Rosja i USA ujawniają wielki, wspólny projekt

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos i amerykańska NASA ogłosiły w środę wspólny projekt dotyczący budowy załogowej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Współpraca jest częścią programu "Deep Space Gateway" zakładającego eksplorację dalszych niż kiedykolwiek części kosmosu.

Sporu z Brukselą można było uniknąć. Ale cel rządu PiS jest inny

Gdy inne państwa mogą już powoli zapominać o programie relokacji, Polska może jeszcze długo tłumaczyć się w unijnym Trybunale. Gdy rządy niezadowolone z pomysłu Brukseli wzięły problem na przeczekanie, Polska stawiała sprawę na ostrzu noża. Kwestia uchodźców kolejny raz pokazuje, że dla rządu PiS dyplomacja stała się tylko instrumentem dla osiągania wewnętrznych korzyści, a poniesione przy tym straty na arenie międzynarodowej są wliczone w koszty poparcia w krajowych sondażach. Komentarz Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN24 BiS w Brukseli.

Są wyniki referendum. Premier Iraku stawia ultimatum

92,7 procent uczestników referendum, które odbyło się w poniedziałek w irackim Kurdystanie i na innych terenach kontrolowanych przez Kurdów, opowiedziało się za niepodległością - wynika z ostatecznych rezultatów podanych w środę przez komisję wyborczą. Rezultat głosowania odrzucił premier Iraku.

Generał Hodges: Rosja widzi siłę sojuszu, siłę polskiej armii

Polska jest środkiem ciężkości dla amerykańskiej armii w Europie - stwierdził w "Faktach po Faktach" dowódca sił lądowych USA w Europie, generał Ben Hodges. Podkreślił, iż wszyscy w NATO zdają sobie sprawę z tego, że muszą sobie wzajemnie pomagać. - Nikt z nas nie jest w stanie obronić się sam. Zależymy od siebie - podkreślił.

Śmierć pięciu wysokich rangą przywódców Al-Kaidy

Uderzenie był wymierzone w dowódców odpowiedzialnych za atak na rosyjskie jednostki stacjonujące w prowincji Hama - ogłosiła Moskwa. W nalocie przeprowadzonym przez rosyjskie lotnictwo zginęło pięciu dowódców syryjskiej filii Al-Kaidy oraz 32 szeregowych bojowników.

Generał USA za dostarczaniem Ukrainie broni śmiercionośnej

Broń mogłaby wspomóc Kijów w przeciwstawianiu się agresji ze strony Rosji - argumentował przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford, przedstawiając pomysł dostarczenia Ukrainie broni defensywnej. Generał opowiedział się za taką opcją w czasie wtorkowego przesłuchania w komisji sił zbrojnych amerykańskiego Senatu.

Komisja Europejska chce przesiedlić do Europy 50 tysięcy osób

Komisja Europejska przedstawiła propozycję w sprawie utworzenia nowego unijnego programu przesiedleń, w ramach którego w ciągu najbliższych dwóch lat do Europy miałoby zostać przeniesionych co najmniej 50 tysięcy osób wymagających ochrony międzynarodowej, przede wszystkim uchodźców. Zaproponowano także możliwość przedłużenia okresów wewnętrznych kontroli w strefie Schengen.

Atak rakietowy po przylocie szefa Pentagonu. Przyznały się dwie organizacje

Pocisk rakietowy uderzył w środę w pobliżu międzynarodowego lotniska w stolicy Afganistanu Kabulu niedługo po przylocie do tego miasta sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa - poinformowało afgańskie MSW. Do wystrzelenia rakiety przyznali się zarówno talibowie, jak i dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego.

Papież apeluje o przyjmowanie migrantów. "Jak? Z otwartymi ramionami"

Papież Franciszek zaapelował o przyjmowanie "z otwartymi ramionami" migrantów, osób ubiegających się o azyl i uchodźców. Apel wystosował podczas środowej audiencji generalnej, witając zgromadzonych na Placu Świętego Piotra w Rzymie przedstawicieli Caritas, innych organizacji katolickich oraz grupę migrantów.

Gigantyczny pożar składu pocisków. "Wszystko wskazuje na drona"

W obwodzie winnickim w centralnej Ukrainie trwa w środę akcja gaszenia ogromnego pożaru składu amunicji. Ewakuowano 30 tysięcy mieszkających w jego pobliżu ludzi. Zamknięto przestrzeń powietrzną dla ruchu samolotów. Doradca prezydenta Petra Poroszenki Jurij Biriukow poinformował, że pożar mógł spowodować dron.

Francja apeluje o więcej autonomii dla Kurdów, Rosja przestrzega

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian zaapelował w środę do rządu w Bagdadzie o większą autonomię dla Kurdów. Ostrzegł jednocześnie władze irackiego Kurdystanu, że ogłoszenie niepodległości może doprowadzić do nowych kryzysów w regionie. Przed destabilizowaniem Bliskiego Wschodu przestrzega także Kurdów i Bagdad rosyjskie MSZ.

Dublin zapowiada referendum w sprawie aborcji

Na maj lub czerwiec przyszłego roku rząd Irlandii zapowiedział we wtorek rozpisanie referendum o zmianie przepisów konstytucji w sprawie aborcji. Obecnie jest ona w tym kraju dozwolona tylko w przypadku zagrożenia życia matki.

Proces zamachowca z Paryża rozpocznie się 18 grudnia

Proces Salaha Abdeslama, jedynego żyjącego członka komórki tak zwanego Państwa Islamskiego, która w 2015 roku przeprowadziła zamachy terrorystyczne w Paryżu, rozpocznie się 18 grudnia - podała we wtorek AFP, powołując się na źródła bliskie sprawy.

"Bardzo europejskie przemówienie". Juncker chwali Macrona

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pochwalił we wtorek przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona poświęcone reformie Unii Europejskiej, określając je jako "bardzo europejskie". Macron opowiedział się między innymi za osobnym budżetem strefy euro.

"Wyspa jest dosłownie zniszczona". Trump odwiedzi Portoryko

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział we wtorek, że za tydzień odwiedzi Portoryko - terytorium Stanów Zjednoczonych, które zostało całkowicie zdewastowane przez huragan Maria. Trump był wcześniej krytykowany, że ignoruje sytuację prawie 3,5 milionów amerykańskich obywateli mieszkających na tej wyspie.

Trump: byłoby szaleństwem, gdyby Katalonia oderwała się od Hiszpanii

- Naprawdę uważam, że mieszkańcy Katalonii powinni pozostać z Hiszpanią - powiedział prezydent USA. Donald Trump i premier Hiszpanii Mariano Rajoy powiedzieli we wtorek na wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie, że sprzeciwiają się referendum niepodległościowemu w Katalonii, które władze tego regionu zaplanowały na niedzielę.