Tak jest

Tak jest

Na posiedzeniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka posłowie PO, PiS i SP wspólnie zablokowali głosowanie w sprawie konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Posłowie stwierdzili, że chcą zbadania konwencji z konstytucją, co po raz kolejny oddaliło głosowanie nad jej przyjęciem w parlamencie. Zdaniem wicemarszałkini sejmu - Wandy Nowickiej ucierpią na tym tylko ofiary przemocy. Decyzji swoich partyjnych kolegów zasiadających w komisji broni Sławomir Neumann z PO, który stwierdza, że prawo w Polsce ma już zapisy o których mówi ta konwencja. Kazimiera Szczuka nie daje się jednak przekonać, uważając, że sprawa konwencji trafiła na długo do zamrażarki, bo nie jest to wygodny temat przedwyborczy.

Zdaniem Witolda Waszczykowskiego doniesienia Radosława Sikorskiego o propozycji, jaką miał złożyć Władimir Putin Donaldowi Tuskowi ws. Ukrainy w 2008 roku są sprzeczne z ówczesnym interesem Rosji. Paweł Zalewski przyznaje, że jest zaniepokojony zachowaniem Marszałka Sejmu, który swoimi wypowiedziami wywołał w Polsce chaos.

"Gdyby Kościół szedł z duchem czasu, nie miałby nic do powiedzenia" - tak podsumował obrady synodu Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Zdaniem Magdaleny Środy w Watykanie była jednak widoczna dyskusja, czego nie można, według profesor, zauważyć w polskim środowisku kościelnym. Jak podkreśla o. Stanisław Tasiemski - "oczekiwania, że będą radykalne zmiany to niezrozumienie natury Kościoła".

Rzecznik Praw Dziecka zainaugurował kampanię pod hasłem "Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy". Przy okazji przedstawiono wyniki badań, z których wynika, że ponad 60 proc. Polaków akceptuje klapsa jako formę wychowywania dzieci. Zdaniem wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, przemoc wobec dzieci bierze się z bezradności rodziców. "Świadczy to o tym, że nasze społeczeństwo nie zostało wychowane do tego, by konflikty rozwiązywać pokojowo" dodała Nowicka. Beata Kempa z Solidarnej Polski jako największy problem wskazywała "znieczulicę", przez którą ludzie nie reagują na przypadki przemocy wobec dzieci. "Nie wolno zrażać się, jeśli ktoś powie nam, żebyśmy się nie wtrącali" radziła posłanka.

Przyspiesza kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi w Warszawie. Największe emocje wzbudza walka o prezydenturę stolicy, w której faworytką jest Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej przeciwnikiem będzie między innymi Przemysław Wipler z Kongesu Nowej Prawicy, którego zdaniem obecna gospodarz Warszawy "nie spełniła obietnic i zarządza miastem jak spółdzielnią." Kolejny kandydat, Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu uważa, że "Gronkiewicz-Waltz rządzi przyzwoicie, na przeciętnym poziomie, ale Warszawa zasługuje na najlepsze zarządzanie w kraju."

Otrzymanie w Warszawie nocą recepty na tzw. "tabletkę po stosunku" graniczny z niemożliwością - uważa Agata Diduszko-Zyglewska. Kobieta miała potrzebę zażycia takiej pigułki, jednak w kilku warszawskich placówkach konsekwentnie odmawiano jej wypisania recepty. O tym problemie w programie Tak Jest rozmawiali Agata Diduszko-Zyglewska, którą spotkało to zdarzenie oraz poseł klubu Sprawiedliwa Polska Jacek Żalek.

Biskupi polscy wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski - arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, sceptycznie odnoszą się do tez pierwszego dokumentu synodu w Watykanie. Duszpasterze w stolicy apostolskiej rozmawiają m.in. o kryzysie rodziny i ewentualnych zmianach w podejściu do rozwodników czy osób homoseksualnych. Włoskie media informują o przełomowych postanowieniach, abp. Gądecki o "antymałżeńskiej ideologii". O stanowisku polskiego Kościoła w programie Tak Jest rozmawiali ks. Henryk Zieliński i redaktor "Polityki" Adam Szostkiewicz.

O tym czy matki mogą karmić piersią dzieci w miejsach publicznych rozmawiali: Hanna Krawsz (założycielka grupy wsparcia mam karmiących piersią "Karmiące cyce na ulice") i poseł Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska).

W Warszawie najprawdopodobniej powstaną dwa pomniki upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jeden ma zostać postawiony na placu Grzybowskim. To idea, którą wspiera stołeczny ratusz. Jednak część środowisk żydowskich chce, żeby pomnik stanął też przed Muzeum Historii Żydów Polskich. O tym gdzie powinien stanąć monument upamiętniający ludzi, którzy w czasie II wojny światowej ratowali żydów rozmawiali w programie Tak Jest Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i historyk prof. Jan Grabowski z Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych oświadczył, że polskie szpitale nie są wystarczająco gotowe na przyjęcie pacjentów, u których występuje podejrzenie zarażenia wirusem ebola. Zdaniem profesora Andrzeja Horbana, w placówkach nie ma między innymi odpowiednich kombinezonów, chroniących lekarzy przez zakażeniem, a personel nie jest przeszkolony do ich używania. "Dotąd uważaliśmy, że środki, których używamy, są wystarczające" mówił prof. Horban. Jednak wiceminister zdrowia Sławomir Neumann apelował, by "nie straszyć ludzi." "Najbliższy chory jest w Hiszpanii - nie czeka nas zalew pacjentów chorych na Ebolę" dodał Neumann.

Episkopat Polski uznał, że rządowy podręcznik dla pierwszoklasistów jest infantylny i pomija treści wiążące się z małżeństwem i rodziną. Jak powiedział na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Marek Jędraszewski, w elementarzu nie da się znaleźć tradycyjnych elementów chrześcijańskich. Szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska odpiera te zarzuty i przekonuje, że podręcznik ma wartości uniwersalne a duchowni powinni docenić, że jest darmowy.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała do Trybunału Konstytucyjnego kwestię kwoty wolnej od podatku. Zdaniem prof. Ireny Lipowicz, obecna wysokość tej stawki jest zbyt niska i kłóci się z zasadą sprawiedliwości społecznej. Inaczej uważa posłanka PO, Krystyna Skowrońska, wskazując jednocześnie, że proponowane przez rzecznik zmiany kosztowałyby budżet państwa 11 miliardów złotych. "To odbiłoby się na innych programach pomocy dla najbiedniejszych" mówiła Skowrońska. Atakował ją za te słowa Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. "Ludziom odbiera się chleb od ust, by zrównoważyć budżet" dodał Ikonowicz.

Poznański koncert zespołu "Behemoth", którego liderem jest Adam "Nergal" Darski, został odwołany. Taką decyzję podjęły władze Uniwersytetu Medycznego - uczelnia tłumaczy, że istniało ryzyko starć fanów zespołu z uczestnikami protestu religijnego. O koncercie, który się nie odbył, rozmawiali profesor Magdalena Środa i poseł Jacek Żalek.

"Z reguły jest tak, że ta armia rezerwowa, czy rezerwiści stanowią dużo większą liczbę od armii profesjonalnej"- mówił w programie gen. Bogusław Pacek. Oficjalnie jednak, takie dane nie są ujawniane. "Kuriozalną sytuacją" nazwał wzywanie rezerwistów do służby na kilkadziesiąt dni Filip Ilkowski z inicjatywy "Stop Wojnie". Jego zdaniem, 50-letnie osoby nie powinny dostawać powołania do służby na niecały miesiąc.

Prawo i Sprawiedliwość domaga się dymisji prof. Fuszary - minister i pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania. Powodem ma być jej wypowiedź sprzed dwóch lat na temat kazirodztwa. Według Wandy Nowickiej z Twojego Ruchu prawdziwym powodem ataku na profesor Fuszarę są jej prace nad konwecją o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Natomiast ‪Małgorzata Sadurska‬ z PiS podkreślała, że los prof. Fuszary będzie papierkiem lakmusowym, na ile premier Kopacz z rządem skręciła w "lewą stronę".

Janusz Palikot niespodziewanie poparł rząd Ewy Kopacz. Przewodniczący Twojego Ruchu tłumaczył, że przekonało go exposé nowej premier. "W swoim exposé powiedziałbym w 30-40 proc. to, co Kopacz" mówił Palikot. Dodał także, że nie zamierza wracać do Platformy, a jego partia w wyborach parlamentarnych wystartuje pod własnym szyldem.

W 45 minut premier Ewie Kopacz udało się opowiedzieć o najważniejszych zadaniach stojących przed nią i jej ministrami. Czy były to konkretne zapowiedzi czy puste, rozwlekłe w latach obietnice? O to spierali się goście programu Tak Jest - Elżbieta Radziszewska z Platformy Obywatelskiej i Mariusz Antoni Kamiński w Prawa i Sprawiedliwości.

Nawet 50 tysięcy par homoseksualnych w Polsce wychowuje dzieci. Tak wynika z raportu przygotowanego przez badaczy z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Według naukowców w stałych związkach homoseksualnych w naszym kraju żyje około miliona osób. O wynikach badań naukowców w programie Tak Jest rozmwaiali Michał Piróg i Marian Piłka.

W budynku Polskiej Akademii Nauk przedstawiony został raport "Rodziny z wyboru w Polsce", zgodnie z którym blisko 50 tys par homoseksualnych wychowuje w Polsce dzieci.

13 miliardów zotych - tyle według wyliczeń GUS-u polskiej gospodarce przyniosły w ubiegłym roku prostytucja, narkotyki i przemyt. Oznacza to, że po wliczeniu tej kwoty do wyników wzrostu gospodarczego, ten byłby wyższy o 0,1 proc. O tym czy warto wykorzystać taki potencjał finansowy szarej strefy i zalegalizować przynajmniej częśc jej elementów, w tym prostytucję i narkotyki, dyskutowali goście programu Tak jest - prawnicy: Ryszard Kalisz i Zbigniew Roman.