Polska i Świat

Polska i Świat

Incydent podczas miesięcznicy

Emocje udzielają się nie tylko przy sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Nerwowo było też w czwartek przed Pałacem Prezydenckim w czasie kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. Niektórym zgromadzonym puściły nerwy, a odczuł to wyrażnie reporter zwyzywany i popychany przez tłum.

Weekend demonstracji

Gorąco może być i w ten weekend, bo partie namawiają obywateli do wyjścia na ulice i demonstrowania. Jedni chcą pokazać poparcie dla władzy, drudzy wręcz przeciwnie. Kto i gdzie organizuje manifestacje?

Kempa analizuje wyrok TK

Wyrok ostateczny, choć nie przez wszystkich uznawany. Wątpliwości na pewno ma sporo Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera. Czego te wątpliwości dotyczą i czy czy kancelaria premiera jest od tego, by wyrok analizować?

Wyrok TK zostanie opublikowany?

Po wymianie pism między szefową kancelarii premiera a prezesem Trybunału Konstytucyjnego temat nie cichnie. Jest konferencja parsowa, a na niej Beata Kempa i Elżbieta Witek podkreślają, że terminów jak na razie nie naruszyli, wyrok będzie wydrukowany, choć dalej szefowa kancelarii premiera ma co do niego wątpliwości. O który wyrok chodzi i co dokładnie on stwierdza?

KPRM wstrzymała publikację wyroku TK

Polityczny cios w Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie wydali orzeczenie, ale publikacja wyroku zostaje wstrzymana, bo szefowa kancelarii premiera ma co do niego wątpliwości. Beata Kempa twierdzi, że wyrok jest nieważny, a prezes Trybunału w krótkim piśmie stanowczo odpowiada, że ostateczny i wzywa, by natychmiast go opublikować. Do akcji wkracza prokurator i opozycja, która w słowach nie przebiera i mówi o pełzającym zamachu stanu.

Bezpańskie jumbo jety

Trzy jumbo jety zostawione na płycie postojowej lotniska w Kuala Lumpur. Port lotniczy szuka właścicieli, choć można w to wątpić, bo ogłoszenie w prasie zamieszczono w kategorii "drobne".

Wielkie przemalowywanie

Koperty dla inwalidów już tylko niebieskie. Drogowcy do serca wzięli sobie nowe rozporządzenie i ruszyli z farbą. Przemalowali pierwsze miejsca dla niepełnosprawnych i wywołali burzę. Konserwatorzy zabytków już biją na alarm: estetyka starych miast jest zagrożona.

Wirtualny spacer po elektrowni w Czarnobylu

Wirtualna wycieczka po zamkniętej zonie. Stworzyli ją polscy graficy na 30. rocznicę wybuchu w Czarnobylu. Bramy elektrowni będą otwarte dla każdego. Wystarczy na tę ważną lekcję historii założyć specjalne okulary.

Sądowe pytanie o wiarę

Prośba o niestandardowy dokument. Sąd wymaga od kobiety przedstawienia zaświadczenia "o byciu katoliczką". Adwokat odpowiada: żądamy zmiany sędziego. Sprawa rozgrywa sie w Myślenicach i dotyczy opieki nad dzieckiem.

Cena obietnic

PiS mierzy się z wyborczą obietnicą i ujawnia przemilczane fakty. Projekt to ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Wyborcza obietnica zyskała społeczne poparcie. Pytanie co powiedzą Polacy, kiedy dowiedzą się, że szybsze pójście na emeryturę oznacza jednak dużo mniej pieniędzy w portfelu.

Rewolucja w urzędach

Starzy maja odejść, a nowi nie będą powołani w drodze konkursu. O tym, kto będzie zasiadał i na jakim stanowisku zadecydują minister lub wojewoda.

Spór wokół TK. Wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego pojawiło się jeszcze więcej pytań: kto jest sędzia, a kto nie i dlaczego wyrok nie został jeszcze opublikowany w urzędowym dzienniku. Były prezes Trybunału apeluje do prokuratora, by wyjaśnił, kto wstrzymuje publikację, a PO po działaniach prezydenta zachęca do wyjścia na ulicę bo "demokracja jest zagrożona".

Prawne konsekwencje wyroku TK

Trybunał Konstytucyjny uznał za zasadne pięć z sześciu zarzutów stawianych nowelizacji ustawy o TK. Orzeczenie trybunału jest ostateczne i nie ma od niego odwołania. Co stanie się z przepisami, które uznane zostały za niekonstytucyjne?

Poseł PiS w ogniu pytań

W ogniu pytań znalazł się przedstawiciel sejmu przed Trybunałem Konstytucyjnym, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast. Sędziowie chcieli doprecyzować kilka szczegołów dotyczących nowelizacji ustawy, ale poseł miał problem z udzieleniem odpowiedzi.

Co dalej z prezesem TK

Trybunał Konstytucyjny nie pozostawia wątpliwości. Zakończenie kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK jest niekonstytucyjne, co oznacza że prezes Andrzej Rzepliński zgodnie z prawem stanowiska nie traci. PIS proponuje mu jednak zrezygnowanie z funkcji w imię honoru i przyzwoitości i wytyka sprzyjanie jednej opcji politycznej.

Patowa sytuacja wokół TK

Są już dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, ale sytuacja nadal jest patowa. Prezydent je ignoruje i nie przyjmuje ślubowania od trzech sędziów, za to powołuje koleje pięć osób do TK. Cały czas pozostaje więc pytanie którzy z nich mogą pracować zgodnie z prawem.

Czy PiS uzna wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Jest wyrok Trybunału, ale spór się nie kończy. Opozycja apeluje do prezydenta o niestawianie się ponad prawem i wypełnienie orzeczenia TK, ale Andrzej Duda wierzy w słuszność podejmowanych decyzji i zdania zmienić nie zamierza. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mu wtórują i ogłaszają, że wyrok Trybunału nie ma związku z wyborem sędziów.