Poznań

Poznań

"Parowóz jest jak kobieta". Pasjonat z Anglii ratuje stare maszyny

Howard Jones o parowozach wie wszystko. Nazywa je "stalowymi smokami". A ponieważ jedyna w Europie parowozownia z prawdziwego zdarzenia jest w Wolsztynie - porzucił rodzinną Anglię i przeniósł się do Polski. W Wolsztynie założył fundację, która opiekuje się starymi parowozami i promuje to miejsce w świecie. Nic dziwnego, że do Wolsztyna ciągną turyści, którzy chcą poczuć to samo, co Howard Jones.

Cmentarz i średniowieczna fosa. Tajemnice placu Za Bramką

Fragment fosy miejskiej, teren dawnego cmentarza czy relikty konstrukcji drewnianych - te oraz wiele innych tajemnic skrywa plac przy ul. Za Bramką w Poznaniu, gdzie powstać ma kilkupoziomowy parking i biurowiec. Na miejscu trwają obecnie prace archeologiczne, a cały obszar inwestycji został objęty opieką miejskiego konserwatora zabytków.

Pomnik milicji w Wągrowcu do likwidacji. "Trafi do muzeum"

Choć od końca PRL-u minęło ponad 25 lat, w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) nadal stoi relikt władzy ludowej. Mowa o pomniku upamiętniającym 20. rocznicę powołania Milicji Obywatelskiej. Jego dni są jednak już policzone. Miejscowi radni podjęli decyzję o jego likwidacji.

"Odmówili karetki i kazali dać tabletkę". Kobieta zmarła. Miała zawał

43-latka wiła się z bólu, rodzina wzywała kilka razy pogotowie. Dyspozytor jednak karetki nie chciał wysłać. Rodzina skarży się, że zalecił jedynie podanie tabletek przeciwbólowych. Bliscy w końcu sami zdecydowali się zawieźć kobietę do szpitala. Okazało się, że miała zawał serca. Nie udało się jej już uratować.

Ruszył proces szajki samochodowej. Podejrzani usłyszeli 573 zarzuty

W Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze rozpoczął się proces członków grupy przestępczej oskarżonej m.in. o kradzież ponad 150 samochodów z Polski i Niemiec. W sprawie oskarżono 22 osoby. Łącznie postawiono im ponad 573 zarzuty. Większości z oskarżonych grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

Pół miliona nielegalnych papierosów w dwóch samochodach

Ponad 550 tysięcy papierosów, wartych 350 tys. złotych przewożono w dwóch osobowych samochodach - citroenie C5 i volkswagenie touranie. Drugie auto wypełnione było papierosami aż po sufit. Na pierwszy rzut oka nie było ich widać - towar owinięty był czarną folią, a szyby w samochodzie przyciemniane.

77-latek chciał zabić córkę i zięcia. Wsypał im trutkę na szczury do mleka

Do Sądu Okręgowego w Kaliszu trafił akt oskarżenia przeciwko 77-latkowi podejrzanemu o usiłowanie zabójstwa dwóch osób. Mężczyzna w listopadzie zeszłego roku chciał otruć swoją córkę i zięcia, wsypując do mleka trutkę na gryzonie. Nie udało mu się - kobieta zauważyła podejrzany granulat w mleku i powiadomiła policję.

3 marca 2015 roku Rudnica skończy z Bierutem

Po apelu Instytutu Pamięci Narodowej władze gminy Krzeszyce zdecydowały się zlikwidować ulicę Bolesława Bieruta w Rudnicy (woj. lubuskie). Urzędnicy już przystępują do ściągania tablic a od 3 marca obowiązywać będzie nowa nazwa. - W naszym kraju nie ma ulic Hitlera czy Stalina i nie powinno być Bieruta. Nadanie ulic patrona jest jego uhonorowaniem - tłumaczy Andrzej Zawistowski z IPN.

Pędził 170 km/h. Uniknął wypadku, ale stracił prawo jazdy

Policjanci ze Strzelec Krajeńskich (woj. lubuskie) zatrzymali kierowcę, który pędził krajową "22" niemal 170 km/h oraz wyprzedzał na linii podwójnej ciągłej. - Jego nieodpowiedzialne manewry omal nie zakończyły się czołowym zderzeniem - podkreśla Tomasz Bartos ze strzeleckiej policji. Wszystkie "wyczyny" kierowcy nagrała kamera w nieoznakowanym radiowozie. Mężczyzna stracił prawo jazdy i odpowie za wykroczenia w sądzie.

Dwa lata koczowała w Poznaniu. Strażnicy zabrali bezdomną do Gdańska

O świcie funkcjonariusze straży miejskiej i policji pojawili się u pani Elżbiety, bezdomnej mieszkającej przy nasypie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Kobieta decyzją sądu została przetransportowana do Gdańska, gdzie trafi do domu pomocy społecznej. Koczowisko zostało zlikwidowane. - Wszystkie cenne rzeczy trafią do właścicielki - zapewnia Przemysław Piwecki ze straży miejskiej.

Większy Poznań? Luboń chcieli przyłączyć już w 1923 r.

Prezydent Jacek Jaśkowiak chciałby przyłączyć do Poznania gminy ościenne. Podobne aspiracje miały władze stolicy Wielkopolski w 1923 r. Wnioskowano wówczas o przyłączenie aż 17 gmin. Rząd przystał na tą propozycję tylko częściowo. 90 lat temu, po przyłączeniu siedmiu miejscowości, Poznań stał się czwartym co do wielkości miastem w Polsce. Do dziś poza granicami miasta znajduje się Luboń.

Poznań mniejszy tylko od Warszawy? Prezydent chce powiększyć miasto

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania chce powiększyć miasto. Za osiem lat Poznań miałby być większy o wszystkie podmiejskie gminy. - Nadszedł czas, by pomyśleć o stworzeniu nowego, wspólnego organizmu miejskiego - powiedział w jednym z wywiadów i wywołał niemałe zamieszanie. Wójtowie gmin, które miałyby stać się dzielnicami Poznania są zdecydowanie przeciw.

Naciskali na świadków ws. Ziętary? Jest prokuratorskie śledztwo

- Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie wywierania nacisków na świadków zeznających w śledztwie dotyczącym zabójstwa Jarosława Ziętary – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty. Dzisiaj zapadła formalna decyzja w tej sprawie.