TVN24 | Polska

Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie mierzą się z językiem polskim

TVN24 | Polska

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2021 roku?
wideo 2/24
Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2021 roku?

Egzaminy ósmoklasisty 2021 zaczynają się dziś. Ponad 360 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 12,7 tysiąca szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przeprowadzany będzie w reżimie sanitarnym.

W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego. W drugim dniu - w środę - będzie egzamin z matematyki. W czwartek odbędzie się egzamin z języka obcego. Największa grupa ósmoklasistów - 96,66 procenta - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 2,92 procenta uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,42 procenta ósmoklasistów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

We wtorek ruszają egzaminy ósmoklasisty"Fakty" TVN

Egzaminy ósmoklasisty 2021 w reżimie sanitarnym

Egzaminy odbywać się będą w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny. Są one zbliżone do obowiązujących w tym roku w maju na maturze, w marcu podczas próbnych egzaminów oraz do egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku, również w reżimie sanitarnym.

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistyTVN24

Czarnek: spokoju, wytrwałości, wiary

Szef MEiN Przemysław Czarnek tego dnia złożył ósmoklasistom życzenia "spokoju, wytrwałości i wiary we własne siły". "Jestem przekonany, że w pełni wykorzystacie wiedzę oraz umiejętności zdobyte w czasie nauki szkolnej" - napisał Czarnek.

"Trzymam kciuki za jak najlepsze wyniki, które będą przepustką do dalszej edukacji w wymarzonej szkole" - zapewnił.

Wyniki egzaminu 2 lipca

Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 16-18 czerwca. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fakty