiecznych.

Cydr na tych samych prawach co piwo?

Ministerstwo gospodarki zaproponowało zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, umożliwiające reklamę cydru na tych samych zasadach, co reklamowane jest piwo. Równocześnie pojawił się pomysł zniesienia akcyzy na polski cydr. Wszystkie te zabiegi mają spopularyzować trunek, wspomagając producentów jabłek dotykniętych rosyjskim embargiem.

2 lata więzienia za danie dziecku prezerwatywy i edukację seksualną

Do sejmu trafił obywatelski projekt przygotowany przez Fundację PRO - Prawo do Życia, pod którym podpisało się 250 tys. osób, który zakłada m.in karę do 2 lat więzienia za udostępnienie osobie poniżej 15 roku życia środków antykoncepcyjnych. Za kratki mógłby trafić rodzic, który swojemu 14 letniemu dziecko dałby prezerwatywę. Autorzy projektu tłumaczą, że taki zapis umożliwi m. in. skuteczniejszą walką z molestowaniem seksualnym dzieci i pedofilią. - Celem tego projektu jest de facto wprowadzenie zakazu edukacji seksualnej w szkołach - uważa Katarzyna Piekarska z SLD. - Autorzy projektu tej ustawy powiedzieli jednoznacznie, że to rodzice decydują o tym w jaki sposób w sferze seksualności będą kształcone ich dzieci - broni projektu Andrzej Jaworski z PiS.

Legii przegrana z przepisami - Legioniści wyrzuceni z Ligi Mistrzów

Legia Warszawa nie zagra w decydującej fazie kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Zdaniem Komisji Dyscyplinarnej UEFA, Bartosz Bereszyński nie mógł zagrać w rewanżowym meczu z Celtikiem. Zawodnik miał do odcierpienia karę trzech meczów za czerwoną kartkę z zeszłego roku. Bartosz Bereszyński w trakcie ponad 180 minut dwumeczu, zagrał jednak ledwie 4 minuty, nie przyczyniając się do wygranej w dwumeczu 6-1. Jak podkreslali goście programu Tak jest: były piłkarz Radosław Majdan i redaktor naczelny Przeglądu Sportowego Michał Pol, UEFA ukarała Legię niewspółmiernie do popełnionej winy.

Tęcza niezgody znowu w płomieniach

Tęcza na Placu Zbawiciela ponownie stanęła w płomieniach. To już kolejny raz, kiedy instalacja została zniszczona. Wraz z tym wydarzeniem, wraca także dyskusja, czy warszawski plac to odpowiednie miejsce dla tęczy. " Ta instalacja była tylko ozdobą placu. Faszyści uczynili z niej jednak symbol LGBT" - uważa profesor Jan Hartman. "Tęcza po prostu szpeci miasto. Warszawa jest piękna, i stać ją na lepsze dzieła architektury" - odpowiada Mateusz Dzieduszycki, rzecznik Diecezji Warszawsko-Praskiej.