Polska

PiS i SLD o liście Gowina: trafna diagnoza. PSL: za dużo krytyki, za mało propozycji

Polska

Aktualizacja:
Mariusz Błaszczak zgadza się z listem Jarosława Gowina do członków PO
tvn24Politycy komentują list Jarosława Gowina

PiS i SLD uważają, że Jarosław Gowin w swoim liście dobrze przedstawił problemy nękające PO. To trafna diagnoza - twierdzi Mariusz Błaszczak z PiS. - Były minister pokazuje wszystkie wady funkcjonowania Platformy Obywatelskiej i rządu, o których od dawna mówimy - wtóruje mu lider SLD Leszek Miller. Janusz Piechociński z PSL jest o wiele bardziej powściągliwy. Jego zdaniem, w liście jest za dużo krytyki, a za mało propozycji.

Gowin tuż przed przyspieszonymi wyborami szefa PO wysłał list do wszystkich członków partii. Portal tvn24.pl dotarł do jego treści. Były minister sprawiedliwości wskazuje w nim m.in., że działania PO w regionach "cechuje buta, partyjniactwo i budzące wątpliwości moralne korzystanie z przywilejów władzy". Samemu rządowi zarzuca zaś "administrowanie bez odważnych reform, strategicznych planów i niezbędnych, choć niepopularnych decyzji".

"Tego typu oceny PiS przedstawiało wcześniej"

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że diagnoza, którą przedstawił Jarosław Gowin w swoim liście, dotycząca rządu, władzy, jest diagnozą jak najbardziej słuszną - stwierdził Mariusz Błaszczak z PiS. Poseł przyznał, że zgadza się z zawartą w liście oceną koalicji PO-PSL. - Tego typu oceny PiS przedstawiało dużo wcześniej - zauważył.

Przyszłość Gowina w PO

- Jarosław Gowin okazał się politykiem, który nazywa rzeczy po imieniu - kontynuował Błaszczak twierdząc, że poseł PO po prostu "ocenia rzeczywistość w naszym kraju". Według Błaszczaka Gowin chce pozostać w PO i chce ją zmieniać. - Czy mu się uda, zobaczymy już niedługo - dodał.

SLD: mówimy o tym od dawna

- W liście pana Gowina ten były minister pokazuje wszystkie wady funkcjonowania Platformy Obywatelskiej i rządu, o których od dawna mówimy - tak list Gowina skomentował w poniedziałek na konferencji prasowej Leszek Miller. - Mówimy, że Platforma Obywatelska nie realizuje swoich obietnic i pan Gowin to stwierdza, że nie realizuje. Mówimy, że PO zajmuje się sobą przede wszystkim i pan Gowin stwierdza, że zajmuje się sobą. Mówimy, że PO nie daje nadziei na rozwiązanie najważniejszych problemów dla ludzi i pan Gowin stwierdza, że rzeczywiście nie gwarantuje - wyliczał Miller. - Uważamy, że pan Gowin dosyć trafnie ujął te wszystkie problemy, którymi dzisiaj toczona jest Platforma Obywatelska - wskazał.

PSL: za dużo krytyki

Innego zdania jest Janusz Piechociński z PSL. - Zaskakuje mnie ta forma, że jest to wysłanie listu do struktur, a przede wszystkim do mediów i że mamy tam sporo krytyki, a nie ma propozycji - powiedział Piechociński w poniedziałek w Lublinie proszony o komentarz do listu b. ministra. Jego zdaniem politycy, nie tylko w PO, zbyt często koncentrują się na krytyce. - Ja mówię, nie tylko do tych, którzy walczą o przywództwo w jednym z parlamentarnych ugrupowań, że potrzeba nam nowej polityki - polityki wartości, budowania wspólnoty. Dzisiaj każde, także personalne spory we wszystkich ugrupowaniach parlamentarnych, to jest osłabianie i tak już przecież kruchej i wątłej postawy współpracy i współdziałania - powiedział.

Autor: nsz/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości