Tak jest

Tak jest

MEN odpiera zarzuty Episkopatu

Episkopat Polski uznał, że rządowy podręcznik dla pierwszoklasistów jest infantylny i pomija treści wiążące się z małżeństwem i rodziną. Jak powiedział na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Marek Jędraszewski, w elementarzu nie da się znaleźć tradycyjnych elementów chrześcijańskich. Szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska odpiera te zarzuty i przekonuje, że podręcznik ma wartości uniwersalne a duchowni powinni docenić, że jest darmowy.

Wolność od podatku w Trybunale

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała do Trybunału Konstytucyjnego kwestię kwoty wolnej od podatku. Zdaniem prof. Ireny Lipowicz, obecna wysokość tej stawki jest zbyt niska i kłóci się z zasadą sprawiedliwości społecznej. Inaczej uważa posłanka PO, Krystyna Skowrońska, wskazując jednocześnie, że proponowane przez rzecznik zmiany kosztowałyby budżet państwa 11 miliardów złotych. "To odbiłoby się na innych programach pomocy dla najbiedniejszych" mówiła Skowrońska. Atakował ją za te słowa Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. "Ludziom odbiera się chleb od ust, by zrównoważyć budżet" dodał Ikonowicz.

Odwołali "Behemotha"

Poznański koncert zespołu "Behemoth", którego liderem jest Adam "Nergal" Darski, został odwołany. Taką decyzję podjęły władze Uniwersytetu Medycznego - uczelnia tłumaczy, że istniało ryzyko starć fanów zespołu z uczestnikami protestu religijnego. O koncercie, który się nie odbył, rozmawiali profesor Magdalena Środa i poseł Jacek Żalek.

MON wezwie rezerwistów?

"Z reguły jest tak, że ta armia rezerwowa, czy rezerwiści stanowią dużo większą liczbę od armii profesjonalnej"- mówił w programie gen. Bogusław Pacek. Oficjalnie jednak, takie dane nie są ujawniane. "Kuriozalną sytuacją" nazwał wzywanie rezerwistów do służby na kilkadziesiąt dni Filip Ilkowski z inicjatywy "Stop Wojnie". Jego zdaniem, 50-letnie osoby nie powinny dostawać powołania do służby na niecały miesiąc.

Minister Fuszara popiera kazirodztwo?

Prawo i Sprawiedliwość domaga się dymisji prof. Fuszary - minister i pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania. Powodem ma być jej wypowiedź sprzed dwóch lat na temat kazirodztwa. Według Wandy Nowickiej z Twojego Ruchu prawdziwym powodem ataku na profesor Fuszarę są jej prace nad konwecją o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Natomiast ‪Małgorzata Sadurska‬ z PiS podkreślała, że los prof. Fuszary będzie papierkiem lakmusowym, na ile premier Kopacz z rządem skręciła w "lewą stronę".

"Nie jestem przystawką"

Janusz Palikot niespodziewanie poparł rząd Ewy Kopacz. Przewodniczący Twojego Ruchu tłumaczył, że przekonało go exposé nowej premier. "W swoim exposé powiedziałbym w 30-40 proc. to, co Kopacz" mówił Palikot. Dodał także, że nie zamierza wracać do Platformy, a jego partia w wyborach parlamentarnych wystartuje pod własnym szyldem.

Expose premier Ewy Kopacz

W 45 minut premier Ewie Kopacz udało się opowiedzieć o najważniejszych zadaniach stojących przed nią i jej ministrami. Czy były to konkretne zapowiedzi czy puste, rozwlekłe w latach obietnice? O to spierali się goście programu Tak Jest - Elżbieta Radziszewska z Platformy Obywatelskiej i Mariusz Antoni Kamiński w Prawa i Sprawiedliwości.

PAN: 50 tys. par homoseksualnych w Polsce wychowuje dzieci

Nawet 50 tysięcy par homoseksualnych w Polsce wychowuje dzieci. Tak wynika z raportu przygotowanego przez badaczy z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Według naukowców w stałych związkach homoseksualnych w naszym kraju żyje około miliona osób. O wynikach badań naukowców w programie Tak Jest rozmwaiali Michał Piróg i Marian Piłka.

Rodziny z wyboru

W budynku Polskiej Akademii Nauk przedstawiony został raport "Rodziny z wyboru w Polsce", zgodnie z którym blisko 50 tys par homoseksualnych wychowuje w Polsce dzieci.

Prostytucja i narkotyki w polskim PKB

13 miliardów zotych - tyle według wyliczeń GUS-u polskiej gospodarce przyniosły w ubiegłym roku prostytucja, narkotyki i przemyt. Oznacza to, że po wliczeniu tej kwoty do wyników wzrostu gospodarczego, ten byłby wyższy o 0,1 proc. O tym czy warto wykorzystać taki potencjał finansowy szarej strefy i zalegalizować przynajmniej częśc jej elementów, w tym prostytucję i narkotyki, dyskutowali goście programu Tak jest - prawnicy: Ryszard Kalisz i Zbigniew Roman.

