"Jesteśmy duchowymi dziećmi powstańców warszawskich". Obchody w cieniu pandemii

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jesteśmy duchowymi dziećmi powstańców warszawskich"
"Jesteśmy duchowymi dziećmi powstańców warszawskich"TVN24
wideo 2/3
"Jesteśmy duchowymi dziećmi powstańców warszawskich"TVN24

Spotkanie z prezydentami Polski i Warszawy, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek, premiera teatralna, konkurs fotograficzny, rowerowy przejazd, Marsz Pamięci. To główne punkty obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Z powodu pandemii konieczne było ograniczenie skali wydarzeń.

- 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to bardzo dziwne doświadczenie. Muzeum otworzyło się po lockdownie miesiąc temu. W czerwcu odwiedziło nas 10 procent widzów, których mieliśmy o tej porze rok i dwa lata temu. Muzeum utrzymywało się w znacznej mierze z biletów, dziś jest tych pieniędzy mniej, sytuacja jest trudna i nowa. Powinniśmy się martwić, co dalej, gdyby nie to, że jesteśmy duchowymi dziećmi powstańców warszawskich, oni nas zobowiązują do tego, żeby działać – mówił podczas czwartkowej konferencji dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

- To świetni bohaterowie na trudne i łatwe czasy, uczą, jak z radością, entuzjazmem i energią radzić sobie z problemami. To, co nas dotyka i tak jest niczym w porównaniu z tym, czego oni doświadczyli. Do dziś tryskają humorem, dbają o silne więzi, dlatego, czując się zobowiązani przez powstańców warszawskich, organizujemy te obchody. Wszystkie wydarzenia się odbędą, choć w różnych formułach - dodał Ołdakowski.

Jak podkreślił, w obliczu mniejszych wpływów z biletów, tegoroczne obchody nie odbyłyby się, gdyby nie "szczodrość mecenasów muzeum". Dotację w zwiększyło także miasto, które jest organizatorem placówki.

Rocznica wybuchu Powstania WarszawskiegoDorota Kaszuba, Michał Zajączkowski / MPW

"Nie wyobrażają sobie obchodów bez tego spotkania"

Pierwszą widoczną zmianą będzie przeniesienie koncertu, który zwykle odbywał się w Parku Wolności przy muzeum do Sali pod Liberatorem dla mniejszej grupy słuchaczy. Występ Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik w programie "Astronomia poety. Baczyński" odbędzie się 24 lipca. O projekcie piszemy więcej tutaj.

Zmieni się także lokalizacja akcji "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Na placu Piłsudskiego we wspólnym śpiewaniu powstańczych piosenek z udziałem orkiestry i chóru uczestniczyły w poprzednich latach tysiące warszawiaków. Tym razem śpiewanki odbędą się w Parku Wolności (1 sierpnia), a udział wymaga rejestracji na stronie muzeum. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku.

Także w parku, ale dzień wcześniej (30 lipca), odbędzie się tradycyjne spotkanie powstańców i ich rodzin z prezydentami: Polski Andrzejem Dudą i Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

- To dla nas największe wyzwanie: zapewnić powstańcom bezpieczeństwo. Mamy dla nich przygotowane przyłbice, maseczki i rękawice. We wszystkich uroczystościach, w których będą brali udział, będą mieli pierwszeństwo. Krzesła będą inaczej rozstawione, będą w dystansie. Bardzo zależy im na tym spotkaniu, nie wyobrażają sobie obchodów bez tego spotkania, bo to jedyna okazja, żeby mogli się spotkać się twarzą w twarz. Chcą tu przyjść także po to, by porozmawiać z młodymi ludźmi ze związków harcerskich – opowiadał podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor muzeum.

Niezmienne jest to, że 1 sierpnia punktualnie o 17.00 Warszawa zatrzyma się, by oddać hołd powstańcom. A gdy syreny umilkną, w 350 miejscach pamięci wolontariusze będą rozdawać znaczki Polski Walczącej w ramach akcji "Wolność łączy".

Akcja społeczna "Wolność łączy"MPW

Woronowicz na nowo odczyta Białoszewskiego

Nie odwołano także premiery teatralnej, której odbywa się 1 sierpnia o północy (kolejne spektakle: 2 i 3 sierpnia). W tym toku będzie to monodram "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" w wykonaniu i reżyserii Adama Woronowicza. Tekst Mirona Białoszewskiego wystawiła kiedyś w tym samym miejscu Krystyna Janda. Ale, jak zapewnił nas dyrektor Ołdakowski, nie znaczy to, że wyczerpały się pomysły, że będzie to powtórka.

- Szukaliśmy pomysłu na czas pandemii. Postawiliśmy na spektakl, w którym na pierwszym miejscu będzie słowo i akcja teatralna, który nie będzie wymagał rozbudowanej scenografii. Będzie to próba innego odczytania pamiętnika niż ta, której dokonała Krystyna Janda sześć lat temu. Chcieliśmy czegoś, co będzie wyraziste, ale nie będzie wymagało rozbudowanych działań teatralnych – wyjaśnił. Ta filozofia przyświecała także organizacji innych wydarzeń. - Musieliśmy wybierać rzeczy oszczędne w formie, nie tylko dlatego, że sami walczymy o każdą złotówkę, ale też z takiej odpowiedzialności, która spada na nas w czasach pandemii – dodał Ołdakowski.

Zaplanowano również dwa wydarzenie fotograficzne: grę miejską "Twoja klisza z Powstania. Wokół dzielnicy policyjnej" (26 lipca) oraz konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów "Pamięć >W< kadrze" (fotografie można nadsyłać do 6 sierpnia). - To druga edycja konkursu, zeszłoroczna zaskoczył nas liczbą zgłoszeń i poziomem nadesłanych prac - przyznał dyrektor placówki.

W siedzibie muzeum na widzów czekać będzie wystawa "Jaki znak twój? Powstanie Warszawskie i Polska Walcząca we współczesnej kulturze i sztuce" (wernisaż 28 lipca).

2 sierpnia szlakiem batalionów AK Czata 49 i Miotła przejedzie rowerowa Masa Powstańcza 2020.

Na koniec Marsz Pamięci cywilnych ofiar

5 sierpnia będzie dniem poświęconym cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem na rozwidleniu ulicy Leszno i alei "Solidarności", ulicami Woli przejdzie Marsz Pamięci. Zakończy się w Parku Powstańców Warszawy przy wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" – białe słupy z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar z 1944 roku stają tutaj co roku.

76. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - PEŁNY PROGRAM

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dorota Kaszuba, Michał Zajączkowski / MPW

Pozostałe wiadomości

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmienili miejsca zamieszkania, by uniknąć kar za błędy przeszłości. Nie udało się. Na trop poszukiwanych trafili policjanci z komendy w Piasecznie. 39-latek za kratami spędzi osiem miesięcy, a 63-latek - rok.

Byli zdziwieni, że policjanci ich znaleźli

Byli zdziwieni, że policjanci ich znaleźli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wyszkowa (Mazowieckie) zatrzymali 51-latkę podejrzaną o dokonanie kilku kradzieży z włamaniem. Podczas przesłuchania kobieta przyznała się do popełnionych czynów. Policjantom tłumaczyła, że zainspirowały ją seriale kryminalne.

Przyznała się do kilku włamań i kradzieży, zainspirowały ją seriale kryminalne

Przyznała się do kilku włamań i kradzieży, zainspirowały ją seriale kryminalne

Źródło:
PAP

Poznał w sieci kobietę, która zaproponowała mu założenie sklepu internetowego na azjatyckiej platformie sprzedażowej. Oferta była kusząca, skończyło się na stracie setek tysięcy złotych.

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Wystawa zdjęć "Urzecze i Wisła" autorstwa warszawskiego fotografa Wiktora Strumiłło trafiła do kolejnej londyńskiej galerii. Od soboty, 4 maja będzie można obejrzeć ją w POSK Gallery.

"Urzecze i Wisła" do obejrzenia w Londynie

"Urzecze i Wisła" do obejrzenia w Londynie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę. Kilka godzin później do sprawy odnieśli się aktywiści.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl