Tak jest

Tak jest

Pigułka dla dorosłych

Pigułka "dzień po" ma być dostępna w Polsce bez recepty dla oósb powyżej 15. roku życia - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W tym celu resort wyda w najbliższych dniach odpowiednie rozporządzenie. Zdaniem Wandy Nowickiej, środek powinien być dostępny bez limitu wiekowego. "Ta pigułka ma zapobiec szkodliwym skutkom stosunków seksualnych, szczególnie u dzieci" mówiła wicemarszałek Sejmu. Nie zgadzał się z nią Stefan Niesiołowski - według posła Platformy, tabletki powinny móc kupić jedynie osoby pełnoletnie. "Gdyby dzieci przestrzegały tego, czego uczą na religii, to cały problem by nie istniał" twierdził Niesiołowski.

"Ida" antypolska?

Do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wpłynęła petycja w sprawie filmu "Ida". Jej autorzy - Polska Liga przeciw Zniesławieniom - chcą, by w czołówce filmu zostały umieszczone informacje między innymi o tym, że to Niemcy byli sprawcami eksterminacji Żydów podczas II Wojny. Zdaniem Krzysztofa Vargi, taki postulat "to absurd". ""Ida" jest świecie oglądana jako dzieło sztuki, a nie głos w dyskusji polsko-żydowskiej" mówił pisarz. Zgadzał się z nim Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej, choć jednocześnie zauważał, że "sytuacja, w której ten film ogląda publiczność międzynarodowa, stwarza pewne wyzwania."

Związki chcą Kopacz

Związki zawodowe domagają się rozmów z premier Ewą Kopacz. Tematem mają być kwestie pracownicze, między innymi wiek emerytalny i umowy śmieciowe. Jeśli do takich negocjacji nie dojdzie, związkowcy grożą strajkiem. Jak mówił Jan Guz, szef OPZZ, tylko Ewa Kopacz ma wystarczjące kompetencje we wszystkich kwestiach, interesujących związki. "Chcemy pomóc rządowi" deklarował Guz. Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Platformy, takie rozmowy są możliwe, ale nie "z pistoletem przystawionym do głowy" w postaci zagrożenia strajkiem.

Jak pomóc "frankowiczom"

Eksperci i politycy prześcigają się w szukaniu recepty na poprawienie sytuacji klientów banków, którzy zaciągnęli kredyty we frankach. Po tym jak kurs szwajcarskiej waluty gwałtownie wzrósł względem złotego, rozgorzała dyskusja o ewentualnej interwencji rządu, która miałaby pomóc kredytobiorcom. Premier Ewa Kopacz zleciła już urzędnikom zbadanie, jak zachowują się bankierzy w związku z tak niekorzystną dla ich klientów zmianą. O sposobach na skuteczną pomoc "frankowiczom" rozmawiali w programie Tak Jest Ryszard Petru i Piotr Ikonowicz.

Kościół przeciw pigułce

Polski Episkopat wystosował komunikat, w którym sprzeciwia się wprowadzeniu tzw. "pigułki dzień po" do wolnego obiegu. Jak można przeczytać w dokumencie, stosowanie tabletki jest nie tylko "grzechem ciężkim", ale stanowi również złamanie konstytucji. Tomasz Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej mówił, że pigułka ma działanie wczesnoporonne - "To złamanie ustawy antyaborcyjnej". Innego zdania była profesor Magdalena Środa, powołując się na badania Światowej Organizacji Zdrowia, według których tabletki jedynie blokują owulację i nie pozwalają na zapłodnienie. "Nie ma większego błogosławieństwa dla przeciwników aborcji niż ta pigułka" podkreślała filozofka.

Za prędkość po kieszeni

Posłowie Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji prawa drogowego, który przewiduje drastyczny wzrost mandatów za zbyt szybką jazdę samochodem. Kierowcy będą mogli zapłacić nawet do 1500 złotych kary. Zdaniem posłanki PO Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, to jedyny sposób na walkę z brawurą na drodze. "Przemawialiśmy kierowcom do rozumu, do serca - nie pomogło. Trzeba więc przemówić do kieszeni" mówiła posłanka. Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy, podkreślała, że większy nacisk powinien zostać położony na edukację. "Podejrzewam, że 99 proc. jeżdżących kierowców nie pamięta wszystkich przepisów" dodała Podkalicka.

Pigułka "dzień po" bez recepty

Pigułka "dzień po" będzie w Polsce sprzedawana bez recepty. Taką decyzję podjęła Komisja Europejska, więc my musimy się do tego dostosować - oświadcza Ministerstwa Zdrowia. Beata Kempa z Solidarnej Polski oskarża wprost - Ministerstwo Zdrowia naraża życie obywateli i równocześnie robi dobrze koncernom farmaceutycznym.

Migalski: "selfie" może zrobić krzywdę

Moda na "selfie" trwa - zdęcia "z ręki" robią ludzie na całym świecie, w tym celebryci, aktorzy, sportowcy i politycy. O korzyściach i niebezpieczeństwach płynących z fotografowania samych siebie - rozmawiali goście programu Tak Jest.

Komornicza samowola

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie komornika, który odebrał ciągnik rolnikowi za długi jego sąsiada. "To bandytyzm" mówiła posłanka PO Lidia Staroń. "Mamy już 4 podobne przypadki działalności tego komornika" dodała posłanka. Także Andrzej Mularzuk, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej, przyznał, że sprawa jest "bulwersująca". Mularzuk zaznaczył jednak, że egzekucji nie dokonał osobiście komornik, który był w tym czasie na wyjeździe, tylko jego zastępca - "podjęliśmy uchwałę, wszczynająca wobec niego postępowanie dyscyplinarne."

