Prezydent o programie pomocy psychiatrycznej dla dzieci: szczegóły jeszcze w tym tygodniu

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Prezydent: jest przygotowywany program pomocy psychiatrycznej dla dzieciTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezydent: jest przygotowywany program pomocy psychiatrycznej dla dzieci

Życie i zdrowie psychiczne dzieci jest dla nas niezwykle istotne. Sprawa nie jest bagatelizowana – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. - Premier zapewnił mnie, że jest przygotowywany specjalny program pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci – przekazał.

12 stycznia Senat przegłosował ponad 100 poprawek do budżetu na 2021 rok. Poparcie uzyskała między innymi poprawka przyznająca 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. Poprawkę poparło 52 senatorów, przeciw było 47 – wyłącznie członkowie klubu Prawo i Sprawiedliwość.

"Jest przygotowywany specjalny program"

We wtorek odbywała się sesja pytań i odpowiedzi, w której obok prezydenta Andrzeja Dudy udział wzięli również minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. W jej trakcie padło pytanie między innymi o głosowanie w Senacie. Internautka pytała także, "dlaczego w kraju, w którym około 630 tysięcy dzieci wymaga wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego, w pięciu województwach nie funkcjonuje żaden oddział psychiatryczny dla dzieci w kryzysie".

Prezydent odpowiedział, że ta kwestia była już poruszona w poprzednim tygodniu podczas spotkania z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

- Mówiliśmy wtedy o dzieciach i młodzieży. I mówiłem - ponieważ też się ta kwestia pojawiła - że jestem właśnie po rozmowie z panem premierem Mateuszem Morawieckim, gdzie pan premier mnie zapewnił, że jest przygotowywany specjalny dedykowany program pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci – mówił Duda.

Jak dodał, zagadnienie to będzie jeszcze w tym tygodniu omawiane przez premiera i ministra. - Ta kwestia jest w tej chwili poruszana, jest podjęta jako kwestia bardzo ważna w działalności polskiego rządu, także w mojej działalności, a szczegóły będą podane państwu do wiadomości jeszcze w tym tygodniu – powiedział prezydent.

Dodał, powołując się na słowa Dworczyka, że informacje w tej kwestii podane zostaną "nawet jutro". Wcześniej we wtorek Dworczyk poinformował, że w środę premier i minister zdrowia przedstawią program wsparcia psychiatrii dziecięcej.

"Życie i zdrowie psychiczne dzieci jest dla nas niezwykle istotne"

Prezydent zapewnił, że sprawa pomocy psychiatrycznej dla dzieci "nie jest bagatelizowana". - Życie i zdrowie psychiczne dzieci jest dla nas niezwykle istotne. Zapewniam, że rozumiemy doskonale wszystkie uwarunkowania, jakie wiążą się z pandemią i trudną sytuacją dzieci i młodzieży. Zapewniam, że podjęte zostaną tutaj środki zaradcze. Także i środki finansowe na to - oprócz działań instytucjonalnych - z całą pewnością też się znajdą – zadeklarował Duda.

Grodzki: apelujemy, żeby posłowie jeszcze raz przemyśleli nasze poprawki

Do kwestii poprawki senackiej dotyczącej wsparcia finansowego psychiatrii dziecięcej nawiązał wcześniej we wtorek na konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

- Kto nie zetknął się z psychiatrią dziecięcą, ten nie wie, jaki to jest dramatyczny problem. Ku naszemu bezbrzeżnemu zdumieniu, wszyscy senatorowie PiS głosowali przeciwko. Muszę powiedzieć, że rzadko byłem tak zdumiony i zbulwersowany – powiedział.

Grodzki: kto nie zetknął się z psychiatrią dziecięcą, ten nie wie, jaki to jest dramatyczny problemTVN24

- Ponieważ nasze poprawki wracają do Sejmu, apelujemy do posłów, w tym posłów koalicji rządzącej, aby jeszcze raz przemyśleli nasze poprawki zdrowotne – na COVID-19, onkologię, kardiologię i na psychiatrię dziecięcą – dodał.

Jak mówił, "jeszcze jest pora, żeby naprawić sytuację".

Autor:js/kab

Źródło: PAP, TVN24