TVN24 | Polska

"Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie"

TVN24 | Polska

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
Wspólna konferencja premierów Polski i Hiszpanii
Wspólna konferencja premierów Polski i HiszpaniiTVN24
wideo 2/5
TVN24Wspólna konferencja premierów Polski i Hiszpanii

Mamy wspólne stanowiska między innymi odnośnie migracji czy transformacji ekologicznej, mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO – mówił w poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. Stwierdził, że jest wiele dziedzin, w których mogą współpracować.

W Alcala de Henares w Hiszpanii Sanchez mówił m.in. o "impulsie" w relacjach między Polską a Hiszpanią. - Podpisaliśmy sześć porozumień, bardzo ważnych z punktu widzenia handlu, przemysłu, infrastruktur, polityki zagranicznej. Myślę, że razem z rządem polskim jasno stawiamy na nasze dwustronne stosunki – zaznaczył szef hiszpańskiego rządu. - Jeżeli chodzi o obszar UE, jeśli przeczytają państwo naszą wspólną deklarację, to przekonacie się państwo, iż jest bardzo wiele dziedzin, w których możemy współpracować. Są pewne dziedziny, w których mamy różne perspektywy i inne stanowiska. Mamy też wspólne stanowiska, jak na przykład w przypadku migracji czy transformacji ekologicznej - powiedział.

Jak dodał, jest bardzo wiele dziedzin, w których nasze kraje mogą współpracować jeszcze intensywniej. - W różnych kwestiach, choćby w przypadku dostępu do szczepionek wszystkich obywateli świata. Obydwa rządy są też zwolennikami tego, by transformację ekologiczne, energetyczne w obu krajach były sprawiedliwe dla naszych społeczeństw – stwierdził. - Mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO, jesteśmy za tym, by zintensyfikować nasze wysiłki w tej dziedzinie – dodał.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i premier Mateusz MorawieckiTVN24

Sanchez mówił na konferencji prasowej, że Polska i Hiszpania mają "ogromne możliwości" współpracy m.in. w ramach NATO. - Jesteśmy za tym, aby zintensyfikować nasze wysiłki w tej dziedzinie – dodał hiszpański premier. Zaznaczył, że w jednej z podpisanych w poniedziałek polsko-hiszpańskich deklaracji jest mowa o cyberbezpieczeństwie.

"Mamy wiele do zrobienia, możemy razem wiele zrobić"

Przedstawiciele Hiszpanii i Polski rozmawiali ponadto o projektach europejskich, które interesują oba państwa. - Chcemy powiedzieć Unii Europejskiej i Radzie, że być może nadszedł moment, żeby podjąć od nowa działania. Uczestniczymy w różnych interesujących projektach, chociażby takich jak projekt "zielonego wodoru" czy "cloud computing". Podpisaliśmy wspólną deklarację, podpisaliśmy sześć protokołów porozumienia, bardzo ambitnych, zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu dwustronnym – powiedział Sanchez.

Według niego, to dowód, że hiszpańsko-polskie relacje są bardzo ważne dla obu krajów. - Chciałbym raz jeszcze potwierdzić zobowiązanie do tego, aby te konsultacje odbywały się regularnie, co roku, tak, jak kiedyś. Mamy wiele do zrobienia, możemy razem wiele zrobić. Myślę, że Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie – zaznaczył Sanchez.

Premier Pedro Sanchez na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim
Premier Pedro Sanchez na konferencji z premierem Mateuszem MorawieckimTVN24

"Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy"

- My jesteśmy w przededniu wielkiego skoku infrastrukturalnego. Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy. Chcemy skorzystać z doświadczenia, ze współpracy z firmami hiszpańskimi – powiedział Morawiecki. - My chcemy, żeby Europa była niezależna, suwerenna, także pod kątem właśnie zdrowia publicznego, szczepionek i żebyśmy to my nasz los mieli we własnych rękach, dlatego tą autonomię strategiczną należy rozumieć jako wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa, a także w wymiarze gospodarczym wzmocnienie całej Unii Europejskiej – dodał.

Premier powiedział, że jako autonomię rozumie poszerzenie zakresu wspólnego rynku. Ocenił, że współpraca handlowa Polski z Hiszpanią "idzie w bardzo dobrym kierunku". - Wzmacnia całą Unię Europejską, i to jest jeden z bardzo ważnych celów – podkreślił. Tematem rozmów z premierem Hiszpanii były też tzw. raje podatkowe oraz współpraca w zakresie infrastruktury – podał premier. Szef polskiego rządu ocenił, że współpraca z hiszpańskimi firmami układa się do tej pory bardzo dobrze.

Premier Morawiecki podkreślał, że ostatnie polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe miały miejsce cztery lata temu, bo pandemia zakłóciła tu tryb współpracy. Jak dodał, rządy hiszpański i polski mają przed sobą wiele wyzwań, ale obecnie z hiszpańskimi premierem mają też wiele wspólnych tematów. Wskazał, że we wszystkich poruszonych kwestiach jest wiele wspólnych deklaracji i wiele wspólnych planów, projektów – zarówno w dziedzinie infrastruktury, jak i bezpieczeństwa, gospodarki czy innowacyjności.

- Ale przede wszystkim trzeba powiedzieć, że przyszłość Europy jest bardzo ważna dla Polski i dla Hiszpanii. Odbudowa po pandemii, w którą teraz właśnie wchodzimy, wchodzimy mam nadzieję z impetem. Właśnie dzisiaj jest ten dzień, kiedy wszystkie już kraje łącznie w UE będą mogły notyfikować wykonanie procesu ratyfikacyjnego, będzie przyczyniać się do szybkiego odbudowania gospodarki europejskiej. Odbudowania, ale zarazem przebudowania. Wszyscy to doskonale czujemy, że wyzwania, które są wokół nas, zmuszają wszystkie kraje UE do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej – podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej"

Premier zwrócił uwagę, że zarówno Hiszpania, jak i Polska są krajami granicznymi Unii Europejskiej. - Wiemy więcej od innych, co to znaczy chronić granic zewnętrznych, więc państwa, które są otulone innymi państwami, niech wsłuchają się w nasze głosy. Dlatego też jak najbardziej podzielamy wspólnie wiele perspektyw w tym obszarze – powiedział Morawiecki. Wskazał na wzmocnienie zabezpieczeń zewnętrznych granic UE i na współpracę z krajami trzecimi.

- Mamy dobre doświadczenia, ale chcemy je jeszcze wzmacniać w Partnerstwie Wschodnim. Będziemy wspierać Hiszpanię w budowie - nazwijmy to - "partnerstwa południowego" – dodał. Zauważył też, że ewentualne zagrożenia dla Europy mogą płynąć właśnie ze Wschodu i Południa. - Cieszę się bardzo, że pan premier Sanchez wspiera Polskę na flance wschodniej. Rozmawialiśmy dzisiaj o Białorusi, o Rosji, o zagrożeniach związanych z odcinkiem wschodnim – przekazał Morawiecki.

Zapowiedział, że Polska będzie wspierać Hiszpanię na "odcinku południowym". - Mamy różne doświadczenia w zakresie migracji, ale jest gotowość do współpracy na wszystkich polach, które nie naruszają suwerenności państw w polityce migracyjnej – zaznaczył. Szef polskiego rządu podkreślił również wagę współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przekazał też, że rozmawiał z premierem Hiszpanii o rynku pracy, innowacyjności, rozwoju i technologiach. - Wszędzie tam możemy się inspirować – podkreślił. Morawiecki podziękował Sanchezowi za przekazane inspiracje w wymienionych kwestiach.

- Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej. W porozumienie między rządem hiszpańskim i rządem polskim co do wzmacniana tego wymiaru europejskiego, transatlantyckiego, a wszystko dla dobra wzmocnienia współpracy polsko-hiszpańskiej – podkreślił.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i premier Mateusz MorawieckiTVN24

"Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy"

Morawiecki ocenił, że dodatkowe środki są ważne, "żeby zrestartować gospodarkę europejską, ale potem musi tym głównym silnikiem być wspólny rynek europejski, wzmocnienie handlu, tego podstawowego wymiaru gospodarczego, jakim jest wzrost konkurencyjności poprzez ten tygiel gospodarczy, jakim jest Unia Europejska". Premier wskazał również na potrzebę "zwalczania różnego rodzaju praktyk protekcjonistycznych", a także na rolę uczciwego systemu regulacyjnego, podatkowego, w szybkiej odbudowie gospodarczej. - Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy i jestem przekonany, że program odbudowy bardzo w tym dopomoże – ocenił Morawiecki.

Również premier Hiszpanii Pedro Sanchez podkreślił, że oba kraje odnotują w tym roku wysoki wzrost gospodarczy. Jak zaznaczył, w Hiszpanii był precedensowy spadek PKB, ale nie przełożyło się to na masowe zwolnienia. - Fundusze Odbudowy muszą posłużyć nie tylko na odbudowę gospodarki, przywrócenie poprzednich poziomów PKB, ale również muszą służyć modernizacji naszej gospodarki. Wielu liderów europejskich mówi o tym, iż pandemia przyspieszyła bardzo wiele zmian, cyfryzację etc. To, co musimy zrobić, to zmodernizować, zaktualizować nasze gospodarki, tak aby były one konkurencyjne średnio- i długoterminowo – powiedział Sanchez.

"Odnieśliśmy w obszarze uszczelnienia VAT-wskiego ogromny sukces"

Mateusz Morawiecki oraz Pedro Sanchez pytani byli o współpracę polsko-hiszpańską na forum europejskim, czy jest ona możliwa w zakresie uszczelniania systemu VAT oraz czy będą wspólne działania obu krajów na forum europejskim w sprawie rajów podatkowych. - Generalnie to jak najbardziej. Właśnie współpraca międzynarodowa pozwala dodatkowo eliminować te różne międzynarodowe grupy przestępcze z obrotu handlowego, które de facto generują właśnie uszczuplenie podatków - i podatku VAT, i podatku CIT. I ostatecznie także innych podatków - akcyzy czy podatku od osób fizycznych – odpowiedział szef polskiego rządu.

Jak podkreślił, w walce z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi jest wiele przypadków, "gdzie wianuszek pośredników VAT-owskich czy oszustów VAT-owskich dotyczył praktycznie wszystkich czy prawie wszystkich państw członkowskich UE". - To jak walczyć z takim procederem, jeśli nie poprzez właśnie zacieśnienie współpracy na forum UE – dodał premier.

- Ja mogę powiedzieć z dumą, choć z pokorą oczywiście, bo na pewno tam jeszcze bardzo wiele jest do zrobienia, że my odnieśliśmy w obszarze uszczelnienia VAT-wskiego ogromny sukces. Wystarczy popatrzeć na wzrost dochodów między rokiem 2016 a 2020 czy 2021 – powiedział premier Morawiecki. - Wiemy doskonale, że międzynarodowe grupy przestępcze wyłudzające VAT są często o krok przed ministrami finansów – zaznaczył.

Jak podkreślił, "są to grupy, które rzeczywiście angażują ogromne pieniądze". - Pamiętajmy o tym - i w Polsce, i w Hiszpanii, i wszędzie w UE, że potem z tych pieniędzy finansuje się działania terrorystyczne i różne inne działania godne najwyższego potępienia – dodał.

Morawiecki podkreślił też, że jego pierwsza rozmowa z Sanchezem kilka lat temu dotyczyła właśnie uszczelnienia systemu VAT-owskiego. - Także po mojej stronie, mogę powiedzieć, że jest ogromna dobra wola, a także podziękowanie dla partnerów takich jak Hiszpania za współpracę na tym obszarze – dodał. Odnosząc się do kwestii rajów podatkowych, polski premier powiedział: - Po naszej stronie wszystkie możliwe środki, procedury, procesy po to tylko, by uczytelnić, ujednoznacznić obrót towarowy i doprowadzić do tego, że tam, gdzie odbywa się faktyczna sprzedaż, tam proporcjonalnie do tej sprzedaży, żeby płacony był podatek CIT od dużych wielkich korporacji międzynarodowych.

Dodał, że są one zwykle pozaeuropejskie, chińskie albo amerykańskie. Według premiera, "Europejczycy powinni mieć w tym ewidentny interes wspólny, by walczyć z tymi rajami podatkowymi, również na forum UE". - Tak że jak najbardziej tak – dodał Morawiecki.

Sanchez przyznał, że pamięta rozmowę z Morawieckim na temat uszczelniania VAT w Polsce. - Tu też debata na temat harmonizacji podatkowej jest dość ożywiona nie tylko w UE, ale również w Hiszpanii i cieszę się, że rząd o całkowicie innej orientacji ideologicznej niż nasz uznaje, tak samo jak my, iż musimy doprowadzić do końca harmonizację fiskalną – powiedział premier Hiszpanii. - Jak mówiłeś, często są to firmy amerykańskie czy chińskie. W Europie wiele krajów takich jak my, wy, Hiszpania i Polska, mówimy o harmonizacji fiskalnej w Europie i bardzo się cieszę, że jesteśmy zgodni w tej tak istotnej kwestii – zaznaczył Sanchez.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości