Gowin odchodzi z PO

9 września 2013

Gowin o swoim ugrupowaniu: nazwa w grudniu

- W pierwszej dekadzie grudnia zostanie ujawniona nazwa nowego tworu politycznego - poinformował w "Jeden na jeden" w TVN24 Jarosław Gowin. Dodał, że będzie to "byt", który wyłoni się z ruchu społecznego "Godzina dla Polski".

Gowin pisze do członków PO: Tusk nas oszukał, kolesiostwo kwitnie

Zostaliśmy oszukani przez Donalda Tuska - napisał Jarosław Gowin w kolejnym liście otwartym do członków Platformy Obywatelskiej. Porównuje w nim premiera do "Millera z okresu afery Rywina". Ma za złe Tuskowi, że ostatnie skandale w PO chce "zamieść pod dywan", a kierownictwu partii, że nie walczy z "upartyjnieniem państwa" i "kolesiostwem".

Gowin zapowiada nową partię

Utworzenie nowego ruchu społecznego, a dopiero potem powołanie nowej partii zapowiedział w sobotę w Krakowie Jarosław Gowin. - Termin utworzenia nowej partii związany będzie z wyborami - zaznaczył.

Gowin przedstawia plan i ekspertów

Jarosław Gowin poinformował w poniedziałek, że rozpoczyna prace nad programem rządzenia Polską w latach 2015-19. Do współpracy były polityk PO, obecnie poseł niezrzeszony, zaprosił m.in.: prof. Stanisława Gomułkę, prof. Krystynę Iglicką-Okólską oraz dr. Konstantego Radziwiłła.

Sondaż: gdyby Gowin założył partię, wszedłby do Sejmu

Gdyby Jarosław Gowin zdecydował się na stworzenie partii politycznej, to najprawdopodoniej udałoby mu się wejść do Sejmu - wynika z sondażu CBOS, w którym próbowano określić "potencjał poparcia" dla takiej hipotetycznej partii. Chęć głosowania na nią zadeklarowało siedem procent badanych. Co ciekawe, na potencjalnym wyniku Gowina relatywnie więcej może stracić PiS niż PO.

"Odejście Żalka spodziewane. W koalicji bez nerwów, opozycja nie jest głupia"

Nie ma powodów do nerwowości czy większego niepokoju, koalicja ma na razie większość - w taki sposób politycy PSL skomentowali odejście posła Jacka Żalka z PO. Również politycy Platformy zapewnili, że nie ma obaw o koalicyjną większość. - W matematyce nic się nie zmienia - podkreślił szef klubu PO Rafał Grupiński.

Gowin: Tusk buduje z Millerem cichą koalicję

Nie jest żadną tajemnicą, że Donald Tusk od dawna buduje cichą koalicję z Leszkiem Millerem - stwierdził w "Jeden na jeden" Jarosław Gowin, który w poniedziałek odszedł z PO. Dlatego, jak zaznaczył, rząd nie straci poparcia w Sejmie.

"Skrzydło prawicowe Platformy zostało dziś amputowane"

Szef PJN Paweł Kowal widzi w decyzji Jarosława Gowina o odejściu z PO nadzieję na zmianę polskiej sceny politycznej i nie wyklucza współpracy. Podobnie jak były członek PO - John Godson. - Dziś skrzydło prawicowe, konserwatywne, zostało amputowane z Platformy - kwituje zaś Przemysław Wipler ze stowarzyszenia Republikanie.

Biernat o odejściu Gowina: Po raz kolejny udowodnił, że kocha tylko siebie

- Wydaje mi się, że najbardziej zadowolony byłby, gdyby udało mu się uciec do europarlamentu i tam zarabiać godne pieniądze z daleka od Polski - stwierdził Andrzej Biernat z PO, komentując odejście z partii Jarosława Gowina. Ocenił, że w geście solidarności, z PO odejdzie także Jacek Żalek. Dodał, że dla niego ci politycy, to "rats" (szczury) - jak wyjaśnił - "uciekają w sytuacji, kiedy jest trudniej".

"Gowin skończył zabawę, którą prowadził z Tuskiem"

- Nie jest to dobra decyzja, ale należy ją uszanować - mówił o odejściu Jarosława Gowina z PO Andrzej Halicki. Zdaniem Marka Sawickiego z PSL, Gowin skończył zabawę, którą prowadził z Tuskiem. Politycy przewidują, że Gowin utworzy nową partię.

"Premier nie chce współpracowników, tylko pracowników"

- Premier nie jest wypalony, ale musi ogłosić jakiś program, cel - mówił w "Faktach po Faktach" jeden ze współtwórców Platformy Obywatelskiej, Andrzej Olechowski. W jego opini problemem jest również sposób kierowania rządem przez Donalda Tuska, który chciałby nad ministrami "kompletnie panować". Ocenił także, że jeśli w referendum warszawskim zostanie oddanych wymaganych 400 tys. głosów, będzie to sprzeciw wobec całej PO, a nie tylko ocena rządów Hanny Gronkiewicz - Waltz.

W geście solidarności z Gowinem i Żalkiem zawiesił członkostwo w PO

Poseł do Parlamentu Europejskiego Artur Zasada zawiesił na trzy miesiące członkostwo w PO. Jak stwierdził, zrobił to w geście solidarności z Jarosławem Gowiniem i Jackiem Żalkiem, ukaranymi przez władze klubu za niesubordynację. - Dziwna, niezrozumiała decyzja, fałszywie pojęta solidarność" z Jarosławem Gowinem i Jackiem Żalkiem - komentuje rzecznik dyscypliny PO Paweł Graś.

"Tusk staje się jak Kaczyński. PO bez Gowina byłaby słabsza i uboższa"

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz ocenia, że Donald Tusk popełnia poważny błąd, unikając dialogu z Jarosławem Gowinem. - Takie zachowanie premiera upadabnia go do Jarosława Kaczyńskiego, a Polacy nie potrzebują "PiSu bis" - mówił w "Faktach po Faktach" Marcinkiewicz. W jego ocenie, Platforma bez Jarosława Gowina byłaby "słabsza i uboższa".