Kryzys na granicy z Białorusią tematem kazań w Święto Niepodległości. "Trzeba szukać właściwych rozwiązań"

Źródło:
TVN24, PAP
Kard. Nycz: zróbmy wszystko, żeby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic a ludzką pomocą (nagranie z 11.11.2021)
Kard. Nycz: zróbmy wszystko, żeby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic a ludzką pomocą (nagranie z 11.11.2021)TVN24
wideo 2/23
Kard. Nycz: zróbmy wszystko, żeby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic a ludzką pomocąTVN24

Temat kryzysu na polsko-białoruskiej granicy pojawił się w czwartek w kazaniach wielu hierarchów podczas nabożeństw z okazji Święta Niepodległości. Kardynał Kazimierz Nycz mówił, że "liczenie na pomoc innych narodów i instytucji wcale nie musi być ograniczeniem suwerenności". Arcybiskup Tadeusz Wojda ocenił, że problem trzeba "rozwiązywać z pomocą Unii Europejskiej i wszystkich innych instytucji międzynarodowych", a migrantów nazwał "zakładnikami nieuczciwych rozgrywek". Arcybiskup Grzegorz Ryś uznał, że "jakiekolwiek rozwiązanie polityczne nie rozstrzygnie tego konfliktu". - Jest jeszcze potrzebne to pojednanie, które się musi dokonać w nas - dodał. Arcybiskup Andrzej Dzięga mówił zaś o idei otwartości "polskiego domu". Arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że "o wolność naszej ojczyzny trzeba nadal się zmagać wobec tylu zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych".

Podczas czwartkowych mszy w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości część hierarchów nawiązywała między innymi do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i obserwowanego tam kryzysu migracyjnego.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który przewodniczył mszy w intencji ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, mówił, że "Kościół nie chce i nie powinien wchodzić w tereny odpowiedzialności polityków czy ludzi ustanowionych do rozwiązywania takich nabrzmiałych problemów".

- Chciałby jednak Kościół powiedzieć i zrobić to, co powinien powiedzieć w imię Ewangelii i nauki społecznej Kościoła - zastrzegł. - Z satysfakcją i wdzięcznością patrzymy na pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy z ogromnym poświęceniem wykonują niezbywalne zadanie obrony granic Polski i Europy. Co do tego nie może być wątpliwości - podkreślił kardynał Nycz.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kardynał Nycz o kryzysie na granicy z Białorusią: liczenie na pomoc innych wcale nie musi być ograniczeniem suwerenności
Kardynał Nycz o kryzysie na granicy z Białorusią: liczenie na pomoc innych wcale nie musi być ograniczeniem suwerennościTVN24

Kardynał Nycz: zróbmy wszystko, żeby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic a ludzką pomocą

Wskazywał też, że "liczenie na pomoc innych narodów i instytucji wcale nie musi być ograniczeniem suwerenności w dzisiejszym zglobalizowanym świecie". - Powinno to stać się znakiem solidarności i współodpowiedzialności za dobro wspólne Polski, Europy i świata - ocenił hierarcha.

Metropolita warszawski podziękował organizacjom pomagającym migrantom, zwłaszcza Caritas Polska i parafiom archidiecezji białostockiej. - W tym kontekście Kościół, patrząc na dziś, kieruje swoje spojrzenie w przyszłość. Widząc i doceniając obowiązki państwa, stanowczo prosi o możliwość pomocy humanitarnej i charytatywnej niesionej przez swoje instytucje na czele z Caritasem. Ale także przez liczne organizacje i wolontariuszy gotowych pomagać bezinteresownie ludziom potrzebującym, chorym czy zagrożonym nawet utratą życia, co także miało miejsce w ostatnich tygodniach - kontynuował.

- Zróbmy wszystko, żeby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic, której potrzeby nikt nie podważa, a pomocą ludzką, humanitarną, chrześcijańską - apelował hierarcha.

Kard. Nycz: zróbmy wszystko, żeby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic a ludzką pomocą (nagranie z 11.11.2021)
Kard. Nycz: zróbmy wszystko, żeby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic a ludzką pomocąTVN24

Kardynał Nycz przypomniał, że Kościół w Polsce, głównie za pośrednictwem Caritas, od samego początku pomaga migrantom i uchodźcom "i chce pomagać jeszcze bardziej". - Jak wiemy, jest ogłoszona kolejna zbiórka na ten cel. Jednak to, co zostanie zebrane i przekształcone w konkretną pomoc, musi zostać dostarczone do miejsca, gdzie będzie służyło ludziom potrzebującym tej pomocy. A z tą sprawą bywają jeszcze niejakie problemy - mówił.

W liturgii w warszawskiej świątyni uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, przedstawiciele władz państwowych i służb mundurowych.

ZOBACZ TAKŻE: Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przemówienie prezydenta

Arcybiskup Wojda o kryzysie na granicy: trzeba go rozwiązywać z poszanowaniem szlachetnej tradycji polskiej otwartości i tolerancji

Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda podczas mszy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku mówił zaś, że "dzisiejsza Ewangelia przypomina nam ważną sprawę, a mianowicie to, że w tej ojczyźnie każdy ma prawo do bycia traktowanym z szacunkiem i godnością". - Nie wystarczy tworzyć systemy społeczne, udoskonalać władzę i administrację. Trzeba mieć wzgląd na każdego człowieka, zwłaszcza tego, który jest w potrzebie, który jest głodny i spragniony, który jest przybyszem i nagim, który jest chory i w więzieniu - wskazywał.

Podkreślił, że wielu jest takich ludzi w Polsce. - Ale mamy ich też przy naszych granicach, zwłaszcza na wschodzie, gdzie gromadzi się coraz więcej uchodźców - wskazywał hierarcha.

- Ci ostatni stali się zakładnikami nieuczciwych rozgrywek. Aż smutno powiedzieć: towarem w rękach cynicznych handlarzy. Jest to problem, który dotyka nie tylko Polski, ale całej naszej Unii Europejskiej. Dlatego trzeba go rozwiązywać z pomocą Unii Europejskiej i wszystkich innych instytucji międzynarodowych, ale także z poszanowaniem szlachetnej tradycji polskiej otwartości i tolerancji - przekonywał. Według niego "trzeba szukać właściwych rozwiązań tego rosnącego kryzysu humanitarnego".

Arcybiskup Ryś: jakiekolwiek rozwiązanie polityczne nie rozstrzygnie konfliktu

W swoim kazaniu metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś nawiązywał do myśli papieża Franciszka. Jak mówił, w ostatnich dniach obserwujemy, co dzieje się na granicach Polski i "patrzymy ku wschodniej granicy". - Gdzie jest konflikt? Jak go rozwiązać? Papież mówi: "może najpierw popatrzcie w siebie" - mówił.

Wskazywał, że "nam się wydaje, że konflikt rozwiążą politycy". - Jakiekolwiek rozwiązanie polityczne nie rozstrzygnie tego konfliktu, jest jeszcze potrzebne to pojednanie, które się musi dokonać w nas. Może my wewnątrz jesteśmy pokawałkowani i nie potrafimy na przykład w sobie scalić w harmonii jakiejś (...) symfonii. Jak w sobie pogodzić miłość, troskę o ojczyznę i jej granice, a jednocześnie to, co mówi Jezus, żeby przyjąć tego, który przychodzi? Jak to w sobie scalić: jedną i drugą miłość, nie przeciwstawiać ich wzajemnie? Może my mamy kłopot w sobie - mówił duchowny.

- Jak w sobie scalić ten wybór dobra wspólnego z wiernością środowisku, z którego wychodzę, ludziom, do których mi najbliżej poglądami? Jesteśmy pokawałkowani, nie potrafimy w sobie tego łączyć - kontynuował. Hierarcha dodał, że "papież: mówi nie zbudujecie dobra wspólnego serem, które jest rozwalone na tysiąc kawałków".

Abp Ryś: Rozwiązanie polityczne nie rozstrzygnie konfliktu. Jest jeszcze potrzebne pojednanie, które się musi dokonać w nas
Abp Ryś: Rozwiązanie politycznie nie rozstrzygnie konfliktu. Jest jeszcze potrzebne pojednanie, które się musi dokonać w nasTVN24

Arcybiskup Dzięga: na przejściach granicznych stoją przedstawiciele polskiego domu, aby rozmawiać

Metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga również nawiązał w kazaniu do trudnej sytuacji w pasie przygranicznym.

- Gdy patrzę na raporty z dzisiejszej wschodniej granicy, gdy widzę, jak służby mundurowe, i Straż Graniczna, i policja, i żołnierze polscy stają tam na warcie, to ja im dziękując i za nich się modląc - aby wytrwali w poczuciu słuszności i zgodnie z Ewangelią nikogo nie krzywdząc, a polski dom chroniąc - myślę też wtedy o ich rodzinach. Bo to nie jest tylko ich służba. To jest też służba ich małżonek, służba ich dzieci, służba ich rodziców - ocenił.

Według niego, "to jest naprawdę służba dobru wspólnemu, służba narodowi, ojczyźnie i polskiemu domowi". Jak mówił hierarcha, "polski dom zawsze był ewangelicznie otwarty". - W każdym pokoleniu do polskiego domu przychodzili ludzie różnych jeżyków, kultur, różnych tradycji. I jeśli szanowali ten dom jako dom wspólny, mieli zawsze dach nad głową, mieli chleb, możliwość rozwoju i bezpiecznego życia. I nic się nie zmieniło w polskiej myśli i w polskiej kulturze do dzisiaj. Tak jest i do dzisiaj - kontynuował arcybiskup Dzięga.

- Na przejściach granicznych stoją przedstawiciele polskiego domu, aby rozmawiać otwarcie i odważnie z tymi, których chcą wejść do polskiego domu. Ale jak traktować sytuację, gdy gospodarz stoi w otwartych gościnnie drzwiach domu i widząc przybyszów mówi: zapraszam tędy, tu są drzwi, czekamy. A przechodzień obok przechodzi, idzie od tyłu i dziurę w ścianie domu chce wybijać. I przez tę dziurę się wdzierać do domu, aby go, nie wiem, zająć, po swojemu się tam urządzić - powiedział. Duchowny przekonywał, że "polski dom to jest dom uporządkowany, otwarty, gościnny, pełen chleba". - Wystarczy dla wszystkich, trzeba tylko uszanować, że to jest nasz ten polski dom - dodał abp Dzięga.

Arcybiskup Dzięga o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej
Arcybiskup Dzięga o kryzysie na granicy polsko-białoruskiejTVN24

Arcybiskup Jędraszewski: o wolność naszej ojczyzny trzeba nadal się zmagać wobec tylu zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych

W homilii wygłoszonej w czwartek, w Dzień Niepodległości w katedrze wawelskiej, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przywoływał najważniejsze daty z historii Polski i jej drogi ku niepodległości, postacie bohaterów narodowych. Przywołał wspomnienia Polaków wracających do wolnej Polski - św. Urszuli Julii Ledóchowskiej, Stanisławy z Kosseckich Andrzejowej Deskur, matki kard. Andrzeja Marii Deskura.

Mówiąc o odzyskanej w 1918 roku niepodległości, podkreślił, że mimo iż nie znano jeszcze dokładnych granic kraju ani przyszłości, to wszystkich rodaków ogarniało szczęście.

- Dziękujemy Bogu za tamte wydarzenia prawdziwie cudownego zmartwychwstania naszej ojczyzny sprzed 103 lat, a równocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że o wolność naszej ojczyzny trzeba nadal się zmagać wobec tylu zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych. Trzeba o tę wolność się modlić, trzeba tę wolność wykuwać wiernością codziennego dnia, wiernością wobec najświętszych wartości, dla których tamci ludzie cierpieli, modlili się, oddawali życie; wartości, które nam przekazali, które musimy w sobie pomnażać, by przekazać je tym, którzy przyjdą po nas - powiedział arcybiskup Jędraszewski.

Jego zdaniem naszym zadaniem jest "nie stracić nic z tamtego szczęścia ludzi, którzy poczuli smak wolności; nie stracić nic z tego smaku wolności, by przekazać ją kolejnym pokoleniom". Według metropolity wielkim szczęściem jest móc powiedzieć: "Jestem Polakiem w mojej ojczyźnie i to uważam za moje szczęście".

Arcybiskup Jędraszewski ocenił, że polskość jest wartością duchową, kształtowaną zwłaszcza w czasach zaborów. - Ta polskość nie przychodziła dostrzegalnie, nie dało się jej określić przestrzennymi pojęciami "tu", "tam". Miała charakter duchowy, łączyła Polaków ze sobą - powiedział metropolita.

Zdaniem hierarchy "polskość sprawia, że stajemy się ludźmi wewnętrznie wolnymi" i "za tę polskość w wymiarze duchowym wielu Polaków, przodków, cierpiało, modliło się, oddawało życie - dla niej i za nią".

Jędraszewski przywołał także słowa Jana Pawła II, wypowiedziane 2 czerwca 1980 r. w siedzibie UNESCO: "Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć - a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród - nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, lecz tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg".

Papież dodał wtedy także: "I dlatego też to, co tutaj mówię na temat praw narodu u podstaw kultury i jej przyszłości, nie jest echem żadnego "nacjonalizmu", ale pozostaje trwałym elementem ludzkiego doświadczenia i humanistycznych perspektyw człowieka. Istnieje podstawowa suwerenność społeczeństwa, która wyraża się w kulturze narodu".

Wieczorne nabożeństwo. Arcybiskup Jędraszewski: wsłuchujemy się w marzenia św. Jana Pawła II

Arcybiskup Jędraszewski sprawował także wieczorne nabożeństwo w katedrze na Wawelu. Uczestniczyli w nim członkowie rządu, między innymi premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński, a także przedstawiciele prezydium Sejmu i Senatu oraz parlamentarzyści PiS. Po mszy złożyli oni kwiaty w krypcie, gdzie spoczywają marszałek Józef Piłsudski i para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy.

Jak mówił podczas mszy hierarcha, mało jest takich dni jak 11 listopada w polskim kalendarzu, "kiedy te dwie rzeczywistości - Bóg i ojczyzna, tak mocno łączą się ze sobą". Przypomniał, że dzień 11 listopada 1918 roku przeszedł do historii, jako niezwykły w najnowszych dziejach Europy i świata w trzech wymiarach - jego wymiarem europejskim i światowym było podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową.

- Nieoczekiwanie wraz z tym wymiarem europejskim i światowym po raz pierwszy od 123 lat pojawił się wątek Polski, i to Polski, która była traktowana nie przedmiotowo, ale podmiotowo (…). Po raz pierwszy od 123 lat Polska upomniała się o swoje prawa i ten głos został usłyszany - podkreślił hierarcha.

Trzeci wymiar tego dnia, chrześcijański - wskazał hierarcha - wynika z tego, że 11 listopada w liturgii kościoła od wieków jest obchodzony jako święto św. Marcina z Tours, patrona Europy.

Arcybiskup Jędraszewski przypomniał, że po I wojnie światowej przyszła wojna "jeszcze bardziej krwawa i okrutna", a jej konsekwencją były po 1945 roku próby budowanie Europy na chrześcijańskich korzeniach przez założycieli zjednoczonej Europy. - Jakby zrozumiano, że nie ma innej drogi, by Europa mogła wrócić do swojej duchowej tożsamości i do wspólnoty bratnich narodów, tak trzeba bowiem patrzyć na usiłowania ojców założycieli zjednoczonej Europy - zaznaczył metropolita.

Do grona budowniczych zjednoczonej Europy zaliczył św. Jana Pawła II, który "do końca zmagał się o to, aby nowa tworząca się poszerzona Europa nie odcięła się od swych korzeni i tradycji".

Metropolita przywołał wizję zjednoczonej Europy przedstawioną przez papieża Jana Pawła II w przemówieniu z marca 2004 roku wygłoszonym z okazji przyznania mu Nagrody im Karola Wielkiego i podkreślił, że "wsłuchujemy się w te marzenia św. Jana Pawła II o Polsce, o Europie, o chrześcijaństwie a równocześnie z największym pietyzmem staramy się na nowo odczytać nastój tamtych listopadowych dni 1918 roku". Metropolita krakowski zaznaczył, że gromadząc się na mszy w katedrze na Wawelu w intencji ojczyzny, "mamy bolesną świadomość tego, co dzieje się na granicy białorusko-polskiej". - Mamy także świadomość niełatwą, co o Europe i jej kształcie, o jej kulturze, tradycji i tożsamości, a także o miejscu jakie Polsce przynależy w Europie myśli się dzisiaj w Brukseli, Berlinie i w Paryżu, a także w Mińsku i Moskwie - i tym bardziej żarliwa nasza modlitwa za Polskę, naszą matkę, modlitwa tej Eucharystii na Wawelu, w tym najświętszym dla nas sanktuarium wiary i polskości, poświęcenia i ofiar dla ojczyzny - ocenił arcybiskup Jędraszewski.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Fala powodziowa zbliża się do Ścinawy na Dolnym Śląsku. Ma przejść przez nią jeszcze w piątek. To, jak obecnie wygląda stan Odry, można śledzić na żywo dzięki kamerze internetowej z widokiem na rzekę oraz most w Ścinawie, który w piątek został zamknięty do odwołania. Obraz live można oglądać w TVN24 GO.

Ścinawa. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Ścinawa. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Źródło:
tvn24.pl

Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy zaparkowali w niedozwolonym miejscu, chcąc uchronić auta przed powodzią - zaalarmowano wrocławian w czasie, gdy przez miasto przechodziła kulminacyjna fala powodziowa. Według innych przekazów za to samo mandaty wystawiała straż miejska. Obie służby tłumaczą procedury i uspokajają, że mandatów nie wystawiono.

Mandaty dla "kierowców, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią"? Wyjaśniamy

Mandaty dla "kierowców, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkert24

Łukasz Ż. został zatrzymany w szpitalu w Lubece. Odbyło się już posiedzenie przed sądem niemieckim. - Ż. został aresztowany, nie wyraził zgody na przyspieszoną ekstradycję do Polski - zaznaczył Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W sprawie jest już sześciu podejrzanych.

Łukasz Ż. zatrzymany w szpitalu w Lubece. W sprawie jest już sześciu podejrzanych

Łukasz Ż. zatrzymany w szpitalu w Lubece. W sprawie jest już sześciu podejrzanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Fala wezbraniowa na Odrze w piątek przechodzi przez Wrocław i Brzeg Dolny, gdzie dotarła wcześnie rano. Według prognoz IMGW kulminacja ma potrwać przez cały dzień. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Fala kulminacyjna drugi dzień przepływa przez Wrocław. Podczas piątkowego, porannego, powodziowego sztabu kryzysowego dyrektor IMGW przekazał, że woda w mieście opada. Jak poinformowały służby, system miejski zdołał ją przyjąć. W nocy doszło do przesiąku na wale Janówek-Pracze, ale sytuację udało się opanować. Prezydent Wrocławia poinformował o tym, że woda w mieście nadaje się do picia.

Drugi dzień fali kulminacyjnej we Wrocławiu. Służby wciąż monitorują sytuację

Drugi dzień fali kulminacyjnej we Wrocławiu. Służby wciąż monitorują sytuację

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Burmistrz Kłodzka (woj. dolnośląskie) o tym, że wały zostały przerwane i że niszczycielska fala kieruje się w kierunku miasta, dowiedział się do dziennikarki lokalnego portalu, a nie od przedstawicieli Wód Polskich. - Rzeczywiście informację otrzymałem od dziennikarza, ale nie mogłem uwierzyć w nią w stu procentach. Z moich informacji wynika, że Wody Polskie przez cztery godziny nie potwierdzały, że ten wał popękał - powiedział burmistrz Michał Piszko. Próbowaliśmy się dowiedzieć, dlaczego doszło do takiej sytuacji. Rzecznik Wód Polskich we Wrocławiu nie odebrał od nas telefonu i w wysłanej wiadomości poprosił kontaktować się z rzeczniczką tej instytucji w Warszawie.

O pękniętym wale burmistrz usłyszał od dziennikarza. "Służby o tym nie wiedziały"

O pękniętym wale burmistrz usłyszał od dziennikarza. "Służby o tym nie wiedziały"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda przyjechał w piątek na tereny powodziowe. Najpierw był w Lądku-Zdroju, a później w Głuchołazach. Obejrzał spowodowane przez powódź zniszczenia, rozmawiał z lokalnymi władzami i przedstawicielami służb, które pracują na miejscu. Zapowiedział, że decyzję o powołaniu pełnomocnika rządu do spraw walki ze skutkami powodzi podpisze "jeszcze dziś", jeżeli tylko pojawi się na jego biurku. - Trzeba pracować zgodnie - powiedział.

Prezydent na terenach powodziowych. Po decyzji premiera gotów podpisać ważny dokument "jeszcze dziś". "Trzeba pracować zgodnie"

Prezydent na terenach powodziowych. Po decyzji premiera gotów podpisać ważny dokument "jeszcze dziś". "Trzeba pracować zgodnie"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Kierowca toyota uderzył w łosia, a gdy pomagały mu inne osoby wjechał w nie kierujący volvo. W konsekwencji siedem osób trafiło do szpitali. Policja apeluje o ostrożność na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Wjechał w grupę osób udzielających pomocy kierowcy po zderzeniu z łosiem

Wjechał w grupę osób udzielających pomocy kierowcy po zderzeniu z łosiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Barbara Nowacka i Katarzyna Kotula według neo-KRS nie są ministrami, bo składając przysięgę użyły feminatywów. To prowadzi upolitycznioną Radę do wniosku, że obecny rząd "nie jest organem tożsamym do Rady Ministrów, o jakiej stanowi Konstytucja".

Neo-KRS: kobiety, które użyły feminatywów w czasie ślubowania, nie są ministrami

Neo-KRS: kobiety, które użyły feminatywów w czasie ślubowania, nie są ministrami

Źródło:
tvn24.pl

Poznańska policja apeluje o pomoc w ustaleniu tożsamości dwóch mężczyzn widocznych na nagraniach z kamer monitoringu. Mogą oni odpowiadać za kradzież z włamaniem do kantoru w jednej z galerii handlowych. Łupem złodziei padło 703 tysiące złotych.

Policja szuka tych mężczyzn. Mogą odpowiadać za włamanie

Policja szuka tych mężczyzn. Mogą odpowiadać za włamanie

Źródło:
tvn24.pl
Jak sądy skazywały Łukasza Ż.? Dotarliśmy do wyroków

Jak sądy skazywały Łukasza Ż.? Dotarliśmy do wyroków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Województwo zachodniopomorskie przygotowuje się do możliwych podtopień. Wojewoda Adam Rudawski przekazał, że wysoka fala przewidywana jest między 24 a 27 września. Są to zapowiedzi stanu około 90 cm ponad stan alarmowy, co nie powinno spowodować większych problemów. Szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska poinformowała o możliwych podtopieniach. Sześć miejscowości jest zagrożonych. - Nauczeni doświadczeniem z ostatnich lat i ostatnich dni, chcemy być rzeczywiście skoncentrowani i przygotowani w taki sposób, aby nie zmarnować żadnej, najmniejszej szansy na uchronienie ludności i dobytku przed wodą - powiedział premier Donald Tusk.

Możliwe podtopienia w Zachodniopomorskiem. Tusk: musimy być przygotowani na każdy scenariusz

Możliwe podtopienia w Zachodniopomorskiem. Tusk: musimy być przygotowani na każdy scenariusz

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Powódź w Polsce trwa. "Krajobraz jak po wojnie" - tak straty po powodzi w Stroniu Śląskim (Dolnośląskie) opisują mieszkańcy miasteczka. Na ulicy Nadbrzeżnej obok rzeki Morawki nie ma praktycznie budynku, który by nie ucierpiał, a wiele zostało zrównanych z ziemią. Natomiast w województwie zachodniopomorskim odbył się dziś sztab kryzysowy z udziałem premiera. Region ten bowiem szykuje się na falę powodziową, która ma nadejść w najbliższych dniach.

Powódź 2024. "Nic z niego nie zostało". W Stroniu Śląskim "krajobraz jak po wojnie"

Powódź 2024. "Nic z niego nie zostało". W Stroniu Śląskim "krajobraz jak po wojnie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Sąd Rejonowy w Kłodzku skazał na sześć miesięcy więzienia mężczyznę za kradzież alkoholu i wody mineralnej ze sklepu w zniszczonym powodzią Lądku-Zdroju (Dolnośląskie).

Pierwszy wyrok dla szabrownika. "Tryb przyspieszony"

Pierwszy wyrok dla szabrownika. "Tryb przyspieszony"

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Kierwiński, europoseł, były minister spraw wewnętrznych będzie pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy po powodzi - poinformował premier Donald Tusk.

Zrzeknie się mandatu, będzie pełnomocnikiem ds. odbudowy po powodzi. "Są w życiu decyzje oczywiste"

Zrzeknie się mandatu, będzie pełnomocnikiem ds. odbudowy po powodzi. "Są w życiu decyzje oczywiste"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk zapowiedział, że europoseł Marcin Kierwiński, zostanie pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy po powodzi. Premier poinformował również, że Kierwiński zrzeknie się mandatu w Parlamencie Europejskim, który uzyskał startując z okręgu warszawskiego. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w wyborach uzyskała czwarty rezultat na liście Koalicji Obywatelskiej, potwierdziła, że przyjmie mandat europosłanki.  

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjmie mandat europarlamentarzystki. "Zaufało mi blisko 100 tysięcy ludzi"

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjmie mandat europarlamentarzystki. "Zaufało mi blisko 100 tysięcy ludzi"

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP

Które rządy - koalicji PO-PSL czy Zjednoczonej Prawicy - bardziej zadbały o zabezpieczenie kraju przed powodzią? To pytanie, w różnych formach, zadają i jednocześnie odpowiadają na nie politycy z różnych stron. Przeanalizowaliśmy więc i podsumowaliśmy dane.

"My robiliśmy, oni nie". Regulacje rzek, budowa wałów, inwestycje - kiedy najwięcej?

"My robiliśmy, oni nie". Regulacje rzek, budowa wałów, inwestycje - kiedy najwięcej?

Źródło:
Konkret24
200 tysięcy na odbudowę domu w błoto?
Zmiany wymagają odwagi

200 tysięcy na odbudowę domu w błoto? Zmiany wymagają odwagi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Poznania publikują wizerunek kobiety, która w sierpniu zginęła pod kołami tramwaju. Do tej pory nie udało się ustalić jej tożsamości. Wiadomo, że ofiara miała 30-40 lat. Pod lewym udem miała znak szczególny: motyw węża. Osoby, które mogą pomóc w ustaleniu tożsamości kobiety, proszone są o kontakt z policją.

Zginęła pod kołami tramwaju. Wciąż nie wiadomo kim jest

Zginęła pod kołami tramwaju. Wciąż nie wiadomo kim jest

Źródło:
TVN24

Odebrany w 2016 roku z cyrku niedźwiedź Baloo nie żyje. Przez ostatnie osiem lat mieszkał w poznańskim zoo. "W ostatnich tygodniach jego stan niestety się pogarszał" - poinformował ogród.

Nie żyje Baloo. "Cyrkowa przeszłość dała o sobie znać"

Nie żyje Baloo. "Cyrkowa przeszłość dała o sobie znać"

Źródło:
tvn24.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 35 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Ponad tysiąc razy musieli interweniować włoscy strażacy po tym, jak region Emilia-Romania nawiedziła powódź. Choć pogoda na zalanych terenach zaczyna się poprawiać na miejscu sytuacja jest wciąż bardzo trudna. Służby poszukują osoby, która prawdopodobnie znajduje się pod jednym z zawalonych domów.

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W niedzielę wieczorem w miejscowości Siekluki koło Płońska (Mazowieckie) dachował samochód. Zginęła jedna osoba. Policjanci ustalili, że w zdarzeniu brał udział jeszcze jeden samochód, którego kierowca uciekł. 35-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Grozi mu kara nawet 16 lat pozbawienia wolności.

Zginęła pasażerka. Sprawca wypadku odjechał, bo nie wiedział czy jeszcze ma zakaz prowadzenia aut

Zginęła pasażerka. Sprawca wypadku odjechał, bo nie wiedział czy jeszcze ma zakaz prowadzenia aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobieta na Grochowie zauważyła płaczące dziecko z rowerkiem i powiadomiła strażników miejskich. Okazało, że dziewczynka w drodze do szkoły oddzieliła się od mamy. Pochodzi z Ukrainy i nie zna miasta.

Siedmiolatka zgubiła się w drodze do szkoły

Siedmiolatka zgubiła się w drodze do szkoły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy przystanku w Brzezinach w powiecie mińskim znaleziono martwego noworodka. 18-latka z Ukrainy przyznaje, że doszło do porodu i że zaniosła dziecko do kosza na śmieci. Twierdzi, że dziecko urodziło się martwe, co – jak wynika z opinii biegłego – jest nieprawdą. Prokuratura oskarżyła kobietę o dzieciobójstwo, jednak nie wyklucza, że dojdzie do zmiany kwalifikacji czynu na zabójstwo. Podejrzana trafiła do aresztu.

Urodziła w hostelu, potem zaniosła noworodka do kosza na śmieci. Jest decyzja o aresztowaniu 18-latki

Urodziła w hostelu, potem zaniosła noworodka do kosza na śmieci. Jest decyzja o aresztowaniu 18-latki

Źródło:
tvn24warszawa.pl

Półtora miesiąca przed wyborami prezydenckimi w USA Kamala Harris i Donald Trump wciąż cieszą się wyrównanym poparciem - wskazują wyniki najnowszych sondaży. W nowym ogólnokrajowym badaniu oboje uzyskali taki sam wynik. Jednak w poszczególnych stanach na niewielką przewagę liczyć może aktualna wiceprezydent. Co z tymi kluczowymi?

Harris kontra Trump - remis ze wskazaniem. Co mówią najnowsze sondaże?

Harris kontra Trump - remis ze wskazaniem. Co mówią najnowsze sondaże?

Źródło:
Reuters, The Washington Post, "The New York Times", tvn24.pl

Anatolij B., były prawnik rosyjskiego oligarchy Borysa Berezowskiego, został zatrzymany w Polsce i trafił do aresztu. Śledztwo dotyczy ataków na rosyjskich opozycjonistów, w tym brutalnego pobicia Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego.

Były prawnik rosyjskiego oligarchy zatrzymany w Polsce. Chodzi o pobicie Wołkowa

Były prawnik rosyjskiego oligarchy zatrzymany w Polsce. Chodzi o pobicie Wołkowa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, RMF FM

Kesaria Abramidze została w środę śmiertelnie pchnięta nożem w swoim mieszkaniu w Tbilisi - informuje BBC powołując się na lokalne służby. We wtorek gruziński parlament uchwalił ustawę wymierzoną w społeczność LGBT.

Transpłciowa modelka zabita we własnym domu. Dzień wcześniej przyjęto prawo wymierzone w społeczność LGBT

Transpłciowa modelka zabita we własnym domu. Dzień wcześniej przyjęto prawo wymierzone w społeczność LGBT

Źródło:
BBC, PAP

Portal Moscow Times donosi, że z rosyjskiej bazy sprzętu wojskowego Dacznoje w pobliżu Jużno-Sachalińska usunięto 40 procent pojazdów opancerzonych. Baza należy do korpusu, do którego głównych zadań należy obrona Dalekiego Wschodu i Kuryli.

Z rosyjskiej bazy niedaleko Japonii zniknęło 40 procent sprzętu

Z rosyjskiej bazy niedaleko Japonii zniknęło 40 procent sprzętu

Źródło:
PAP

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Na wielu terenach trwa walka z żywiołem, w innych miejscach mieszkańcy przygotowują się do nadejścia wielkiej wody lub usuwają skutki kataklizmu. Są miejscowości niemal doszczętnie zniszczone. Jak o tej dramatycznej sytuacji rozmawiać z dziećmi? O czym pamiętać, by nie wzmagać w nich lęku? Na te pytania odpowiada w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Źródło:
tvn24.pl

W trosce o bezpieczeństwo uczniów w czwartek odwołano zajęcia w ponad 430 placówkach edukacyjnych w kraju. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło też specjalną linię telefoniczną, gdzie uczniom, nauczycielom i rodzicom oferowane jest wsparcie. Działań pomocowych jest więcej.  

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Film o przyjaciółkach podejmujących pracę w pubie podczas podróży przez Australię, kultowa komedia o pogromcach duchów, a może serial o słynnym Gotham? Oto pięć godnych uwagi tytułów, które od piątku można obejrzeć na platformie Max.

Kultowa komedia i inne hity na weekend. Top 5 nowości na platformie Max

Kultowa komedia i inne hity na weekend. Top 5 nowości na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

"Drużyna A(A)" to druga fabuła w dorobku Daniela Jaroszka, który polską publiczność zachwycił filmem "Johnny". W jego najnowszym komediodramacie zagrali między innymi: Magdalena Cielecka, Danuta Stenka, Łukasz Simlat, Michał Żurawski i Mikołaj Kubacki. "Drużyna A(A)" od piątku w kinach.

"Drużyna A(A)" Daniela Jaroszka w kinach. Film, który pozwala "włożyć własne historie". "Przywraca wiarę w ludzi"

"Drużyna A(A)" Daniela Jaroszka w kinach. Film, który pozwala "włożyć własne historie". "Przywraca wiarę w ludzi"

Źródło:
tvn24.pl