Spór o konwencję

W Sejmie nie ma zgody ws. ratyfikacji konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Podczas debaty zgłoszono poprawki. Projekt ponownie trafił do komisji. "Jesteśmy blisko jej podpisania" - mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Przeciwny jej uchwaleniu Marek Jurek uważa, że dokument ten "będzie narzędziem strukturalnej przemocy wobec rodzin".

Z rządu do zarządu

Były zarządca Donalda Tuska może zarobić w zarządzie spółki PKN Orlen nawet 2,5 milionów rocznie. Nominacja Igora Ostachowicza wzbudza sporo politycznych kontrowersji. "Wygląda to wszystko na załatwianie posad kolegom, którzy w polityce w danym momencie nie mają udziału" - mówi profesor Paweł Łuków z Uniwersytetu Warszawskiego. Przeciwnego zdania jest poseł PO, Sławomir Neumann, który twierdzi, że "ludzie, którzy odchodzą z pewnych ważnych miejsc mają olbrzymią wiedzę, olbrzymie kontakty i warto to właściwie wykorzystać".

Konwencja zmieni płeć?

Sejmowa debata nad przyjęciem Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Dokument wywołuje kontrowersje ze względu na zapisy, dotyczące płci. Jak mówiła Beata Kempa z Solidarnej Polski, artykuł 3. formułuje definicję płci społecznie-kulturowej, czyli ról, zachowań i atrybutów, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet i mężczyzn. "Jeżeli ktoś myśli, że ta konwencja obroni kobiety przed przemocą, to jest w błędzie" dodała posłanka. Profesor Monika Płatek wskazywała jednak, że zaletą dokumentu jest właśnie walka ze stereotypami, dotyczącymi płci. "Ta konwencja mówi o tym, żeby usuwać patologiczne stereotypy w naszym myśleniu" podkreślała prawniczka.

"Ramię w ramię po równość"

Dariusz Michalczewski, były bokser, został twarzą kampanii "ramię w ramię po równość- osoby LGBT i przyjaciele". Poparcie to spotkało się z krytyką osób o konserwatywnych poglądach.

Mieszkanie dla bogatych?

Narodowy Bank Polski krytykuje projekt "Mieszkanie dla młodych". Jak twierdzi, ma on służyć głównie bankom i deweloperom. NBP proponuje, by przeprowadzić w nim zmiany, m.in. włączyć do projektu mieszkania z rynku wtórnego. Swoje propozycje i uwagi dotyczące "MdM" przedstawiali goście programu "Tak jest".

Premier Kopacz kontra górnicy

1 października, w dniu expose premier Ewy Kopacz, górnicy przyjadą do Warszawy przypomnieć o złej sytuacji finansowej spółek węglowych.

Homoseksualizm a tolerancja

Po geście poparcia Dariusza Michalczewskiego dla osób LGBT, na byłego mistrza świata w boksie spłynęły liczne słowa krytyki - w tym najbardziej ostra, ze strony właściciela jednego z browarów. Jak jednak tłumaczy swoją postawę były sportowiec, każdy ma prawo do równego traktowania, niezależnie od wykonywanego zawodu i preferencji seksualnych. O tym jak postrzegany jest homoseksulizm przez sportowców, ale i zwyklych ludzi, rozmawiali goście programu Tak jest: Dariusz Michalczewski i Jan Tomaszewski.

Powroty do rządu

"To bardzo mocna ekipa ludzi, którzy są zmotywowani do pracy" - tak o nowej "drużynie Ewy Kopacz" mówili dziś kandydaci na ministrów. Sporo politycznych emocji wzbudziła nominacja Grzegorza Schetyny na stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych. "Na krótką metę pani Kopacz kupiła sobie święty spokój, dlatego chciała mieć Schetynę wewnątrz rządu, żeby na zewnątrz jej nie podkopywał" - twierdzi europosel PiS, Ryszard Czarnecki. "Polacy ucieszyli się z tego, że zobaczyli dziś polityków, którzy niegdyś mocno ze sobą dyskutowali" - odpowiadał drugi z gości programu "Tak jest", wybrany dziś na ministra sprawiedliwości, Cezary Grabarczyk.

Feminizacja języka w polityce

"Premierka" - brzmi dziwnie i śmiesznie, czy powinno wejść na stałe do naszej mowy? O to czy powinno się feminizować język spierali się goście Tak Jest - polonistka Marta Konarzewska i socjolog prof. Ireneusz Krzemiński.

Więźniowie domagają się eutanazji

Belgijski sąd zezwolił na eutanazję mordercy i gwałciciela Franka Van Den Bleekena, od trzydziestu lat odsiadującego karę dożywocia. Zgoda, którą otrzymał osadzony, zachęciła już - donoszą miejscowe media - innych więźniów do pójścia w jego ślady. - Jest to kara śmierci wprowadzona tylnymi drzwiami i ucieczka od wyroku. On mówi, że chce uciec od cierpienia, ale to cierpienie jest jego karą za popełnione przestępstwa - uważa filozof, prof. Zbigniew Mikołejko. - Każdy ma prawo do dobrej śmierci, a eutanazja to dobra śmierć - stwierdza poseł Twojego Ruchu - Armand Ryfiński.