Poznań

Poznań

Udawał policjanta, bo założył się z kolegami. Teraz popracuje społecznie

Młody poznaniak, podając się za policjanta, wylegitymował młodą dziewczynę i próbował wystawić jej mandat. Jeden ze świadków zdemaskował oszusta. Zatrzymany przez prawdziwych funkcjonariuszy, 20-latek tłumaczył, że to był żart wynikający z zakładu z kolegami. Teraz czeka go 8 miesięcy prac społecznych.

Przejechali Leopardem po dnie rzeki i budują most pontonowy. Żołnierze ćwiczą na Odrze

Na Odrze trwają ćwiczenia 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Wojsko w praktyce testuje szczelność Leopardów, a także buduje przeprawę pontonową przez rzekę. Po właściwym ustawieniu i połączeniu poszczególnych elementów mostu, będzie on spływał ponad 20 km w dół rzeki do miejscowości Rąpice, gdzie w sobotę zostanie umocowany. Wówczas przejdą po nim wojska polskie, niemieckie, czeskie i holenderskie.

Będzie darmowa komunikacja w Swarzędzu. Ale tylko dla wybranych

Marian Szkudlarek, burmistrz podpoznańskiego Swarzędza, obiecywał w swojej kampanii wyborczej bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Dziś wiadomo, że z opłat zwolnieni zostaną seniorzy, młodzież i studenci oraz rodziny wielodzietne. Burmistrz planuje również połączenie swarzędzkiej komunikacji z transportem publicznym Poznania.

Nowi świadkowie mieli obciążyć Gawronika w sprawie zabójstwa Ziętary. Akt oskarżenia w czerwcu?

Były senator Aleksander Gawronik jeszcze w czerwcu ma zostać oskarżony o namawianie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Krakowska prokuratura w ciągu kilkunastu dni ma skierować do sądu w Poznaniu akt oskarżenia. Prokuraturze pomóc mieli nowi świadkowie, których zeznania obciążyły Gawronika. - Śledztwo trwa do 30 czerwca. W żaden sposób nie będę komentował medialnych doniesień w tej sprawie - zastrzega Piotr Kosmaty, prokurator prowadzący sprawę.

Sami zbudowali most, odpowiedzą za samowolę? Prokurator: uwzględnimy wartość czynu społecznego

Mieszkańcy wsi Kije (Lubuskie) własnymi rękami i z własnej inicjatywy wyremontowali niewielki most, bez którego byliby odcięci od świata. Problem logistyczny mają z głowy, ale zamiast niego pojawił się problem z prawem. Zarząd dróg twierdzi, że to samowola budowlana. Sprawą już zajmuje się prokuratura. - Na pewno nie będziemy patrzeć jednostronnie, uwzględnimy wartość tego czynu społecznego - zapewnia Krzysztof Pieniek ze świebodzińskiej prokuratury.

Płacą kurii za przejazd kolejki dla dzieci. "Kościół takie działania powinien wspierać, a nie na nich zarabiać"

Prezydent Poznania zamierza unormować kwestie opłat za wykorzystanie gruntów czy budynków kościelnych. Zapowiada renegocjacje umów z kurią. Dyskusja na ten temat wybuchła, gdy ujawnił, że od 11 lat miasto płaci kurii 12 tysięcy miesięcznie za możliwość przejazdu Maltanki - dziecięcej kolejki do zoo. - Bulwersują mnie takie działania kościoła. Uważam, że jest to wielkim nietaktem - twierdzi. - Kościół powinien wspierać działania na rzecz dzieci, a nie na nich zarabiać.

Mogli zobaczyć Poznań z niedostępnej na co dzień wieży Zamku

W ramach akcji "Korona Poznania" na Festiwalu Malta, mieszkańcy wchodzą na niedostępne na co dzień szczyty poznańskich budynków, by podziwiać z nich widoki na miasto. Po dachu Nobel Tower na Jeżycach i wizycie na siódmym piętrze legendarnej Alfy na Świętym Marcinie, teraz panoramę centrum można było podziwiać z wieży wschodniej stuletniego Zamku Cesarskiego. Niestety zwiedzającym widok przesłaniały nieco siatki zawieszone w oknach.

Od 11 lat płacą co miesiąc 12 tys. zł za przejazd kolejki. "W rozmowach miasta z kurią zabrakło odwagi"

Od 2004 r. co miesiąc na konto parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami trafia ponad 12 tys. złotych. To opłata za korzystanie przez miasto z terenu, po którym przejeżdża Maltanka, czyli dziecięca kolejka do zoo. Zdaniem Tomasza Lewandowskiego, szefa klubu radnych SLD, to kwota znacznie zawyżona. - Przy podpisywaniu umowy zabrakło komuś odwagi. Gdyby zamknięto Maltankę i poinformowano o żądaniach finansowych parafii, kuria szybko by zeszła z tej ceny - twierdzi.

Poznań ma buspas, po którym... nie kursują autobusy

Poznań może się pochwalić wyjątkowym buspasem na ulicy Pułaskiego. Nie kursuje po nim żadna linia autobusowa. Sprawę nagłośnił radny Prawa do Miasta Tomasz Wierzbicki. - Wystąpiłem do prezydenta z interpelacją o likwidację buspasa na tej ulicy i wyznaczenie pasów rowerowych w dwóch kierunkach - tłumaczy.

Poznań płaci kurii 12 tysięcy złotych miesięcznie. Za przejazd przez kościelny teren dziecięcej kolejki

Poznań co miesiąc musi płacić Kurii Metropolitarnej 12 tys. złotych za przejazd Kolejki Parkowej Maltanka do zoo. Ta informacja zbulwersowała prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Zapowiedział on już przygotowanie raportu o wszystkich opłatach, jakie trafiają na kościelne konta. Duchowni tymczasem nie kryją zdziwienia: - Nie wiem o co chodzi miastu - mówi ks. Paweł Deskur, proboszcz parafii, do której co miesiąc trafia zastrzyk gotówki.

Most groził zawaleniem, w kilka dni mieszkańcy sami postawili nowy. "To naprawdę dobra konstrukcja"

Po apelu sołtysa mieszkańcy Kijów (woj. lubuskie) sami zabrali się za budowę nowego mostu, który zastąpił starą poniemiecką konstrukcję, grożącą zawaleniem. Załatwili ciężki sprzęt, ludzi do pracy i w kilka dni wybudowali przeprawę. Problem w tym, że wszystko odbyło się bez wymaganych zgód. Teraz postarają się o nie urzędnicy. - Jesteśmy na dobrej drodze - przekonuje Ignacy Odważny, burmistrz Sulechowa.

Mężczyzna tańczył na przejściu dla pieszych. "Niech się ludzie bawią, ale niekoniecznie w takim miejscu"

Kaliski monitoring zarejestrował wyczyny jednego z mężczyzn, który postanowił umilić sobie wieczór tańcem na jednym z przejść dla pieszych. Mężczyzna w szampańskim nastroju prezentuje skomplikowany układ choreograficzny. - Nie ukaraliśmy go mandatem, dostał jedynie pouczenie. Dobrze byłoby interweniować tylko w takich przypadkach - komentuje Dariusz Hybś, komendant kaliskiej straży miejskiej.

Łódź chciała budować dwa tunele, aby usprawnić komunikację w... Poznaniu. "Błędy się zdarzają"

Przebudowa drogi w centrum Łodzi miała usprawnić komunikację miejską... w Poznaniu. Tak twierdzili jeszcze łódzcy urzędnicy w dokumentach przesłanych do Brukseli. Na ich podstawie miasto ubiegało się o dotację. Po kilku miesiącach błąd poprawiono, ale... miasto twierdziło, że w sercu miasta powstają dwa tunele (o jeden więcej niż faktycznie). - Takie błędy się zdarzają, nie róbcie sensacji - mówią nam urzędnicy.

Mąż zabił żonę i poćwiartował zwłoki. "Był niepoczytalny"

55-letni mężczyzna, który zabił i poćwiartował swoją żonę nie stanie przed sądem. Od pół roku śledztwo w tragicznej sprawie prowadziła prokuratura z Dzierżoniowa. Biegli uznali, że mąż, który przyznał się do winy, jest niepoczytalny. We wtorek do sądu okręgowego w Świdnicy wpłynie wniosek o umorzenie śledztwa.

Dmuchany zamek przygniótł 6-latka. "Były zaledwie cztery mocowania"

Zaniedbania ze strony właściciela, były przyczyną przygniecenia 6-letniego chłopca przez dmuchany zamek- podaje rawicka policja. Do zdarzenia doszło w niedzielę po godz. 17 w Golejewku (woj. wielkopolskie). Nieprzytomne dziecko zostało przetransportowane śmigłowcem do szpitala. 6-latek do tej pory nie odzyskał przytomności i znajduje się w śpiączce farmakologicznej.

Ruszył sezon kąpielowy w Poznaniu. Spore zmiany nad Rusałką

Poznaniacy mogą się już kąpać w każdym z czterech kąpielisk na terenie miasta. W żadnym z jezior: Maltańskim, Rusałka, Strzeszyńskim i Kierskim, Sanepid nie stwierdził zanieczyszczeń lub bakterii. Do końca sierpnia, codziennie przez 8 godzin, nad pływającymi czuwać będą ratownicy.

400 km na rowerze dookoła Poznania w 24 godziny

Wyjechali w sobotę o północy z Parku Sołackiego, zameldowali się z powrotem w tym samym miejscu o godz. 23:40. W tym czasie dwójka śmiałków, Piotr Rakowski i Tomasz Karwowski, dwukrotnie pokonała Pierścień Rowerowy dookoła Poznania. W sumie 400 km w niespełna dobę. - Więcej bicia rekordów już nie będzie - zapowiada pierwszy z nich.

Rowerowy powrót do przeszłości. Moda z lat 20. na dwóch kółkach

Z okazji ogólnopolskiego dnia rowerzystów, poznańska Sekcja Rowerzystów Miejskich zorganizowała w niedzielę Tweed Ride & Bicykl Piknik. - Stawiamy na miejski szyk, udowadniając niedowiarkom, że rower to dopełnienie dobrego stylu i gustownej kreacji. Sięgamy do klasyki rowerowej elegancji i stawiamy na przedwojenne stylizacje - tłumaczy Adam Beim, jeden z organizatorów wydarzenia. Uczestnicy przejechali trasę z Placu Wiosny Ludów do Parku Wodziczki, gdzie dołączyli do Targu Śniadaniowego.

Panorama z okien Alfy. Poznaniacy zdobywają miejskie szczyty

W ramach Malta Festiwal 2015 chętni poznaniacy zdobywają "Koronę Poznania" - wchodzą na niedostępne na co dzień najwyższe budynki w stolicy Wielkopolski, żeby podziwiać panoramę miasta. Po wizycie na dachu Nobel Tower, kolejnym punktem widokowym był jeden z kultowych wieżowców Alf na Świętym Marcinie. Niestety nie pozwolono organizatorom na wycieczkę na sam dach. Na Poznań można było spojrzeć z okien hostelu mieszczącego się na 7. piętrze.

Podniebne akrobacje i obrazy z dymu. W Poznaniu trwa międzynarodowy Aerofestival

Na poznańskim lotnisku Ławica trwa weekend z Aerofestivalem - widowiskowymi pokazami lotniczymi. Do stolicy Wielkopolski zjechały się asy światowego lotnictwa, m.in. z Turcji, Włoch i Łotwy. Na imprezę tego kalibru miasto czekało od 1991 roku, kiedy w Poznaniu odbyły się pierwsze w Polsce pokazy Air Show. Wszyscy chętni mogą teraz przyjrzeć się z bliska stalowym gigantom i podziwiać zapierające dech w piersiach akrobacje najodważniejszych pilotów.

Wyszła do ogrodu pobawić się z synkiem, ktoś postrzelił ją w nogę

Mieszkanka miejscowości Drożyska Małe (Wielkopolskie) wyszła w czwartek wieczorem z synkiem na podwórko. Chwilę później zabawę przerwał im strzał. Ktoś postrzelił ją w stopę. - Usłyszałam huk i poczułam straszny ból. Całe szczęście, że małemu nic się nie stało - mówi Wioletta Żak. Sprawą zajmuje się już złotowska prokuratura.