Populistyczny ruch komika prowadzi w sondażach

Na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech, w kolejnym ostatnio sondażu prowadzi antysystemowy, uważany za populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo. Spadają notowania rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Ludmiła Aleksiejewa uhonorowana przez Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał Ludmile Aleksiejewej, legendarnej obrończyni praw człowieka, a w latach ZSRR współzałożycielce Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, tegoroczną Nagrodę Państwową za wybitne osiągnięcia w obronie praw człowieka.

Pierwsza podróż nowego premiera. "Zaproszenie wyszło od strony francuskiej"

- Prezydent Emmanuel Macron zna się osobiście z premierem Morawieckim - zapewnił w "Jeden na jeden" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS i wiceszef Parlamentu Europejskiego, dodając, że w pierwszą podróż zagraniczną nowy szef rządu wybierze się do Francji. Gość TVN24 podkreślał również, że "za wcześnie na spekulacje", czy nowy premier pokieruje w przyszłości PiS-em. - Nie ma mowy o emeryturze pana prezesa Kaczyńskiego - podkreślił.

Sondaż niekorzystny dla zwolenników i przeciwników secesji

Partie popierające oddzielenie się Katalonii od Hiszpanii mogą stracić większość w wyniku wyborów do regionalnego parlamentu 21 grudnia - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę. Brak większości to prawdopodobny scenariusz także dla przeciwników secesji.

Amunicja obok meczetu i jarmarku w Berlinie. Wkroczyła policja

Niemiecka policja wkroczyła w niedzielę na jarmark bożonarodzeniowy w dzielnicy Berlina Charlottenburg po otrzymaniu wiadomości o dwóch plastikowych torbach znajdujących się obok samochodu zaparkowanego w pobliżu jarmarku i meczetu. Policja nie łączy znaleziska z terroryzmem.

Biskupi przestrzegają przed "jakąkolwiek zmianą" w statusie Jerozolimy

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w wydanym w niedzielę oświadczeniu odnoszącym się do decyzji amerykańskiego prezydenta o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy zwróciła uwagę, że zmiany w statusie tego miasta mogą stworzyć nieprzyjazny klimat dla wysiłków na rzecz pokoju w regionie. Zaapelowała o poszanowanie status quo Jerozolimy.

Niemieckie firmy podejrzewane po katastrofie okrętu

Rząd Argentyny ocenia, że winę za katastrofę okrętu podwodnego ARA San Juan mogą ponosić dwie niemieckie firmy, które w 2011 roku przeprowadziły konserwację tej zaginionej od połowy listopada jednostki. O zarzutach informuje w niedzielę "Sueddeutsche Zeitung".

Spalona izraelska flaga i antysemickie hasła

Ponad tysiąc osób uczestniczyło w niedzielę w marszu protestacyjnym w Berlinie przeciwko decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Protestujący spalili flagę z gwiazdą Dawida - informują niemieckie media.

"Autonomia Palestyńska odrzuca okazję do dyskusji"

Rzecznik wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Mike'a Pence'a wyraził w niedzielę ubolewanie z powodu odwołania przez władze Autonomii Palestyńskiej spotkania z amerykańskim wiceprezydentem. Doszło do tego w związku z decyzją USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Noble trafiły w ręce laureatów

Tegoroczni laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w niedzielę w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Były fanfary, laudacje oraz aplauz dwutysięcznej publiczności.

Netanjahu nie przyjmuje "pouczeń o moralności" od Erdogana

Kolejny wątek sporu o status Jerozolimy. Izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że nie zamierza wysłuchiwać pouczeń od prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. To odpowiedź na słowa Erdogana, który nazwał Izrael "państwem okupacyjnym".

Boris Johnson w "szczerej rozmowie" z prezydentem Iranu

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson w niedzielę odbył blisko godzinną rozmowę w Teheranie z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Wizyta Johnsona w Iranie ma doprowadzić do uwolnienia więzionej w tym kraju Brytyjki - przypomina Reuters.

"Decyzja Trumpa to pogwałcenie prawa międzynarodowego"

- Nie jest tak, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa to jest jedynie uznanie realiów. To jest pogwałcenie prawa międzynarodowego - mówiła Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w programie "Horyzont" TVN24. Jak dodawał, "prawa międzynarodowego, które szczególnie dla Polaków jest ważne, bo dzięki niemu istniejemy".

Brytyjka oskarżona o szpiegostwo. Broni jej szef MSZ

Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson spotkał się w sobotę z szefem irańskiej dyplomacji Mohammadem Dżawadem Zarifem, by zabiegać o uwolnienie więzionej w Iranie Brytyjki Nazanin Zaghari-Ratcliffe. Ministrowie rozmawiali też o porozumieniu nuklearnym.

700 motocykli, tysiące ludzi. Macron pożegnał "francuskiego Elvisa"

Tysiące ludzi pożegnały w sobotę w Paryżu zmarłego w środę francuskiego gwiazdora rockowego Johnny'ego Hallydaya. Konwój złożony z 700 motocyklów Harley Davidson eskortował samochód z białą trumną, w której złożono ciało muzyka. Prezydent Emmanuel Macron, fan zmarłego piosenkarza, wygłosił mowę pogrzebową.