"Swoista konstytucja". Minister zdrowia zapowiada "fundamentalną reformę"

Autor:
akw\mtom
Źródło:
TVN24
Niedzielski: uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa
Niedzielski: uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwaTVN24
wideo 2/6
TVN24Niedzielski: uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił uruchomienie reformy szpitalnictwa. - Przedstawimy do konsultacji projekt ustawy, która mam nadzieję, że będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce, bo będzie na długie lata określała zasady funkcjonowania szpitali - powiedział. Zapowiedział przy tym stworzenie Agencji Rozwoju Szpitalnictwa.

Szef resortu zdrowia w stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka mówił o reformie systemu szpitali w Polsce. - Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień to dzień, który zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce - przyznał.

ZOBACZ CAŁĄ KONFERENCJĘ W TVN24 GO

- Uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa. Dzisiaj przedstawimy publicznie do konsultacji projekt ustawy, która mam nadzieję, że będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce, bo będzie na długie lata określała zasady funkcjonowania szpitali, ich restrukturyzacji, zasady tego, jak szpitalnictwo w Polsce będzie modernizowane i jak będzie się rozwijało - mówił.

Niedzielski zapowiedział, że "projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zawiera zestaw regulacji, który ma doprowadzić do tego, że system szpitalnictwa będzie między innymi w lepszej kondycji finansowej". - Chcemy bardzo sprofesjonalizować zarządzanie szpitalnictwem - przekonywał.

Minister zapowiedział też stworzenie Agencji Rozwoju Szpitalnictwa, która - jak tłumaczył - ma prowadzić nadzór właścicielski nad szpitalami.

Obszary reformy szpitalnictwa ogłoszonej przez ministra zdrowiaMinisterstwo Zdrowia

- Chcemy, żeby dyskusja nad tym projektem była pełna, prowadzona w partnerskiej atmosferze z samorządami, właścicielami szpitali - mówił dalej minister. - Mam nadzieję, że w wyniku konsensusu ten projekt dotrze do Sejmu i przejdzie przez Sejm definiując na nowo, na wiele wiele lat zasady szpitalnictwa w Polsce - dodał.

Wiceminister: żaden szpital nie dostanie środków za darmo

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na konferencji podał, że kwota, którą resort chce przeznaczyć w najbliższych latach "na wsparcie sektora szpitalnego, częściowe jego oddłużenie, to w perspektywie pięcioletniej ponad trzy miliardy złotych".

- W takiej najbliższej, czyli trzyletniej (perspektywie): dwa i pół miliarda złotych, a w całym cyklu życia ustawy (o modernizacji szpitalnictwa), zakładamy w takich dwóch dużych iteracjach przygotowywania, zatwierdzania programów restrukturyzacji środki, to środki przekraczające 4,5 miliarda złotych - wymienił. - To środki, których na pewno żaden szpital nie dostanie za darmo. To środki, które będą wymagały ogromnej pracy związanej z działaniami naprawczymi - dodał.

Gadomski przekazał, że w ramach reformy ministerstwo chce wyodrębnić cztery kategorie szpitali "od najlepszych", czyli kategorię A, "do najgorszych", czyli kategorię D. - Głównie w oparciu o wskaźniki finansowe - wyjaśnił.

- Kategoria A: Plan rozwojowy (dobra sytuacja ekonomiczno-finansowa) - Kategoria B: Plan rozwojowy (wymagane wdrożenie działań optymalizacyjnych) - Kategoria C: Plan naprawczo-rozwojowy (wymagane wdrożenie działań naprawczo-rozwojowych) - Kategoria D: Plan naprawczo-rozwojowy (wymagane pilne wdrożenie działań naprawczo-rozwojowych)

Autor:akw\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości