Jarosław Kaczyński o debacie z Donaldem Tuskiem. Wyliczył warunki

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
Radio Wrocław, tvn24.pl
Jarosław Kaczyński o debacie z Donaldem Tuskiem
Jarosław Kaczyński o debacie z Donaldem TuskiemRadio Wrocław
wideo 2/5
Radio WrocławJarosław Kaczyński o debacie z Donaldem Tuskiem. Postawił warunki

Prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził wolę spotkania z liderem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem. Stawiał przy tym warunki, które pozwolą, aby do takiej debaty doszło. Ostatnia telewizyjna debata między liderami obu ugrupowań odbyła się w 2007 roku.

Jarosław Kaczyński wypowiedział się w Radiu Wrocław na temat ewentualnej debaty z Donaldem Tuskiem.

- Jeżeli to będzie debata w jakichś uczciwych warunkach i jednocześnie, jeżeli przedtem Donald Tusk da jakieś sygnały, że to nie będzie z jego strony obrzucanie wyzwiskami, czy pogróżki, że nie będzie szedł tym tropem, którym idzie dotychczas, to tak. No ale jeżeli to będzie dyskusja na ten temat, ile lat będę siedział za to, że służyłem dobrze Polsce, to takiej dyskusji nie będę prowadził - oświadczył.

- Być może po wyborach, dla nas zwycięskich, takie dyskusje, ale to już inni będą prowadzili z panem Tuskiem, bo wiele tych jego wypowiedzi już zbliża się do gróźb karalnych - dodał.

Tusk kontra Kaczyński

Od ostatniej debaty liderów PiS i PO minęło piętnaście lat. W międzyczasie Donald Tusk zapraszał Kaczyńskiego do ponownego spotkania. 19 lipca 2021 roku apelował w Gdańsku: - Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini. Stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi wymienić się argumentami. Nie bój się, nie wstydź.

Tusk do Kaczyńskiego: wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz wymienić się argumentami
Tusk do Kaczyńskiego: wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz wymienić się argumentami

Temat ten prezes PiS poruszył między innymi 16 października 2021 roku. Mówił wtedy w RMF FM, że jeśli Tusk "powie przepraszam", to się z nim spotka. Na to oświadczenie Tusk zareagował wpisem: "Przepraszam, Jarku. A teraz datę i miejsce debaty poproszę. Z góry dziękuję". Wpis ten pozostał bez odpowiedzi Kaczyńskiego.

W 2011 roku z kolei Prawo i Sprawiedliwość proponowało Platformie Obywatelskiej cykl przedwyborczych debat na neutralnym gruncie. Kaczyński w sprawie debat napisał wtedy list do Tuska. Zadeklarował, że jest gotowy spotkać się z nim, jednak tylko wtedy, gdy szef rządu "zrezygnuje z polityki uległości, i to zarówno w polityce krajowej, jak i zagranicznej".

- Jeśli Donald Tusk w tych warunkach, o których mówiłem, czyli w neutralnej firmie, będzie gotów dyskutować, to spełni jeden warunek. Ale jest także drugi: zwinięcie białej flagi zarówno w stosunkach wewnętrznych wobec możnych w Polsce i zwinięcie białej flagi wobec możnych poza Polską. To warunek merytorycznej dyskusji - mówił wtedy Kaczyński na konferencji.

>> Konkret24 z 2020 roku: "Debaty należą się wyborcom" - co politycy PiS mówili o potrzebie debat kandydatów

Kaczyński zaprasza PO do debaty, ale ma warunki
Kaczyński zaprasza PO do debaty, ale ma warunkiWtvn24

REPORTAŻ DARIUSZA KUBIKA O HISTORII ZNAJOMOŚCI DONALDA TUSKA I JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

Zaślepka materiału TVN24GO
Wojna i więź, cz.1
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO
Zaślepka materiału TVN24GO
Wojna i więź, cz.2
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: Radio Wrocław, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości