Tak jest

Tak jest

Donosić czy nie donosić.

Czy w przypadku, gdy nasz sąsiad hoduje marihuanę, lub gdy wsiada nietrzeźwy do samochodu powinniśmy donieść odpowiednim służbom? Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji w Warszawie mówi wprost - informując policję o przestępstwie, działamy dla dobra społeczeństwa. "Donoszenie wynika z zawiści w każdym z Polaków" - komentuje socjolog Ireneusz Krzemiński

Spór o kampanijne zagrywki

Druga linia warszawskiego metra otwarta będzie już po wyborach samorządowych, ale wiele innych inwestycji w całym kraju - oddawanych jest do użytku właśnie w ostatnich dniach przed głosowaniem. O kampanijnych strategiach w programie Tak Jest rozmawiali Joanna Erbel i Sławomir Neumann.

"HolyWins" kontra Halloween

Halloween kontra HollyWins - "święty zwycięża" mówią księża i zapraszają na marsz. Promowanie katolickich wartości i anielskie stroje mają być odpowiedzią na kościotrupy i czarownice. Będą procesje z relikwiami, jest pełna mobilizacja w całej Polsce.

Zabili na drodze, a teraz przestrzegają innych kierowców

"Poznaj i zrozum ryzyko" - to nowy pomysł Policji na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy, którzy spowodowali śmiertelne wypadki - spotykają się z innymi i przekonują ich do przestrzegania zasad bezpiecznej jazdy. W programie Tak Jest rozmawiali o tym Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji i Tomasz Pawlak - kierowca, który odsiaduje wyrok za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym i bierze udział w akcji.

Odpowiedzialność za edukację seksualną dzieci

W paryskim Centrum Nauki i Przemysłu otwarto wystawę dla najmłodszych poświęconą życiu seksualnemu człowieka. Tematyka, eksponaty i sposób przekazu, który dociera do odwiedzających ekspozycję dzieci, budzi ogromne kontrowersje w całej Francji. Echa tego sporu dotarły też do Polski. W studiu programu Tak Jest o problemie edukacji seksualnej w Polsce oraz odpowiedzialności państwa, szkoły i rodziców za wychowanie dzieci rozmawiały wicemarszałek sejmu Wanda Nowicka i dziennikarka Małgorzata Terlikowska.

Finał afery Art-B

Gościem Andrzeja Morozowskiego był Andrzej Gąsiorowski, właściciel i prezes zarządu Art-B.

Odpowiedzialność za zabójstwo dziecka

Kobiety, które dopuściły się dzieciobójstwa, najczęściej całą winę biorą na siebie. Rzadko zdarza się, by ojciec nie żyjącego już dziecka, ponosił jakąkolwiek odpowiedzialność. Choć polskie prawo dopuszcza skazanie za pomocnictwo czy podżeganie, śledczym niełatwo jest udowodnić współwinę. O problemie przemocy w rodzinie, jego skutkach i sposobach na walkę z okrucieństwem rozmawiali w programie Tak Jest profesor Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego i były policjant Dariusz Loranty.

TYSIĄC LAT WSPÓLNEJ HISTORII

Stała wystawa sfinansowana przez ponad 500 darczyńców z całego świata, ekspozycje czasowe, sale projekcyjne i warsztatowe czekają na przyszłych zwiedzających Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Koło muzeum ma powstać pomnik upamiętniący Polaków ratujących Żydów. "Nasze hasło to dwa słowa: ratującym - ocaleni" - podkreśla Zygmunt Rolat, członek rady muzeum.

Weto dla "śmieciowego" jedzenia

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. W myśl nowych przepisów, zakazana będzie sprzedaż oraz serwowanie tzw. "śmieciowego" jedzenia w szkołach. Jak mówił Krzysztof Kosiński z PSL, celem jest walka z otyłością, a skala problemu wymagała systemowych rozwiązań. "Szkoła ma uczyć, a nie tuczyć" podkreślał rzecznik ludowców. Jedynym posłem, który zagłosował przeciw nowelizacji, był Przemysław Wipler z Kongresu Nowej Prawicy. Jego zdaniem, ustawa to "klęska". "Jeżeli sami rodzice nie będą dawać dobrego przykładu w kwestii żywienia, to żaden poseł ich w tym nie zastąpi" dodał Wipler.

Rodzice walczą o niepełnosprawnych

Rodzice niepełnosprawnych dzieci protestowali przed Sejmem i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Przypominali o swoich postulatach, podnoszonych wiosną tego roku podczas okupacji parlamentu. Jak mówiła Agnieszka Dudzińska, matka niepełnosprawnego dziecka, dotąd spełniono tylko jeden, doraźny postulat - zwiększenia świadczenia pielęgnacyjnego. "Czujemy się oszukani" dodała Dudzińska. Na te zarzuty odpowiadał Krzysztof Kosiński, dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych.

Konwencja o zwalczaniu przemocy wobec kobiet nadal w sejmowej komisji

Na posiedzeniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka posłowie PO, PiS i SP wspólnie zablokowali głosowanie w sprawie konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Posłowie stwierdzili, że chcą zbadania konwencji z konstytucją, co po raz kolejny oddaliło głosowanie nad jej przyjęciem w parlamencie. Zdaniem wicemarszałkini sejmu - Wandy Nowickiej ucierpią na tym tylko ofiary przemocy. Decyzji swoich partyjnych kolegów zasiadających w komisji broni Sławomir Neumann z PO, który stwierdza, że prawo w Polsce ma już zapisy o których mówi ta konwencja. Kazimiera Szczuka nie daje się jednak przekonać, uważając, że sprawa konwencji trafiła na długo do zamrażarki, bo nie jest to wygodny temat przedwyborczy.

Waszczykowski: to konfabulacja, Zalewski: Sikorski wprowadził chaos.

Zdaniem Witolda Waszczykowskiego doniesienia Radosława Sikorskiego o propozycji, jaką miał złożyć Władimir Putin Donaldowi Tuskowi ws. Ukrainy w 2008 roku są sprzeczne z ówczesnym interesem Rosji. Paweł Zalewski przyznaje, że jest zaniepokojony zachowaniem Marszałka Sejmu, który swoimi wypowiedziami wywołał w Polsce chaos.

Po synodzie bez przełomu

"Gdyby Kościół szedł z duchem czasu, nie miałby nic do powiedzenia" - tak podsumował obrady synodu Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Zdaniem Magdaleny Środy w Watykanie była jednak widoczna dyskusja, czego nie można, według profesor, zauważyć w polskim środowisku kościelnym. Jak podkreśla o. Stanisław Tasiemski - "oczekiwania, że będą radykalne zmiany to niezrozumienie natury Kościoła".

Bić czy nie bić?

Rzecznik Praw Dziecka zainaugurował kampanię pod hasłem "Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy". Przy okazji przedstawiono wyniki badań, z których wynika, że ponad 60 proc. Polaków akceptuje klapsa jako formę wychowywania dzieci. Zdaniem wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, przemoc wobec dzieci bierze się z bezradności rodziców. "Świadczy to o tym, że nasze społeczeństwo nie zostało wychowane do tego, by konflikty rozwiązywać pokojowo" dodała Nowicka. Beata Kempa z Solidarnej Polski jako największy problem wskazywała "znieczulicę", przez którą ludzie nie reagują na przypadki przemocy wobec dzieci. "Nie wolno zrażać się, jeśli ktoś powie nam, żebyśmy się nie wtrącali" radziła posłanka.

Wyścig o Warszawę

Przyspiesza kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi w Warszawie. Największe emocje wzbudza walka o prezydenturę stolicy, w której faworytką jest Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej przeciwnikiem będzie między innymi Przemysław Wipler z Kongesu Nowej Prawicy, którego zdaniem obecna gospodarz Warszawy "nie spełniła obietnic i zarządza miastem jak spółdzielnią." Kolejny kandydat, Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu uważa, że "Gronkiewicz-Waltz rządzi przyzwoicie, na przeciętnym poziomie, ale Warszawa zasługuje na najlepsze zarządzanie w kraju."

"Pigułka po stosunku" a klauzula sumienia lekarzy

Otrzymanie w Warszawie nocą recepty na tzw. "tabletkę po stosunku" graniczny z niemożliwością - uważa Agata Diduszko-Zyglewska. Kobieta miała potrzebę zażycia takiej pigułki, jednak w kilku warszawskich placówkach konsekwentnie odmawiano jej wypisania recepty. O tym problemie w programie Tak Jest rozmawiali Agata Diduszko-Zyglewska, którą spotkało to zdarzenie oraz poseł klubu Sprawiedliwa Polska Jacek Żalek.

Chłodna reakcja polskich duchownych na reformy Kościoła

Biskupi polscy wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski - arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, sceptycznie odnoszą się do tez pierwszego dokumentu synodu w Watykanie. Duszpasterze w stolicy apostolskiej rozmawiają m.in. o kryzysie rodziny i ewentualnych zmianach w podejściu do rozwodników czy osób homoseksualnych. Włoskie media informują o przełomowych postanowieniach, abp. Gądecki o "antymałżeńskiej ideologii". O stanowisku polskiego Kościoła w programie Tak Jest rozmawiali ks. Henryk Zieliński i redaktor "Polityki" Adam Szostkiewicz.

Czy można karmić piersią w miejscu publicznym?

O tym czy matki mogą karmić piersią dzieci w miejsach publicznych rozmawiali: Hanna Krawsz (założycielka grupy wsparcia mam karmiących piersią "Karmiące cyce na ulice") i poseł Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska).

Jak w Warszawie upamiętnić Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

W Warszawie najprawdopodobniej powstaną dwa pomniki upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jeden ma zostać postawiony na placu Grzybowskim. To idea, którą wspiera stołeczny ratusz. Jednak część środowisk żydowskich chce, żeby pomnik stanął też przed Muzeum Historii Żydów Polskich. O tym gdzie powinien stanąć monument upamiętniający ludzi, którzy w czasie II wojny światowej ratowali żydów rozmawiali w programie Tak Jest Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i historyk prof. Jan Grabowski z Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Szpitale gotowe na ebolę?

Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych oświadczył, że polskie szpitale nie są wystarczająco gotowe na przyjęcie pacjentów, u których występuje podejrzenie zarażenia wirusem ebola. Zdaniem profesora Andrzeja Horbana, w placówkach nie ma między innymi odpowiednich kombinezonów, chroniących lekarzy przez zakażeniem, a personel nie jest przeszkolony do ich używania. "Dotąd uważaliśmy, że środki, których używamy, są wystarczające" mówił prof. Horban. Jednak wiceminister zdrowia Sławomir Neumann apelował, by "nie straszyć ludzi." "Najbliższy chory jest w Hiszpanii - nie czeka nas zalew pacjentów chorych na Ebolę" dodał Neumann.