Tak jest

Tak jest

Migalski: "selfie" może zrobić krzywdę

Moda na "selfie" trwa - zdęcia "z ręki" robią ludzie na całym świecie, w tym celebryci, aktorzy, sportowcy i politycy. O korzyściach i niebezpieczeństwach płynących z fotografowania samych siebie - rozmawiali goście programu Tak Jest.

Komornicza samowola

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie komornika, który odebrał ciągnik rolnikowi za długi jego sąsiada. "To bandytyzm" mówiła posłanka PO Lidia Staroń. "Mamy już 4 podobne przypadki działalności tego komornika" dodała posłanka. Także Andrzej Mularzuk, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej, przyznał, że sprawa jest "bulwersująca". Mularzuk zaznaczył jednak, że egzekucji nie dokonał osobiście komornik, który był w tym czasie na wyjeździe, tylko jego zastępca - "podjęliśmy uchwałę, wszczynająca wobec niego postępowanie dyscyplinarne."

Unia: Pigułka "dzień po" bez recepty

Komisja Europejska zezwoliła, aby środki antykoncepcyjne stosowane po stosunku były dostępne w krajach Wspólnoty bez recepty. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy jednak do władz krajów członkowskich. W badaniu Millward Brown dla Faktów TVN niemal połowa respondentów zadeklarowała, że taka antykoncepcja powinna być sprzedawana bez recepty. Zdaniem aktorki Renaty Dancewicz, dostęp do pigułki "dzień po" to kwestia wolności kobiet. "W krajach, w których jest dostępna, znacząco spada liczba aborcji" dodała Dancewicz. Przeciwna temu pomysłowi była publicystka Małgorzata Terlikowska. Jej zdaniem, taka antykoncepcja musi być przepisywana przez lekarza, bo to "bomba hormonalna" dla kobiet. "Dziewczyny będą się obawiać ciąży i łykać jedną pigułkę za drugą" alarmowała Terlikowska.

Zamachowcy zlikwidowani

Francuscy antyterroryści zlikwidowali prawdopodobnych sprawców ataku na redakcję paryskiego magazynu "Charlie Hebdo". Jak mówił były szef wywiadu UOP, Piotr Niemczyk, akcję można uznać za sukces, ponieważ udało sie uniknąć strat wśród zakładników. "Ci ludzie powinni jednak zostać przesłuchani - inaczej nie będzie wiadomo, czy zamachowcy sami podjęli decyzję o ataku, czy ktoś im to zaproponował" podkreślał Niemczyk. Zdaniem Waldemara Zubrzyckiego, byłego szefa biura operacji antyterrorystycznych, takim zamachom nie da się całkowice zapobiec. "W przypadku "samotnego wilka", jego aktywość ujawnia się dopiero w momencie podjęcia działań. (...) Zawsze będziemy krok do tyłu" mówił Zubrzycki.

Charlie Hebdo wyznaczało granice wolności słowa

Zaatakowany tygodnik "Charlie Hebdo" wielokrotnie ściągał na siebie krytykę świata muzułmańskiego w związku z publikacją satyrycznych wizerunków proroka Mahometa. Rysownicy nie oszczędzali również establishmentu innych religii. Tematem karykatur byli zarówno papieże jak i rabini. Charlie Hebdo było wyznacznikiem granicy wolności słowa i ekspresji artystycznej we Francji - stwierdza w Tak Jest Piotr Gadzinowski. Wolnością słowa nie jest szkalowanie, kłamanie, obrażanie - krytykuje tygodni, Piotr Strzembosz z Prawicy RP.

Zamach w Paryżu

Dwanaście osób, w tym czterech znanych rysowników i dwóch policjantów, zginęło w zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" w centrum Paryża. Francuski prezydent oświadczył, że nie ma wątpliwości, że był to atak terrorystyczny. "To kryminaliści", "islam na to nie pozwala" - tak zamach w stolicy Francji komentowali goście programu Tak Jest.

Protest lekarzy a etyka zawodowa

Solidarne działanie lekarzy i groźba strajku w całej Polsce. Porozumienie Zielonogórskie wspiera coraz więcej organizacji medycznych, pojawiają się też zdania o zaostrzeniu konfliktu na linii ministerstwo-lekarze. Bartosz Arłukowicz oskarża przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego o działanie na rzecz prywatnej firmy medycznej, a także zarzuca brak działania w zgodności z przysięgą Hipokratesa.

Zamknięte przychodnie

Konflikt pomiędzy ministerstwem zdrowia a lekarzami, zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim, spowodował zamknięcie dla pacjentów około dwóch tysięcy przychodni w całym kraju. Przyczyną sporu są nowe umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, których nie chce podpisać część lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Marek Sobolewski z Porozumienia Zielonogórskiego podkreślał, że obecne warunki kontraktów są nie do zaakceptowania. "Wiele razy rozmawialiśmy z ministerstwem, ale efekt tego jest żaden" mówił Sobolewski. Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński przestrzegał jednak, że nie ma już możliwości zmiany warunków umów - "musielibyśmy wtedy zerwać podpisane już kontrakty z ponad 80 proc. przychodni."

Spór lekarze - resort zdrowia

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zarzucają kłamstwo ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi. Minister przyszedł na negocjacje po to, żeby je zerwać - mówią na konferencji prasowej. Spór na linii Porozumienie Zielonogórskie - Ministerstwo Zdrowia zaostrza się, a w Tak Jest pytamy - gdzie w tym wszystkim jest miejsce pacjenta?

PiS: Marszałek do wymiany

Prawo i Sprawiedliwość podtrzymuje swoją opinię i domaga się usunięcia Radosława Sikorskiego z funkcji Marszałka Sejmu. Jak tłumaczą politycy tej partii, szereg ostatnich wpadek polityka PO uniemożliwia mu normalne kierowanie pracami Sejmu. W programie Tak Jest rozmawali o tym Ligia Krajewska i Zbigniew Kuźmiuk.

Święta ateisty

W Tak Jest ateista Piotr Gadzinowski i katolik Krzysztof Hołowczyc - o tym jak spędzają Święta Bożego Narodzenia?

Konflikt między radnymi

O konflikcie między radnymi dzielnicy Śródmieście, których poróżnił wybór wiceburmistrzów rozmawiają Jan Śpiewak i Marcin Święcicki.

Gawkowski: to złamanie Konstytucji, Sasin: pieniądze nie są na Kościół, a na muzeum Jana Pawła II

Według Ministra Finansów przeznaczenie 16 mln złotych na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie, w której ma powstać muzeum Jana Pawła II - nie uszczupli budżetu. Odmiennego zdania był Krzysztof Gawkowski, który podkreślał w programie Tak Jest, że pieniądze te powinny trafić np. na szkolne wyprawki albo walkę z wykluczeniem społecznym. Z kolei Jacek Sasin przekonywał, że ta inwestycja się zwróci.

Świąteczna konsumpcja

Okres przedświąteczny to tradycyjnie czas wzmożonych zakupów - według badań, przeciętny Polak na Boże Narodzenie wydaje ponad tysiąc złotych. Zdaniem ekonomisty Witolda Orłowskiego, "nie brzmi to przerażająco przy polskich zarobkach." Piotr Ikonowicz Z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej alarmował natomiast, że nadmierna konsumpcja "jest wypełnianiem pustki intelektualnej i duchowej."

Związek partnerski niczym umowa o kupno pralki

Sejm nie wprowadził do porządku obrad zgłoszonego przez klub Twojego Ruchu projektu ustawy o związkach partnerskich. Projekt przewiduje możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym. Zdaniem posłanki Beaty Kempy jest on źle napisany i przypomina zawarcie umowy o kupno pralki na raty.

Morderstwo w Rakowiskach

Zabójcy małżeństwa spod Białej Podlaskiej zeznali,że inspiracją dla mordu były amerykańskie filmy. Czy obrazy pełne przemocy mogą wywoływać agresję prowadzącą do czynu zabójstwa?

BISKUP O "OFIARACH GENDER"

"Solidarność z dziećmi, które stały się ofiarami ideologii gender, oraz z ich rodzicami" - wyraża arcybiskup Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki zareagował na rzekome praktyki ideologii gender, które miały odbywać się w jednej ze szkół podstawowych w Bełchatowie. List arcybiskupa odczytano w niedzielę w bełchatowskich kościołach. Poszło o scenkę rodzajową na lekcji polskiego. - Szkoła ma wspomagać rodziców w sferze wychowawczej, ale nie wolno szkole podejmować działań sprzecznych z wolą rodziców - uważa Marzena Wróbel, poseł niezrzeszony. - Wkraczanie przez arcybiskupa w proces edukacyjny, kiedy od tego są inne instytucje, jest niewskazany. W konstytucji jest zapis rozdziału państwa od kościoła - stwierdza Paulina Piechna-Więckiewicz z SLD.

Kaczyński wkurzył sędziów

Prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego wydali wspólne oświadczenie w sprawie przemówienia Jarosława Kaczyńskiego na marszu 13 grudnia. Sędziowie poczuli się "głęboko oburzeni" słowami prezesa PiS o "terroryzowanych sądach" i wpływaniu na ich wyroki. Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia, wypowiedź Kaczyńskiego nie mogła pozostać bez reakcji - "To niebezpieczny moment dla naszej demokracji.(...) Atak na sędziów to próba rozmontowania państwa."

Dziecięca wiara w św. Mikołaja

W wigilię świąt Bożego Narodzenia w tysiącach polskich domów najmłodsi będą oczekiwać na przyjście świętego Mikołaja. Są jednak rodzice, którzy zdecydowali się, by ich pociechy od razu wiedziały, skąd biorą się prezenty pod choinką. Dyskusja o tym, który wybór jest słuszny ponownie rozgorzała po słowach Rzecznika Praw Dziecka. Zaapelował on do dorosłych: "Dzieci mają prawo wierzyć w Świętego Mikołaja. Pomóżmy zatrzymać tę wiarę jak najdłużej". Wielu rodziców oburzyło to wezwanie. Według nich rzecznik namawia ich do manipulacji i okłamywania swoich dzieci. O tym, czy najmłodsi powinni wierzyć w świętego Mikołaja rozmawiali w Tak Jest dziennikarka Małgorzata Terlikowska i psycholog Agnieszka Stein.

Marsz w tragiczną rocznicę

Ulicami Warszawy 13 grudnia przejdzie Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów, organizowany przez PiS. Zdaniem aktorki Anny Chodakowskiej, członkini komitetu honorowego Marszu, w Polsce "częściowo nie ma demokracji. "Jeżeli nie możemy się dowiedzieć skąd wzięły się 3 miliony nieważnych głosów w ostatnich wyborach, to jest to niedemokratyczne" mówiła Chodakowska. Oburzona terminem Marszu była Anna Nehrebecka, aktorka i warszawska radna PO. "Bawienie się datą 13 grudnia jest obrzydliwym cynizmem. Było zbyt wiele ofiar" podkreślała Nehrebecka.