TVN24 | Polska

"Cieszymy się, że prezydent Putin został ostrzeżony". Minister Rau po spotkaniu z szefami MSZ Ukrainy i Rumunii

TVN24 | Polska

Autor:
akr
Źródło:
PAP

Rozmawialiśmy o dwóch szczytach, szczycie NATO i Biden-Putin. Wymieniliśmy oceny tych spotkań z perspektywy naszej części Europy - poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po rozmowach z szefami MSZ Ukrainy i Rumunii. Przekazał, że tematy te pojawią się także w jego rozmowie z szefem dyplomacji Turcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w sobotę kończy dwudniową wizytę w Turcji i udział w Antalya Diplomacy Forum, międzynarodowej konferencji dotyczącej globalnych wyzwań dla pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju. W kuluarach tego wydarzenia Rau spotkał się najpierw z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą, a następnie z szefem MSZ Rumunii Lucianem Aurescu.

- Rozmawialiśmy o dwóch szczytach, szczycie NATO i Biden-Putin. Wymieniliśmy oceny tych spotkań z perspektywy naszej części Europy. Miałem też okazję poinformować moich kolegów o mojej przedwczorajszej rozmowie z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem – powiedział później Rau dziennikarzom.

CZYTAJ TAKŻE: Inicjatywa "NATO 2030" przyjęta >>>

"Cieszymy się z tego powodu, że prezydent Putin został ostrzeżony"

Jak mówił szef polskiej dyplomacji, "nasze oceny sytuacji są bardzo zbliżone". - Cieszymy się z tego powodu, że prezydent Putin został ostrzeżony, że jakiekolwiek dalsze poważne naruszenie ładu międzynarodowego spotka się ze stanowczą, zdecydowaną reakcją Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił.

CZYTAJ TAKŻE: "Do przełomu w relacjach amerykańsko-rosyjskich nie doszło, ale i tak nikt się go nie spodziewał"

Szefa MSZ pytano też o ocenę ukraińskiego dążenia do przystąpienia do NATO. Minister oświadczył, że polski rząd uważa, że NATO powinno być otwarte na kraje, które chcą do niego dołączyć.

Rau mówił również, że stanowiska szefów MSZ Polski i Ukrainy w kwestii Nord Stream 2 są bardzo zbliżone. Zauważył, że wiele wskazuje na to, że projekt ten zostanie dokończony. Dodał, że zarówno on, jak i Kułeba zgadzają się, że niesie on zagrożenie dla bezpieczeństwa w naszej części Europy.

Ukraina i Polska przeciwko Nord Stream 2. Jest skoordynowane stanowisko >>>

Rau: Forum ogniskuje perspektywę europejską, azjatycką i afrykańską. To coś unikalnego

Minister był również pytany o kolejne sobotnie rozmowy, między innymi z szefem MSZ Turcji Mevlutem Cavusoglu i szefem irańskiej dyplomacji Mohammadem Dżawadem Zarifem, i czy "osią spotkań" będą niedawny szczyt NATO i szczyt Biden-Putin.

Jego zdaniem tematy te wrócą w rozmowach z "naszym tureckim gospodarzem". - Jeśli zaś chodzi o spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Iranu, czekamy na sukces rokowań wiedeńskich dotyczących ograniczania projektów atomowych Iranu. Jeśli ten sukces nastąpi, to jesteśmy gotowi doprowadzić do radykalnego ożywienia naszej współpracy gospodarczej – powiedział Rau.

Przekazał także, że wśród głównych tematów forum dyplomatycznego w Antalyi była walka z pandemią COVID-19 i jej negatywnymi skutkami. - To jest forum ciekawe o tyle, że ogniskuje perspektywę europejską, azjatycką i afrykańską. To coś unikalnego - podkreślił.

Autor:akr

Źródło: PAP