Budowy stoją, prezes poznańskiej spółki traci pracę

Poznańskie Inwestycje Miejskie odpowiadają za kluczowe remonty w mieściePIM, TVN 24 Poznań

Niespełna trzy miesiące utrzymała się stanowisku prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich Katarzyna Górecka. W środę rada nadzorcza spółki zdecydowała o jej odwołaniu. - Istniało duże ryzyko opóźnień w realizacji kluczowych inwestycji dla mieszkańców Poznania - tłumaczy Lilia Łada z biura prasowego prezydenta Poznania. Wśród nich jest ciągnący się od lat remont ronda Kaponiera.

O odwołaniu dotychczasowej pani prezes zdecydowano po ocenie działalności całego zarządu.

- Decyzje podjęliśmy po dyskusji z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem. Oprócz ryzyka opóźnień w zakończeniu kluczowych inwestycji, zaistniała również potrzeba koniecznych zmian w modelu organizacyjnym, czyli współpracy pomiędzy PIM-em a miejskimi jednostkami organizacyjnymi: Zarządem Dróg Miejskich czy Zarządem Transportu Miejskiego, co wiąże się ze zmianami personalnymi w spółce - tłumaczy enigmatycznie Jędrzej Solarski z rady nadzorczej Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Kolejne opóźnienia?

Co oznacza to w praktyce? Opóźnienia mogą zaliczyć kluczowe inwestycje w mieście: rondo Kaponiera, estakada katowicka, przebudowa ulic Czechosłowackiej i Dąbrowskiego czy wdrażanie systemu ITS (Inteligentnego Systemu Transportu).

Przebudowa ronda Kaponiera pierwotnie miała trwać do końca 2013 r. Początkowo kosztować miała 210 mln złotych, dziś wiadomo, ze pochłonie co najmniej 360 mln zł. Pod dużym znakiem zapytania stoi też listopadowy termin zakończenia prac.

Kłopoty pojawiły się także w przypadku przebudowy estakady katowickiej. Po rozbiórce północnej nitki wiaduktu, wykonawca nie przystąpił do jego odbudowy. Okazało się bowiem, że trzeba wzmocnić fundamenty. Takiej decyzji tymczasem nadal nie podjęto i budowa stoi w miejscu.

Problemy są także na budowie tunelu na ul. Czechosłowackiej. Tu jednak opóźnienia wynikają głownie z winy PKP a nie PIM.

Ww wtorek pisaliśmy z kolei o innej inwestycji PIM - przebudowie ulicy Dąbrowskiego. Wykonawca prac prawdopodobnie uszkodził tam kolektor, przez co woda zalała bezcenny księgozbiór biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego. Zniszczone zostało ponad 2 tysiące książek, w tym starodruki z XVII wieku.

Jest już nowy prezes

Od czwartku nowym prezesem spółki zostanie obecny dyrektor Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania, Paweł Śledziejowski.

- Po przejęciu obowiązków określi on terminy zakończenia prac i prognozowane budżety. Od 1 sierpnia zarząd będzie dwuosobowy, zasiądzie w nim osoba z ponad 20-letnim doświadczeniem, która odpowiadała m.in. za przebudowę ulicy Winogrady czy budowę autostrady A2. Liczymy, że ten zarząd podoła ciężkim zadaniom, jakie im stawiamy - mówi Solarski.

Śledziejowski wkrótce zrezygnuje z pracy w Wydziale Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania. - Obecnie przebywa na bezpłatnym urlopie. Jego miejsce zajmie na razie jego dotychczasowa zastępczyni - tłumaczy Solarski.

Krótko pracował, wiele zrobił

Nowy prezes PIM to postać, która z urzędem związana jest niewiele dłużej niż dotychczasowa prezes. Katarzyna Górecka objęła stery w spółce 23 kwietnia, Paweł Śledziejowski funkcję dyrektora pełnił od 17 marca. To jednak o nim było w ostatnich miesiącach głośno. W ciągu czterech miesięcy zrobił bowiem to, co przez lata nie udało się jego poprzednikom: wprowadził usprawnienia dla tramwajów, zdążył też wypowiedzieć wojnę nielegalnie parkującym kierowcom. Co istotne, jego rozwiązania okazały się niemal bezkosztowe.

W przypadku ułatwień dla tramwajów mowa o przeprogramowaniu kilkunastu sygnalizacji świetlnych w mieście, tak, że trzymają się one rozkładu. - Wcześniej miewały opóźnienia w granicach 5-10 minut. Cała operacja kosztowała kilkanaście tysięcy złotych - mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą Śledziejowski.

Temat przyspieszenia komunikacji miejskiej ciągnął się do 2011 r. Wówczas pakiet ponad 100 usprawnień komunikacyjnych zaprezentowali poznańscy społecznicy ze stowarzyszeń My-Poznaniacy, Inwestycje dla Poznania i Sekcji Rowerzystów Miejskich. Ówczesne władze nie wprowadziły ich w życie.

W czerwcu z kolei miasto ogłosiło walkę z nielegalnym parkowaniem. Kierowcy wiedząc, że straż parkingowa nie może ich ukarać za parkowanie poza wyznaczonymi miejscami, stawiali swoje auta właśnie w takich miejscach - na klepiskach, łukach drogi czy zastawiając bramy. W ten sposób narażają się jedynie na mandaty od straży miejskiej. W praktyce zdarza się to na tyle rzadko, że kierowcom bardziej opłaca się dostać od nich mandat niż płacić za korzystanie ze strefy parkowania. Urzędnicy podlegli Śledziejowskiemu ograniczyli więc ten proceder malując nowe miejsca do parkowania, stawiając donice, stojaki rowerowe czy ławki.

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: PIM, TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24