Bilans ofiar rośnie. 58 zabitych, 515 osób rannych po ataku w Las Vegas

W wyniku ataku w Las Vegas w niedzielę późnym wieczorem zginęło co najmniej 58 osób, a 515 odwieziono do szpitali - poinformowała lokalna policja. Strzały padły podczas festiwalu muzycznego. Jak wynika z informacji, które przekazało biuro szeryfa, napastnik popełnił samobójstwo przed tym, gdy do pokoju na 32. piętrze hotelu, z którego strzelał, wdarli się antyterroryści.

"To był akt czystego zła". Trump o strzelaninie w Las Vegas

Ku pamięci osób poległych, zdecydowałem, że flaga amerykańska będzie opuszczona do połowy masztu - powiedział Donald Trump na konferencji prasowej po niedzielnym ataku w Las Vegas. Działania strzelającego do uczestników koncertu nazwał "aktem czystego zła". Zapowiedział, że w środę spotka się w Las Vegas z rodzinami ofiar.

Papież o Las Vegas. "Pozbawiona sensu tragedia"

Papież Franciszek wyraził w poniedziałek głębokie współczucie rodzinom i bliskim ofiar ataku w Las Vegas, w którym zginęło co najmniej 50 osób. Podkreślił, że była to "pozbawiona sensu tragedia".

Krwawe protesty w Kamerunie

Żołnierze w Kamerunie zastrzelili co najmniej osiem osób podczas protestów niepodległościowych w angielskojęzycznej części kraju.

"To się działo i działo". Pielęgniarce udało się uciec. Po chwili wróciła, by pomagać ofiarom

Za każdym razem, gdy następowała przerwa, uciekaliśmy. Wróciliśmy, bo jestem pielęgniarką i czułam, że muszę to zrobić. Podeszłam do trzech osób. Pierwsza miała się całkiem dobrze, druga była w gorszym stanie. Kiedy byłam w drodze do trzeciej osoby, zobaczyłam sześć ciał. To byli sami młodzi ludzie - mówiła o masakrze w Las Vegas młoda pielęgniarka. Napastnik zabił w niedzielny wieczór ponad 50 osób, a kilkaset ranił, strzelając z 32. piętra hotelu do ludzi zgromadzonych na pobliskim koncercie.

Seriami z karabinu prosto w tłum. Wśród widzów wybucha panika

Serie z karabinu lecą prosto w tłum, przerażeni ludzie padają na ziemię lub starają się uciekać we wszystkich kierunkach - taki obraz widać na amatorskim nagraniu z ataku na uczestników koncertu muzyki country w Las Vegas. W ataku zginęło ponad 50 osób, a przeszło 200 zostało rannych. Policja zastrzeliła napastnika.

Rosyjski pułkownik zginął w Syrii. Najechał na minę

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło oficjalnie, że pułkownik, który został ciężko ranny w Syrii w wybuchu miny, zmarł od ran. Według oficjalnych danych jest on 39. rosyjskim wojskowym poległym podczas trwającej od dwóch lat operacji wojskowej Rosji w Syrii.

"Referendum wstydu". Hiszpańskie media o referendum i reakcji Europy

Hiszpańscy dziennikarze są podzieleni w ocenie przebiegu niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Przeważa jednak opinia, że skierowanie do zamknięcia lokali wyborczych policji i użycie siły było zbędne i zaszkodziło wizerunkowi Hiszpanii. Większość europejskich przywódców nie zabrała jak dotąd głosu w sprawie wydarzeń podczas referendum niepodległościowego w Katalonii. Żadnego oficjalnego stanowiska nie przedstawiła też Komisja Europejska.

"Wydostanie się z widowni trwało pięć minut. Cały czas do nas strzelano"

- Byłyśmy tuż przy scenie, kilka rzędów od muzyków. W pewnym momencie usłyszeliśmy huk i dźwięk tłuczonego szkła - relacjonują kobiety uczestniczące w koncercie muzyki country w Las Vegas. W ataku uzbrojonego napastnika na jego uczestników zginęło co najmniej 50 osób, a około 200 zostało rannych. Policja zabiła sprawcę na 32. piętrze pobliskiego hotelu.

Madryt: możemy zawiesić autonomię Katalonii

Hiszpański rząd może użyć swych kompetencji konstytucyjnych, żeby zawiesić autonomię Katalonii, jeśli region ten proklamuje niepodległość po niedzielnym referendum, które Madryt uznał za nielegalne - oświadczył minister sprawiedliwości Rafael Catala.

"Madryt ma po swojej stronie prawo, Barcelona dostała zdjęcia telewizyjne, jakich sobie życzyła"

Niemieccy komentatorzy oceniają w poniedziałek, że w konflikcie z Katalonią prawo jest po stronie rządu w Madrycie, lecz sposób, w jaki premier Hiszpanii Mariano Rajoy zareagował na referendum, szczególnie użycie policji doprowadziło do niepotrzebnej eskalacji. W sprawie referendum w Katalonii "przegrali wszyscy, włącznie z Europą" - pisze z kolei w poniedziałek włoska "La Repubblica". We włoskiej prasie pojawia się opinia, że dzień głosowania i zamieszek w Barcelonie to była "czarna niedziela", a od teraz są "dwie Hiszpanie".

Ludzie padają na ziemię. Nagranie z Las Vegas

Na nagraniu jednego z uczestników festiwalu muzyki country w Las Vegas widać, jak słysząć odgłosy pierwszych serii z karabinu, ludzie zaczynają uciekać lub padać na ziemię i szukać schronienia. W ataku ponad 50 osób zginęło, a około 200 zostało rannych. Domniemany napastnik został zastrzelony przez służby bezpieczeństwa.

Nobel za odkrycie związane z zegarem biologicznym

Trzej naukowcy - Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young - zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie molekularnych mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe u organizmów żywych - ogłosił Komitet Noblowski.

O.J. Simpson wyszedł z więzienia. "Nic nie zmieniło się w moim życiu"

Była gwiazda futbolu amerykańskiego O.J.Simpson, uniewinniony 22 lata temu od zarzutu głośnego podwójnego morderstwa, został w niedzielę warunkowo zwolniony z więzienia w stanie Nevada, gdzie odbywał karę 33 lat pozbawienia wolności za napad z bronią w ręku. Media zastanawiają się, gdzie teraz zamieszka Simpson.

Socjaliści biorą portugalskie samorządy

Partia Socjalistyczna (PS) zwyciężyła w niedzielnych wyborach samorządowych w Portugalii. Według badań exit poll ugrupowanie premiera Antonia Costy poparło 38,9 proc. uczestników głosowania.

Polskie akcenty za oceanem. 80. Parada Pułaskiego przeszła ulicami Manhattanu

Tysiące amerykańskich Polaków wzięło w niedzielę udział w jubileuszowej, 80. Paradzie Pułaskiego, która przeszła przez reprezentacyjną Piątą Aleję na nowojorskim Manhattanie. Pośród manifestującej Polonii (m.in. ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania) znaleźli się także wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, sekretarz stanu i zarazem senator Anna Maria Anders oraz prymas Polski Wojciech Polak.

"Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość"

O roli chrześcijaństwa w tożsamości europejskiej przypomnieli w Mińsku przedstawiciele Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) podczas swojego dorocznego zgromadzenia plenarnego. W przesłaniu końcowym biskupi zapewnili: "Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość".