TVN24 | Polska

Oświęcim. Matka opiekowała się dwójką dziewięciolatków. Miała w organizmie 1,4 promila alkoholu

TVN24 | Polska

Autor:
bp//rzw
Źródło:
oświęcimska policja
Do zdarzenia doszło w pobliżu Oświęcimia (Małopolska)
Do zdarzenia doszło w pobliżu Oświęcimia (Małopolska)Google Maps
wideo 2/4
Google MapsDo zdarzenia doszło w pobliżu Oświęcimia (Małopolska)

Policjanci zatrzymali 43-latkę z Oświęcimia (województwo małopolskie), która - będąc pod wpływem alkoholu - opiekowała się dwójką swoich dziewięcioletnich dzieci. Jeśli śledczy zdecydują się postawić kobiecie zarzuty, będzie jej groziło do pięciu lat więzienia. Sytuację dzieci zbada także sąd rodzinny.

Mundurowi otrzymali anonimowe zgłoszenie o pijanej matce opiekującej się dziećmi w poniedziałek wieczorem. We wskazanym mieszkaniu zastali nietrzeźwą 43-latkę i dwójkę dziewięciolatków. Badanie stanu trzeźwości kobiety wykazało 1,4 promila alkoholu w organizmie. Dzieci zostały przekazane pod opiekę innym członkom rodziny.

Podejrzenie popełnienia przestępstwa

- Wobec 43–latki, która miała obowiązek opiekować się dziećmi, wszczęliśmy postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu. Grozi za to kara do pięciu lat więzienia – mówi asp. szt. Małgorzata Jurecka, oficer prasowa oświęcimskiej policji.

Materiały dotyczące zdarzenia trafiły do sądu rodzinnego, który oceni sytuację dzieci. W tym samym czasie prowadzona jest sprawa karna pod nadzorem prokuratury, na razie śledczy nie zadecydowali jednak o postawieniu kobiecie zarzutów - Wniosek zostanie przekazany również do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu. Istnieje podejrzenie, że zaniedbanie, którego dopuściła się matka, może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu - podkreśla Jurecka.

Apel o reakcję

Policjanci apelują, by nie pozostawać obojętnym na zaniedbania opiekunów wobec dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych. W pilnych przypadkach można zadzwonić na numer alarmowy 112. Pomocą służą również urzędy i służby powołane do tego typu spraw - pracownicy socjalni, pedagodzy, kuratorzy sądowi czy dzielnicowi.

Autor:bp//rzw

Źródło: oświęcimska policja

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości