11 listopada. Święto Niepodległości

10 listopada 2012

- To jest kompromitacja, nie pierwsza i nie ostatnia prezydenta Dudy. On zaprasza byłych prezydentów na marsz, na który sam nie pójdzie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Kazimierz Marcinkiewicz. - My nie żyjemy razem, oni nie zapraszają nas do żadnej ważnej sprawy - powiedział były premier pytany, czy wyobraża sobie wspólne obchody stulecia niepodległości.

Były prezydent Lech Wałęsa poinformował na swoim prywatnym profilu na Facebooku oraz na stronie oficjalnej, że otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy zaproszenie na obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ale "odmawia" wzięcia w nich udziału.

Pełnomocnik rządu do spraw obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Jarosław Sellin zaprosił byłych prezydentów i premierów do loży prezydenckiej na "Koncert dla Niepodległej". Impreza upamiętniająca odzyskanie niepodległości odbędzie się 10 listopada na stadionie PGE Narodowy. Jak mówił w tvn24.pl wiceszef prezydenckiej kancelarii, Paweł Mucha, będzie to "rockowo-popowy koncert".

Postawiłem przed komendantami zadanie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy będą czcić Święto Niepodległości – poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. W stolicy w sobotę będzie na służbie ponad 6 tysięcy funkcjonariuszy. - Współpraca z organizatorami Marszu Niepodległości daje wysoki poziom gwarancji spokojnego przebiegu wydarzenia - powiedział Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk.

Apel prezydenta Andrzeja Dudy o wspólne prace w sprawie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości powinien być przyjęty przez opozycję "z dozą dobrej woli" - uważa Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta. Według polityków opozycji jedności nie da się zadekretować ustawą.

- Przyszła wolność, której musimy bronić. Musimy bronić, bo nie jest tak, by kiedykolwiek wolność, niepodległość, była zapewniona na zawsze - mówił w piątek w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Wyciągamy rękę do wszystkich, którzy, niezależnie od różnic, chcą silnej Polski, chcą silnej Europy - dodał.

- Polska musi być zmodernizowana, jeśli chodzi o organizację, technikę, usługi społeczne. My będziemy Polskę modernizować, ale nie będziemy modernizować polskiego ducha - oświadczył w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Stwierdził, że państwo polskie jest w fatalnym stanie i zadaniem rządu Beaty Szydło będzie jego odbudowa. W Krakowie PiS obchodzi Święto Niepodległości.

Dotychczas rozmawiali przez media, 11 listopada udało się zamienić kilka słów osobiście. Prezydent Andrzej Duda podszedł w środę do premier Ewy Kopacz i przez chwilę z nią rozmawiał. Politycy nie podali sobie dłoni, a sama Kopacz wyglądała na wyraźnie zaskoczoną. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, rozmowa dotyczyła jutrzejszej dymisji rządu.

Marsz narodowców odbił się niespodziewanie szerokim echem na Ukrainie. Wielu ukraińskich internautów znalazło w sieci nagrania sprzed roku i uznało je za tegoroczne. Podchwycili wulgarną przyśpiewkę i wyprowadzili hasło "RuskaKu**a" na pierwsze miejsce najpopularniejszych wyszukiwań na Twitterze.