Tak jest

Tak jest

W Sejmie nie ma zgody ws. ratyfikacji konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Podczas debaty zgłoszono poprawki. Projekt ponownie trafił do komisji. "Jesteśmy blisko jej podpisania" - mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Przeciwny jej uchwaleniu Marek Jurek uważa, że dokument ten "będzie narzędziem strukturalnej przemocy wobec rodzin".

Były zarządca Donalda Tuska może zarobić w zarządzie spółki PKN Orlen nawet 2,5 milionów rocznie. Nominacja Igora Ostachowicza wzbudza sporo politycznych kontrowersji. "Wygląda to wszystko na załatwianie posad kolegom, którzy w polityce w danym momencie nie mają udziału" - mówi profesor Paweł Łuków z Uniwersytetu Warszawskiego. Przeciwnego zdania jest poseł PO, Sławomir Neumann, który twierdzi, że "ludzie, którzy odchodzą z pewnych ważnych miejsc mają olbrzymią wiedzę, olbrzymie kontakty i warto to właściwie wykorzystać".

Sejmowa debata nad przyjęciem Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Dokument wywołuje kontrowersje ze względu na zapisy, dotyczące płci. Jak mówiła Beata Kempa z Solidarnej Polski, artykuł 3. formułuje definicję płci społecznie-kulturowej, czyli ról, zachowań i atrybutów, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet i mężczyzn. "Jeżeli ktoś myśli, że ta konwencja obroni kobiety przed przemocą, to jest w błędzie" dodała posłanka. Profesor Monika Płatek wskazywała jednak, że zaletą dokumentu jest właśnie walka ze stereotypami, dotyczącymi płci. "Ta konwencja mówi o tym, żeby usuwać patologiczne stereotypy w naszym myśleniu" podkreślała prawniczka.

Dariusz Michalczewski, były bokser, został twarzą kampanii "ramię w ramię po równość- osoby LGBT i przyjaciele". Poparcie to spotkało się z krytyką osób o konserwatywnych poglądach.

Narodowy Bank Polski krytykuje projekt "Mieszkanie dla młodych". Jak twierdzi, ma on służyć głównie bankom i deweloperom. NBP proponuje, by przeprowadzić w nim zmiany, m.in. włączyć do projektu mieszkania z rynku wtórnego. Swoje propozycje i uwagi dotyczące "MdM" przedstawiali goście programu "Tak jest".

1 października, w dniu expose premier Ewy Kopacz, górnicy przyjadą do Warszawy przypomnieć o złej sytuacji finansowej spółek węglowych.

Po geście poparcia Dariusza Michalczewskiego dla osób LGBT, na byłego mistrza świata w boksie spłynęły liczne słowa krytyki - w tym najbardziej ostra, ze strony właściciela jednego z browarów. Jak jednak tłumaczy swoją postawę były sportowiec, każdy ma prawo do równego traktowania, niezależnie od wykonywanego zawodu i preferencji seksualnych. O tym jak postrzegany jest homoseksulizm przez sportowców, ale i zwyklych ludzi, rozmawiali goście programu Tak jest: Dariusz Michalczewski i Jan Tomaszewski.

"To bardzo mocna ekipa ludzi, którzy są zmotywowani do pracy" - tak o nowej "drużynie Ewy Kopacz" mówili dziś kandydaci na ministrów. Sporo politycznych emocji wzbudziła nominacja Grzegorza Schetyny na stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych. "Na krótką metę pani Kopacz kupiła sobie święty spokój, dlatego chciała mieć Schetynę wewnątrz rządu, żeby na zewnątrz jej nie podkopywał" - twierdzi europosel PiS, Ryszard Czarnecki. "Polacy ucieszyli się z tego, że zobaczyli dziś polityków, którzy niegdyś mocno ze sobą dyskutowali" - odpowiadał drugi z gości programu "Tak jest", wybrany dziś na ministra sprawiedliwości, Cezary Grabarczyk.

"Premierka" - brzmi dziwnie i śmiesznie, czy powinno wejść na stałe do naszej mowy? O to czy powinno się feminizować język spierali się goście Tak Jest - polonistka Marta Konarzewska i socjolog prof. Ireneusz Krzemiński.

Belgijski sąd zezwolił na eutanazję mordercy i gwałciciela Franka Van Den Bleekena, od trzydziestu lat odsiadującego karę dożywocia. Zgoda, którą otrzymał osadzony, zachęciła już - donoszą miejscowe media - innych więźniów do pójścia w jego ślady. - Jest to kara śmierci wprowadzona tylnymi drzwiami i ucieczka od wyroku. On mówi, że chce uciec od cierpienia, ale to cierpienie jest jego karą za popełnione przestępstwa - uważa filozof, prof. Zbigniew Mikołejko. - Każdy ma prawo do dobrej śmierci, a eutanazja to dobra śmierć - stwierdza poseł Twojego Ruchu - Armand Ryfiński.

Resort zdrowia przygotowuje zmianę przepisów dotyczących e-papierosów. Chodzi o wprowadzenie zakazu używania ich w miejscach publicznych oraz sprzedaży nieletnim. Jak mówił wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, elektroniczne papierosy nie są obecnie uregulowane przepisami - "Dzieci i młodzież sięgaja po e-papierosy, nie mając dostępu do tych tradycyjnych." Artur Ziółkowski ze "Stowarzyszenia na rzecz E-Palenia" przypominał, że ten produkt jest przeznaczony do osób dorosłych, a jego organizacja oddolnie wprowadziła zakaz sprzedaży nieletnim na poziomie sklepów.

Polska prokuratura nie wie gdzie on przebywa, a Watykan nie ujawnia dowodów. Józef Wesołowski, oskarżony o pedofilię były dychowny, nie został jeszcze osądzony. Goście programu Tak jest - Kazimiera Szczuka i Marian Piłka - rozmawiali o tym, jak może wyglądać najbliższa przyszłość byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie.

W piątek byli biskupi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zeznawali przed sądem w procesie o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Kościoła, którego żąda Marcin K., ofiara księdza pedofila z Kołobrzegu.

Według badań zleconych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej większość uczniów i rodziców chce edukacji seksualnej w szkołach. Natomiast przeciwnicy tych zajęć walczą o zaostrzenie przepisów kodeksu karnego, mających sankcjonować "zachęcanie do zachowań seksualnych"

Molestowany w dzieciństwie przez księdza Marcin K. domaga sie odszkodowania za swoją krzywdę od parafii duchownego oraz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jak mówił Michał Więckiewicz z fundacji "Stop Przedawnieniu", Kościół powinien ponosić w takich sytuacjach taka samą odpowiedzialność, jak firmy komercyjne za swoich pracowników. "Polski Kościół nie bije się w pierś, tylko zamiata pedofilię pod dywan" oskarżał Więckiewicz. Innego zdania był Rafał Dorosiński z instytutu Ordo Iuris, który przypominał, iż nie ma w prawie zasady odpowiedzialności zbiorowej. "Episkopat i papież przepraszali za pedofilię częściej, niż jakiekolwiek inne środowiska" dodał Dorosiński.

Podczas pielgrzymki rodzin archidiecezji krakowskiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz wypowiedział się na temat zapłodnienia in vitro "Nie godzimy się na stosowanie niemoralnej metody poczęcia dziecka, zwanej metodą in vitro"

2 lata więzienia za zachęcanie nieletnich do zachowań seksualnych - taką karę przewiduje obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu Karnego, który przygotował komitet "Stop pedofilii". Pod projektem podpisało się 250 tysięcy osób. Celem zaproponowanej nowelizacji jest "umożliwienie ścigania osób demoralizujących młodzież pod osłoną prowadzenia edukacji". W ocenie autorów zagwarantuje ona młodym ludziom ustawową ochronę przed demoralizacją i "seksualizacją".

Szef koszalińskiego więziennictwa jednak winny. Pułkownik Krzysztof Olkowicz zdaniem sądu złamał prawo wpłacając czterdzieści złotych grzywny za osadzonego w areszcie niepełnosprawnego intelektualnie mężczyznę, którego wcześniej skazano za kradzież batonika o wartości 99-ciu groszy. Zdaniem prof. Moniki Płatek ten wyrok to sygnał: "nie podskakujcie nam sędziom, bo my możemy się mylić". Inaczej ten przypadek ocenia była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik, która podkreśla, że "nie można dawać funkcjonariuszom więziennym prawa do anulowania wyroków".

Najwyższa Izba Kontroli odmówiła przeprowadzenia kontroli sposobu wydawania środków unijnych przez instytucje katolickie. W tej sprawie do NIK zwróciła sie wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Jej zdaniem, Kościół łamie zasady wykorzystywania funduszy europejskich przy projektach, wymagających przestrzegania reguły "gender mainstreaming". Jak mówił poseł Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu, Kościół powinien w takiej sytuacji pieniądze zwrócił: "Nie ma świętych krów". Nie zgadzała się z nim Beata Kempa z Solidarnej Polski, której zdaniem instytucje katolickie mają jedynie obowiązek realizować zasadę równości szans, a nie płci. "Uderzanie w Kościół jest wpisane w prymitywną retorykę Nowickiej" dodała posłanka.

"Nie godzimy się na stosowanie niemoralnej metody poczęcia dziecka, zwanej metodą in vitro" - mówił kardynał Stanisław Dziwisz do pielgrzymow zebranych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wspominał także o kulturze hedonizmu oraz egozimu i skwitował, ze nalezy wybierac inna metodę. Na temat metody zapłodnienia in vitro dyskutowały w programie "Tak jest" Agnieszka Ziółkowska, urodzina dzięki metodzie in vitro oraz Kaja Godek z Fundacji Pro-prawo do życia.