Unia: Pigułka "dzień po" bez recepty

Komisja Europejska zezwoliła, aby środki antykoncepcyjne stosowane po stosunku były dostępne w krajach Wspólnoty bez recepty. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy jednak do władz krajów członkowskich. W badaniu Millward Brown dla Faktów TVN niemal połowa respondentów zadeklarowała, że taka antykoncepcja powinna być sprzedawana bez recepty. Zdaniem aktorki Renaty Dancewicz, dostęp do pigułki "dzień po" to kwestia wolności kobiet. "W krajach, w których jest dostępna, znacząco spada liczba aborcji" dodała Dancewicz. Przeciwna temu pomysłowi była publicystka Małgorzata Terlikowska. Jej zdaniem, taka antykoncepcja musi być przepisywana przez lekarza, bo to "bomba hormonalna" dla kobiet. "Dziewczyny będą się obawiać ciąży i łykać jedną pigułkę za drugą" alarmowała Terlikowska.

Zamachowcy zlikwidowani

Francuscy antyterroryści zlikwidowali prawdopodobnych sprawców ataku na redakcję paryskiego magazynu "Charlie Hebdo". Jak mówił były szef wywiadu UOP, Piotr Niemczyk, akcję można uznać za sukces, ponieważ udało sie uniknąć strat wśród zakładników. "Ci ludzie powinni jednak zostać przesłuchani - inaczej nie będzie wiadomo, czy zamachowcy sami podjęli decyzję o ataku, czy ktoś im to zaproponował" podkreślał Niemczyk. Zdaniem Waldemara Zubrzyckiego, byłego szefa biura operacji antyterrorystycznych, takim zamachom nie da się całkowice zapobiec. "W przypadku "samotnego wilka", jego aktywość ujawnia się dopiero w momencie podjęcia działań. (...) Zawsze będziemy krok do tyłu" mówił Zubrzycki.

Charlie Hebdo wyznaczało granice wolności słowa

Zaatakowany tygodnik "Charlie Hebdo" wielokrotnie ściągał na siebie krytykę świata muzułmańskiego w związku z publikacją satyrycznych wizerunków proroka Mahometa. Rysownicy nie oszczędzali również establishmentu innych religii. Tematem karykatur byli zarówno papieże jak i rabini. Charlie Hebdo było wyznacznikiem granicy wolności słowa i ekspresji artystycznej we Francji - stwierdza w Tak Jest Piotr Gadzinowski. Wolnością słowa nie jest szkalowanie, kłamanie, obrażanie - krytykuje tygodni, Piotr Strzembosz z Prawicy RP.

Zamach w Paryżu

Dwanaście osób, w tym czterech znanych rysowników i dwóch policjantów, zginęło w zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" w centrum Paryża. Francuski prezydent oświadczył, że nie ma wątpliwości, że był to atak terrorystyczny. "To kryminaliści", "islam na to nie pozwala" - tak zamach w stolicy Francji komentowali goście programu Tak Jest.

Protest lekarzy a etyka zawodowa

Solidarne działanie lekarzy i groźba strajku w całej Polsce. Porozumienie Zielonogórskie wspiera coraz więcej organizacji medycznych, pojawiają się też zdania o zaostrzeniu konfliktu na linii ministerstwo-lekarze. Bartosz Arłukowicz oskarża przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego o działanie na rzecz prywatnej firmy medycznej, a także zarzuca brak działania w zgodności z przysięgą Hipokratesa.

Zamknięte przychodnie

Konflikt pomiędzy ministerstwem zdrowia a lekarzami, zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim, spowodował zamknięcie dla pacjentów około dwóch tysięcy przychodni w całym kraju. Przyczyną sporu są nowe umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, których nie chce podpisać część lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Marek Sobolewski z Porozumienia Zielonogórskiego podkreślał, że obecne warunki kontraktów są nie do zaakceptowania. "Wiele razy rozmawialiśmy z ministerstwem, ale efekt tego jest żaden" mówił Sobolewski. Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński przestrzegał jednak, że nie ma już możliwości zmiany warunków umów - "musielibyśmy wtedy zerwać podpisane już kontrakty z ponad 80 proc. przychodni."

Spór lekarze - resort zdrowia

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zarzucają kłamstwo ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi. Minister przyszedł na negocjacje po to, żeby je zerwać - mówią na konferencji prasowej. Spór na linii Porozumienie Zielonogórskie - Ministerstwo Zdrowia zaostrza się, a w Tak Jest pytamy - gdzie w tym wszystkim jest miejsce pacjenta?

PiS: Marszałek do wymiany

Prawo i Sprawiedliwość podtrzymuje swoją opinię i domaga się usunięcia Radosława Sikorskiego z funkcji Marszałka Sejmu. Jak tłumaczą politycy tej partii, szereg ostatnich wpadek polityka PO uniemożliwia mu normalne kierowanie pracami Sejmu. W programie Tak Jest rozmawali o tym Ligia Krajewska i Zbigniew Kuźmiuk.

Święta ateisty

W Tak Jest ateista Piotr Gadzinowski i katolik Krzysztof Hołowczyc - o tym jak spędzają Święta Bożego Narodzenia?