Poznań

Poznań

Gniazdo pustułek na 10. piętrze. Remont wieżowca przerwany

Na 10. piętrze jednego z aktualnie remontowanych wieżowców w Lesznie (Wielkopolska) pustułka założyła gniazdo i wychowuje pisklaki. Ptaki są pod ochroną, toteż robotnicy musieli wstrzymać prace. Teraz czekają, aż młode opuszczą gniazdo.

"Zdecydowano, że trzeba go uciszyć, bo to jedyny sposób, żeby nie ujawnił swojej wiedzy"

- Z ustaleń świadków wynika, że Ziętarę najpierw próbowano przekupić, później próbowano go przestraszyć. W czerwcu 1992 zapadła decyzja, że trzeba go uciszyć - mówił we "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Kaźmierczak, współautor książki "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa". Jak dowiedziała się TVN24, jest akt oskarżenia ws. zabójstwa poznańskiego dziennikarza śledczego.

TVN24: były senator oskarżony ws. zabójstwa Ziętary

Jest akt oskarżenia ws. zabójstwa poznańskiego dziennikarza śledczego Jarosława Ziętary - dowiedziała się TVN24. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie oskarża byłego senatora Aleksandra G. o podżeganie do zabójstwa Ziętary, do czego doszło w 1992 roku.

Wyjątkowe fotografie z Czerwca ’56. "To jedna z niewielu serii zdjęć, których nie wykonali ludzie z SB"

Fotografował czerwcowe zamieszki 1956 roku z okien łazienki w mieszkaniu stryja. Wszystkie negatywy skrzętnie schował w szufladzie biurka, a po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 roku zakopał w ziemi. Dopiero po kilkudziesięciu latach ujrzały światło dzienne. - To jedna z niewielu serii autentyków zrobiona przez zwykłego obywatela - mówi z dumą kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego. Od niedzieli każdy może obejrzeć je w sieci.

Psie popisy na poznańskiej Cytadeli. Skaczą, pływają, biegają i łapią frisbee

Aportowanie to dla nich "mały pikuś". Poznańską Cytadelę opanowały czworonogi. Skaczą, pływają, biegają i łapią frisbee. Jury oceniające wyczyny psów na zawodach Dog Chow Disc Cup bierze też pod uwagę współpracę z opiekunem. Najliczniejsze są owczarki, ale pojawiła się też spora grupa odważnych kundelków. Tradycyjnie wśród odwiedzających zwierzaków wyłoniony zostanie NAJ-KEJTER, czyli najdłuższy i najkrótszy pies.

Tragiczny wypadek w Lubuskiem. Nie żyją dwie osoby, dwie są ranne

Na 321 km drogi krajowej nr 3 (okolice miejscowości Gołaszyn) zderzyły się dwa auta. Kierujący suzuki wpadł w poślizg i uderzył w peugeota. Dwie osoby podróżujące suzuki zginęły. Na miejscu jest policja, na drodze ruch odbywa się wahadłowo, utrudnienia mogą potrwać nawet do 14.30.

Płonie odlewnia cynku w Drezdenku

W Drezdenku (woj. lubuskie) płonie odlewnia cynku. W akcji gaśniczej bierze udział 11 zastępów straży pożarnej. W hali znajdowały się kadzie z chemikaliami.

Z rowerem do autobusu tylko za zgodą kierowcy, w tramwajach - zakaz

Skorzystają tylko najcierpliwsi. Według nowych zaleceń poznańskiego MPK, z rowerem będzie można wejść wyłącznie do 35 z 300 autobusów. Do tramwajów - wcale. Do tego za każdym razem trzeba zapytać o pozwolenie kierowcę. Wojciech Tulibacki, prezes spółki, doprecyzowuje w niekorzystny dla rowerzystów sposób punkt w regulaminie, który jeszcze w zeszłym roku był uznawany za "krok naprzód". W środowiskach cyklistów zawrzało.

"Dron aborcyjny" przyleciał do Polski

Feministki z holenderskiej organizacji Women on Waves (Kobiety na falach) wysłały w sobotę z Frankfurtu nad Odrą (Niemcy) do sąsiednich Słubic niedużego drona z tabletkami aborcyjnymi. Akcja miała pokazać różnice w dostępie do usług aborcyjnych w Polsce i innych krajach Europy.

PEKA świętuje pierwsze urodziny. Będzie taniej?

Pieniądze znikające z kont, spalone serwery - rozruszanie systemu kart PEKA nie było łatwe. Teraz świętuje on swoje pierwsze urodziny. Do tej pory mieszkańcy wyrobili 372 tys. kart. Służą im m.in. do płacenia za komunikację miejską. Z chwilą startu systemu miasto zmieniło taryfę opłat, dzisiaj rozważa zmianę cen i wprowadzenie dodatkowych funkcji karty.

Koniec nieuczciwego parkowania? Poznań walczy ze "świętymi krowami"

Zastawiają bramy, parkują na łukach drogi czy tuż przed wyznaczonymi miejscami. Kierowcy-cwaniacy, którzy w taki sposób chcą uniknąć płacenia za postój w strefie parkowania, to zmora Poznania. To ma się jednak zmienić. Wojnę wypowiedzieli im urzędnicy. Ich bronią będą głównie... ławki, donice z zielenią i słupki.

Zdefraudowali prawie milion złotych. Mózgiem rzeczniczka uniwersytetu

Sąd okręgowy wydał wyrok w sprawie trzech z pięciu osób oskarżonych o dokonywanie oszustw na szkodę Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Dotyczyły one wyprowadzania pieniędzy z uczelni poprzez wystawianie fałszywych faktur. W sumie w ten sposób narażono uczelnię na blisko milion złotych strat.

Remont na remoncie w Poznaniu. 8 linii tramwajowych zawieszonych

Prawdziwą rewolucję zafundował poznańskim pasażerom Zarząd Transportu Miejskiego. Od soboty ruszają remonty torowisk na trzech ważnych odcinkach: na ulicach Dąbrowskiego, Pułaskiego i Strzeleckiej. Tramwaje nie dojadą w sumie na cztery pętle tramwajowe na Ogrodach, Piątkowskiej, Połabskiej i Wilczaku. Wróci za to do użytkowania pętla na Dębcu. Tego dnia zacznie obowiązywać także letni rozkład jazdy.

Poznańska opera wystawiła "Halkę" na Haiti. "Polonez to było dla nich duże przeżycie"

Artyści poznańskiego Teatru Wielkiego wystawili fragmenty "Halki" Stanisława Moniuszki w… haitańskiej miejscowości Cazale. Wioskę zamieszkują potomkowie polskich żołnierzy, wysłanych na wyspę przez Napoleona. Śpiewacy ze stolicy Wielkopolski i muzycy oraz tancerze z Haiti stworzyli unikalne przedstawienie, które stało się inspiracją przy tworzeniu poznańskiej wersji opery, która swoją premierę będzie mieć 26 czerwca.

Las Vildas przejdzie do historii. Wstydliwy bazar zastąpi kamienica

Bazar pełen szpetnych pawilonów wkrótce zniknie z poznańskiej Wildy. W miejscu, gdzie już w latach 70. projektowano wieżowce, po ponad 40 latach wreszcie stanie budynek. - Będzie to nowoczesna kamienica. Liczymy, że wraz ze szkołą muzyczną, która stanie obok, staną się nowym obliczem starej Wildy - mówi Karol Fiedor z pracowni CDF Architekci, która przygotowała projekt budynku.

Za dopalacze płacili talonami żywnościowymi. "To nowe zjawisko"

Kaliscy policjanci z pracownikami sanepidu weszli do jednego z miejscowych sklepów podejrzewanych o handel dopalaczami. Zabezpieczyli w sumie 400 saszetek z różnymi "talizmanami". Na miejscu znaleziono także talony na jedzenie. - Prawdopodobnie płacono nimi za sprzedawane tam środki - podaje Anna Jaworska-Wojnicz z kaliskiej policji.

W szpitalu spadła winda, w środku były dwie salowe. "Wyniki kontroli najwcześniej za tydzień"

Dwie salowe, które zostały poszkodowane po upadku windy w szpitalu w Koźminie Wielkopolskim (woj. wielkopolskie), nadal przebywają na obserwacji. Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem. Dźwig spadł z drugiego piętra budynku do piwnicy. Kobiety jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej uwolnił konserwator. Policja wszczęła postępowanie w sprawie wypadku, a szpital musi zebrać pieniądze na nową windę.

Jajka z niebezpieczną niespodzianką. "Dziecku w przypadku połknięcia mogła grozić śmierć"

1200 jajek z figurkami dinozaurów przejęli celnicy z poznańskich Targów. Zabawki pochodzące z Chin mogą być śmiertelnym niebezpieczeństwem dla dzieci. - Przeprowadzone badania wykazały bezpośrednie ryzyko wystąpienia śmiertelnych wypadków w przypadku połknięcia przez dziecko zabawki lub jej części. Bezpośrednią przyczyną tak nieszczęśliwych zdarzeń byłby zator jelit - tłumaczy Marek Molski z Urzędu Celnego w Poznaniu.