Misja papieża i manifestacja generała. "Wszyscy w Birmie byli przerażeni"

Kardynał Rangunu publicznie prosił Franciszka o to, by w trakcie pobytu w Birmie nie odnosił się wprost do kwestii Rohindżów. Wszyscy byli przerażeni, że papież może się  otwarcie opowiedzieć za prześladowanymi muzułmanami. Buddyjscy radykałowie szykowali się już, by w takim przypadku powiązać Rohindżów z chrześcijanami - mówi o pierwszej w historii papieskiej wizycie w Birmie dr Michał Lubina, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Meghan Markle po raz pierwszy w nowej roli

Pomimo mrozu na ulicach Nottingham pojawiły się w piątek setki ludzi, by powitać księcia Harry'ego i jego narzeczoną Meghan Markle. Para odwiedziła miasto, aby wziąć udział w charytatywnym wydarzeniu z okazji Światowego Dnia Aids. To ich pierwsze oficjalne wspólne wyjście od czasu ogłoszonych w poniedziałek zaręczyn.

Słuchał w milczeniu i pocieszał. Papież spotkał się z Rohindżami

- Obecność Boga dzisiaj nazywa się też Rohindża - powiedział papież Franciszek podczas rozmowy z grupą przedstawicieli tej muzułmańskiej mniejszości, którzy uciekli z Birmy do Bangladeszu. Papież po raz pierwszy w czasie swojej podróży użył wprost nazwy "Rohindża". Wcześniej unikał tego słowa, chcąc uniknąć radykalnych reakcji.

"Niemcy muszą stać się znów silnym narodem proeuropejskim"

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz oświadczył w piątek, że niezależnie od składu przyszłego niemieckiego rządu Republika Federalna Niemiec "będzie musiała odnowić Europę". Schulz poparł francuskie propozycje reform UE i skrytykował Węgry za kontakty z Chinami.

Tillerson spotka się z szefami dyplomacji Unii

Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson przyleci w przyszłym tygodniu do Europy i w Brukseli spotka się z ministrami spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej - poinformowała we wtorek ambasada USA przy Unii.

Dziennikarze z USA mają dostać zakaz wstępu do Dumy

W Rosji przygotowywany jest zakaz wstępu dziennikarzy wszystkich mediów amerykańskich do Dumy Państwowej – podała w piątek agencja Ria Nowosti. W ten sposób rosyjskie władze chcą odpowiedzieć na pozbawienie akredytacji dziennikarzy telewizji RT w Kongresie USA.

"WSJ": Biały Dom rozważa uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa plan formalnego uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia tam w przyszłości amerykańskiej ambasady - pisze w piątek "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskich władz.

Komisja Izby Gmin: granica w Irlandii nieunikniona po brexicie

"Nie widać obecnie, w jaki sposób politykę brytyjskiego rządu zakładającą opuszczenie jednolitego rynku Unii Europejskiej oraz unii celnej można byłoby pogodzić z brakiem granicy między Irlandią Północną a Irlandią" - uznała w opublikowanym w piątek raporcie Komisja Izby Gmin do spraw brexitu.

Papież odprawił w Bangladeszu mszę dla 100 tysięcy wiernych

- Wszystkim głoście słowo Boże, które z radością przyjęliście - mówił w piątek do wiernych i księży w stolicy Bangladeszu, Dhace, papież Franciszek w drugim dniu wizyty w tym kraju. W trakcie mszy, w której uczestniczyło około 100 tysięcy osób, święcenia kapłańskie otrzymało 16 duchownych.

Następca Mugabego powołał nowy rząd. Bez opozycji

Nowy prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa w czwartek późnym wieczorem powołał nowy rząd z udziałem wysokich rangą przedstawicieli armii oraz lojalnych wobec niego członków rządzącej partii ZANU-PF. W nowym gabinecie opozycja nie jest reprezentowana.

Podano datę abdykacji cesarza

Cesarz Japonii Akihito abdykuje 30 kwietnia 2019 roku, kiedy osiągnie wiek 85 lat - poinformował w piątek premier Shinzo Abe. Następnego dnia, 1 maja 2019 roku, odbędzie koronacja jego najstarszego syna, księcia Naruhito.

Seul: w zasięgu rakiety Kima prawie całe Stany Zjednoczone

Wystrzelona we wtorek północnokoreańska międzykontynentalna rakieta balistyczna Hwasong-15 ma zasięg ponad 13 tysięcy kilometrów, co oznacza, że w jej zasięgu znajduje się prawie całe terytorium USA - oświadczył w piątek rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej.

Neonazistowski Nordycki Ruch Oporu zdelegalizowany

Sąd w Tampere zdecydował w czwartek o delegalizacji w Finlandii neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu. Działanie ruchu jest ewidentnie sprzeczne z dobrymi obyczajami i jest wbrew wartościom demokratycznym - podkreślono.