Kultura i styl

Kultura i styl

"Meryl, dziękuję, że od 37 lat zapewniasz mi pracę"

Przez cały film nosiła protezę wypychającą jej dolną szczękę, a silikon wypełniał jej policzki. W nosie miała kawałek mostka, który go powiększał, a na nadgarstkach elastyczne taśmy, które powodowały, że ręce jej puchły, by stworzyć efekt "starych dłoni". Na skórze malowano jej plamy wątrobowe. To tylko kilka zabiegów, które duet charakteryzatorów stosował, by Meryl Streep zamienić w Margaret Thatcher. Mark Coulier i J. Roy Helland ostali za to Oscara.

"W ciemności" pokonane przez "Rozstanie". Nadzieja była

To koniec naszych marzeń o Oscarze. Przynajmniej w tym roku. W tym roku irański twórca Asghar Farhadi z "Rozstaniem" - psychologicznym filmem skonstruowanym niczym thriller okazał się nie do pobicia. Dodajmy - to Oscar jak najbardziej zasłużony. Pozostaje nam duma z faktu, że to polski film do samego końca był jego najpoważniejszym rywalem i z fantastycznego przyjęcia samego filmu i ekipy Agnieszki Holland w Los Angeles.

"To będzie świetny show!"

- To mój dziewiąty raz. Bawcie się dobrze, bo nic tak nie poprawia humoru podczas globalnego kryzysu finansowego, jak oglądanie milionerów wręczających sobie nawzajem statuetki – tak Billy Crystal przywitał telewidzów i gości oscarowej gali. Wrócił do roli prowadzącego po ośmioletniej przerwie w swoim starym stylu: od piosenki.

Holland na gali w diamentach

Agnieszka Holland wraz z ekipą "W ciemności" pojawiła się na czerwonym dywanie w kolii z diamentami i sukni z dekoltem, zaprojektowanej przez Tomasza Ossolińskiego. Z łatwością odpowiadała na pytania dziennikarzy. Towarzyszył jej elegancki Robert Więckiewicz.

Rusin z Hollywood: Holland dumna, ale zdenerwowana

Jak czuje się Agnieszka Holland przed Oscarową galą? Według dziennikarki Dzień Dobry TVN, Kingi Rusin, reżyserka jest zdenerwowana, ale dumna z filmu, który stworzyła . - Wydaje mi się, że ma uczucie, iż to jej najcenniejsza nominacja - mówi. - Ale "W ciemności" musi trochę liczyć na cud - uważa.

"Próbuję się nie ekscytować i przyjemnie spędzić wieczór"

- Oscary nigdy nie stają się taką normalną rzeczą, to jest wielkie wyróżnienie od środowiska filmowego - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów TVN" Janusz Kamiński, operator filmowy, nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Czas Wojny". Podkreślił, że choć ta nominacja nie jest pierwsza, to Oscary są dla niego "bardzo ważnym wyznacznikiem".

Starski: Między tymi dwoma filmami rozegra się walka

Namówienie polskich filmowców na podzielenie się własnymi typami w kwestii oscarowych faworytów, graniczy z cudem. Większość tłumaczy się nieznajomością filmów lub niechęcią do samej imprezy, nie zawsze będącej synonimem wybitności laureatów. Nam jednak udało się przekonać kilku z nich, w tym jednego jednego laureata Oscara i jednego nominowanego do tej nagrody, by zdradzili swoje typy.

Outsider z Europy czy złote dziecko Hollywood?

Złota statuetka za reżyserię może w tym roku powędrować do starego wyjadacza rodem z Hollywood albo do mało znanego francuskiego reżysera. Ta kategoria jest chyba największą niewiadomą tegorocznych Oscarów.

Nie ma z czego wybierać, więc co wybraliście?

Miniony rok nie był łaskawy dla amerykańskiego kina i widać to po oscarowych nominacjach. Jeśli założyć, że w ogóle jest z czego wybierać, to wybory są raczej oczywiste – ocenia dla tvn24.pl Justyna Kobus, krytyk filmowy. A jakie są Wasze typy? Sprawdźcie wyniki naszych sond.

Weterani w pogoni za Oscarem

Piątka nominowanych za role drugoplanowe aktorów to weterani kina i twarze dobrze znane. Rozgrywka należy do tych najstarszych: Christophera Plummera za ''Debiutantów'' i Maxa von Sydowa za ''Strasznie głośno, niesamowicie blisko''.

Gala agentów z przerwą na reklamy, czyli prawda o Oscarach

Mówią, że gdy los chce nas pokarać, spełnia nasze marzenia. Miałam więc szczęście (lub pecha) parokrotnie uczestniczyć w imprezie marzeń każdego dziennikarza filmowego - w oscarowej gali. I daję słowo, że "największe show planety", widziane od kulis, niekoniecznie błyszczy blichtrem znanym z ekranów – pisze Justyna Kobus, krytyk filmowy dla tvn24.pl.

"Film Holland przemawia do najszerszej widowni"

- Agnieszka Holland zrobiła film, który dotyka wspólnego dziedzictwa kulturowego, które jest czytelne na całym świecie i myślę, że dzięki temu przemawia on do najszerszej widowni. Mam wrażenie, że możemy się spodziewać statuetki dla polskiego filmu - ocenił w TVN24 krytyk filmowy Wiesław Kot. Wśród laureatów w pozostałych kategoriach widzi również m.in. Martina Scorsese, George'a Clooney'a czy Meryl Streep.

Sandler z szansą na Złotą Malinę nawet dla najgorszej aktorki

Komediowy aktor Adam Sandler, który jest również producentem filmowym, scenarzystą i muzykiem, został "uhonorowany" wątpliwym zaszczytem aż 11 nominacji do Złotych Malin, zwanych anty-Oscarami, przyznawanych za najgorsze produkcje filmowe ub. roku. Złote Maliny wręczane były tradycyjnie w noc poprzedzającą galę oscarową. W tym roku w przeddzień Oscarów ogłoszono jednak nominację, a wręczenie odbędzie się 1 kwietnia.

Co powie, jak dostanie Oskara? Jeszcze nie wie

Na ponad dobę przed oscarową galą Agnieszka Holland nie wiedziała jeszcze, co powie, gdyby to jej film "W ciemności" otrzymał statuetkę. - Będę miała czas jutro rano - mówiła reporterowi "Faktów TVN". Jak podkreślała, w przypadku takiego filmu jak jej ostatni, słowa te muszą być inne, niż w przypadku np. filmu rozrywkowego.

Wygra "Artysta"? Mark Wahlberg twierdzi, że zna laureatów Oscara

"Artysta" to najlepszy film, grający w nim Jean Dujardin to najlepszy aktor, a Viola Davis pokona Meryl Streep w kategorii najlepsza aktorka – twierdzi aktor Mark Wahlberg, który ponoć zna wyniki głosowania członków Akademii Filmowej. Twierdzi, że zdradził mu je kolega z firmy Pricewaterhouse, która zajmuje się liczeniem głosów i trzyma je w tajemnicy aż do oscarowej gali.

"Artysta" zwycięzcą Cezarów

Belgijsko-francuski film "Artysta" otrzymał w piątek w Paryżu najwyższą francuską nagrodę filmową - Cezara - za najlepszy film. Obraz ten wyróżniono także w pięciu innych kategoriach. Z kolei Cezarem za najlepszą adaptację filmową uhonorowano Romana Polańskiego i Yasminę Rezę za "Rzeź".

Bach i Potter nad Gdańskiem

- Repertuar zależy od nastroju, pogody i innych czynników zewnętrzno-wewnętrznych. Gram klasykę i muzykę rozrywkową, ostatnio grałam np. melodię z Harrego Pottera, dzisiaj muzyka postna – opowiada carillonistka z gdańskiego kościoła św. Katarzyny, Monika Kaźmierczak. Po raz pierwszy od sześciu lat - po pożarze świątyni - odbył się tam regularny koncert muzyki carillonowej.

"Oskary", ale nie te... Akademia się ugnie?

Mieli czas do wtorku, ale już w piątek twórcy "Oskarów Ludowych" wysłali Amerykańskiej Akademii Filmowej odpowiedź na jej żądanie, by nazwa polskich nagród została zmieniona. - Przedstawiliśmy argumenty wskazujące na to, że sporne wyróżnienie wytwarza u odbiorców skojarzenie z jej patronem Oskarem Kolbergiem, a nie nagrodą filmową - poinformował pełnomocnik Stowarzyszenia Twórców Ludowych Przemysław Zalasiński.

Ma 102 lata i już wybrał laureatów Oscara

Ma 102 lata i jest najstarszym członkiem Akademii Filmowej - Arthur Gardner, amerykański aktor i producent filmowy. Do Hollywood przyjechał w 1929 roku z ambicją zostania gwiazdą. Miał szczęście - gdy jechał do studia filmowego, z drogi młodego autostopowicza zabrał... sławny reżyser George Cukor. Dziś jako jeden z 5765 członków Gardner decyduje, kto dostanie Oscara.

Nie wpuszczą go na Oscary?

Ali G, Borat, potem Bruno, a teraz Dyktator. Sasha Baron Cohen, brytyjski komik i aktor, może nie obejrzeć na żywo tegorocznego rozdania Oscarów. Powodem jest strój z ostatniego filmu. Krzywo patrzy na niego Akademia Filmowa, której Cohen jest członkiem.

Chińczyk lepszy niż Warhol i Picasso

Chińczycy są światową potęgą - teraz także w malarstwie. Chińczyk Zhang Daqian (1899-1983) stał się numerem jeden w rankingu światowych aukcji w 2011 roku, detronizując Pabla Picassa i Andy'ego Warhola - poinformowała wyspecjalizowana w rynku sztuki spółka Artprice. Chiński malarz Qi Baishi jest drugi.

Wpadki, przemówienia, owacje i gwizdy

Co roku nominowani do Oscara otrzymują 8-minutowe nagranie, na którym Tom Hanks instruuje ich, jak w godny i nie za długi sposób odebrać statuetkę. Na szczęście, czasem na gali pojawiają się spontaniczne, nieoczekiwane i skandaliczne zachowania i wypowiedzi. Oto te najbardziej niezapomniane.

Oscary o krok. Czerwony dywan już się rozwija

Do rozdania Oscarów zostało już tylko kilka dni, dlatego ekipy przygotowujące Hollywood Boulevard do wielkiego święta kina pracują pełną parą. W środę zaczęto rozwijać czerwony dywan, po którym na galę będą szły gwiazdy.

Zachrypnięta Adele i jej "21"

Brytyjska piosenkarka i kompozytorka Adele, niedawna zdobywczyni sześciu nagród Grammy, została we wtorek wieczorem uznana za najlepszą solową wokalistkę podczas dorocznej uroczystości wręczenia nagród BRIT przyznawanych przez brytyjski przemysł fonograficzny. Adele przyznano też nagrodę za najlepszy album roku za "21". Za najlepszego solistę uznano Eda Sheerana.

"Wleczenie z dwumlaskiem" wróci w wielkim stylu?

Czy młode pokolenie Polaków posługuje się jeszcze polszczyzną, czy może już całkiem innym językiem? Takie pytanie zadało sobie ministerstwo kultury i postanowiło wesprzeć ojczystą mowę. Już prawie 6,5 tys. Polaków polubiło na portalu facebook kampanię "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

Ratują zdjęcia ofiar tsunami

Setki tysięcy zdjęć ocalonych po trzęsieniu ziemi i tsunami czekają na renowację. Oczyszczone trafiają do ośrodków dla poszkodowanych, gdzie często odnajdują swoich właścicieli i pomagają ocalić od zapomnienia tych, którym po marcowej katastrofie przeżyć się nie udało.

Otworzą testament Szymborskiej

29 lutego nastąpi otwarcie testamentu Wisławy Szymborskiej. Tego samego dnia zostanie podany do publicznej wiadomości fragment ostatniej woli noblistki, m.in. powołujący fundację, która ma zająć się jej spuścizną - poinformował sekretarz poetki, Michał Rusinek.

Akademia filmowa spiera się z polskimi twórcami o Oskara

Trwa spór o "Ludowe Oskary". Stowarzyszenie Twórców Ludowych, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zmieni nazwy przyznawanej przez siebie nagrody, jak zażądała tego Amerykańska Akademia Filmowa. Twórcy postarają się przekonać Akademię, że ani nie kopiują nazwy nagrody, ani nie bazują na dorobku Amerykanów.

Książki od IPN bezpłatnie w szkołach

Wydana przez IPN książka opisująca XX-wieczne dzieje Polski zatytułowana "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989" zostanie bezpłatnie rozesłana do szkół.