Biernacki za Gowina

24 kwietnia 2013

- W pierwszej dekadzie grudnia zostanie ujawniona nazwa nowego tworu politycznego - poinformował w "Jeden na jeden" w TVN24 Jarosław Gowin. Dodał, że będzie to "byt", który wyłoni się z ruchu społecznego "Godzina dla Polski".

PSL zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych - poinformował rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Podobną decyzję zapowiada SLD. Krytycznie weto prezydenta ocenia też PiS. - Nie zgadzamy się na likwidację Polski powiatowej - uznał Mariusz Błaszczak. Decyzji Bronisława Komorowskiego broni minister sprawiedliwości Marek Biernacki. - To był projekt niewykonalny dla ministra sprawiedliwości - ocenił. Zadowolony jest jego poprzednik, Jarosław Gowin.

Dwie i pół godziny debatowali w środę senatorowie nad obywatelską ustawą przywracającą 79 sądów rejonowych zreorganizowanych przez byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Jej odrzucenia chce PO, która dysponuje w Senacie wystarczającą do tego większością.

PiS i SLD uważają, że Jarosław Gowin w swoim liście dobrze przedstawił problemy nękające PO. To trafna diagnoza - twierdzi Mariusz Błaszczak z PiS. - Były minister pokazuje wszystkie wady funkcjonowania Platformy Obywatelskiej i rządu, o których od dawna mówimy - wtóruje mu lider SLD Leszek Miller. Janusz Piechociński z PSL jest o wiele bardziej powściągliwy. Jego zdaniem, w liście jest za dużo krytyki, a za mało propozycji.

- Gdybym był szefem partii, złożyłbym wniosek do sądu koleżeńskiego o usunięcie go z partii - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 o Jarosławie Gowinie jego partyjny kolega, Andrzej Biernat. Jak tłumaczył, były minister sprawiedliwości działa na niekorzyść swojej partii. - Jest bardzo nielojalny - ocenił.

- Gowin należy do polityków, którzy rozumieją, jakie są w Polsce problemy - mówił o byłym ministrze sprawiedliwości Paweł Kowal, eurodeputowany PJN. Kowal przyznał, że spotkał się z Jarosławem Gowinem przed jego dymisją.

Marek Biernacki za Jarosława Gowina to kalkulacja polityczna i bardzo dobrze przemyślany przez premiera ruch - uważa wiceszef PO Grzegorz Schetyna. - Minister Biernacki to symbol środowiska konserwatywnego, bardzo sprawny poseł, były minister - powiedział Schetyna w "Faktach po Faktach" w TVN24.

- Dałbym czas Jarosławowi Gowinowi na sprecyzowanie planów. Rozumiem, że ludzie reagują na takie kwestie jak dymisja i starają się projektować naprędce dalszą drogę polityczną - mówił szef rządu pytany o słowa byłego ministra sprawiedliwości, który zastanawia się nad kandydowaniem na prezydenta Krakowa w 2014 roku. - Sam pomysł wydaje mi się interesujący - dodał Tusk.

Jarosław Gowin wystartuje w wyborach na szefa PO? - Decyzję w sprawie swojej przyszłości podjąłem już dawno. Ogłoszę ją, kiedy skonsultuję się z przyjaciółmi z mojej partii. Nie chodzi o to, aby umierać za Gowina, ale o to, żeby walczyć o Polskę - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Gowin, zdymisjonowany w poniedziałek ze stanowiska ministra sprawiedliwości.

- Najwyższy czas - stwierdził w "Faktach po Faktach" Marek Borowski, komentując decyzję premiera Donalda Tuska o dymisji Jarosława Gowina. Stwierdził też, że wolałby, by ministrem sprawiedliwości został Krzysztof Kwiatkowski, choć Marek Biernacki "dał się poznać jako pracowity i spokojny". Z kolei Witold Waszczykowski z PiS stwierdził, że Biernacki to "bezobjawowy minister konserwatysta". - Premiera nie interesują dobrzy ministrowie - przekonywał i dodał, że Donald Tusk akceptuje tylko "ministrów o charakterze adiutantów".