"Jesteśmy duchowymi dziećmi powstańców warszawskich". Obchody w cieniu pandemii

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jesteśmy duchowymi dziećmi powstańców warszawskich"
"Jesteśmy duchowymi dziećmi powstańców warszawskich"TVN24
wideo 2/3
"Jesteśmy duchowymi dziećmi powstańców warszawskich"TVN24

Spotkanie z prezydentami Polski i Warszawy, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek, premiera teatralna, konkurs fotograficzny, rowerowy przejazd, Marsz Pamięci. To główne punkty obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Z powodu pandemii konieczne było ograniczenie skali wydarzeń.

- 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to bardzo dziwne doświadczenie. Muzeum otworzyło się po lockdownie miesiąc temu. W czerwcu odwiedziło nas 10 procent widzów, których mieliśmy o tej porze rok i dwa lata temu. Muzeum utrzymywało się w znacznej mierze z biletów, dziś jest tych pieniędzy mniej, sytuacja jest trudna i nowa. Powinniśmy się martwić, co dalej, gdyby nie to, że jesteśmy duchowymi dziećmi powstańców warszawskich, oni nas zobowiązują do tego, żeby działać – mówił podczas czwartkowej konferencji dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

- To świetni bohaterowie na trudne i łatwe czasy, uczą, jak z radością, entuzjazmem i energią radzić sobie z problemami. To, co nas dotyka i tak jest niczym w porównaniu z tym, czego oni doświadczyli. Do dziś tryskają humorem, dbają o silne więzi, dlatego, czując się zobowiązani przez powstańców warszawskich, organizujemy te obchody. Wszystkie wydarzenia się odbędą, choć w różnych formułach - dodał Ołdakowski.

Jak podkreślił, w obliczu mniejszych wpływów z biletów, tegoroczne obchody nie odbyłyby się, gdyby nie "szczodrość mecenasów muzeum". Dotację w zwiększyło także miasto, które jest organizatorem placówki.

Rocznica wybuchu Powstania WarszawskiegoDorota Kaszuba, Michał Zajączkowski / MPW

"Nie wyobrażają sobie obchodów bez tego spotkania"

Pierwszą widoczną zmianą będzie przeniesienie koncertu, który zwykle odbywał się w Parku Wolności przy muzeum do Sali pod Liberatorem dla mniejszej grupy słuchaczy. Występ Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik w programie "Astronomia poety. Baczyński" odbędzie się 24 lipca. O projekcie piszemy więcej tutaj.

Zmieni się także lokalizacja akcji "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Na placu Piłsudskiego we wspólnym śpiewaniu powstańczych piosenek z udziałem orkiestry i chóru uczestniczyły w poprzednich latach tysiące warszawiaków. Tym razem śpiewanki odbędą się w Parku Wolności (1 sierpnia), a udział wymaga rejestracji na stronie muzeum. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku.

Także w parku, ale dzień wcześniej (30 lipca), odbędzie się tradycyjne spotkanie powstańców i ich rodzin z prezydentami: Polski Andrzejem Dudą i Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

- To dla nas największe wyzwanie: zapewnić powstańcom bezpieczeństwo. Mamy dla nich przygotowane przyłbice, maseczki i rękawice. We wszystkich uroczystościach, w których będą brali udział, będą mieli pierwszeństwo. Krzesła będą inaczej rozstawione, będą w dystansie. Bardzo zależy im na tym spotkaniu, nie wyobrażają sobie obchodów bez tego spotkania, bo to jedyna okazja, żeby mogli się spotkać się twarzą w twarz. Chcą tu przyjść także po to, by porozmawiać z młodymi ludźmi ze związków harcerskich – opowiadał podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor muzeum.

Niezmienne jest to, że 1 sierpnia punktualnie o 17.00 Warszawa zatrzyma się, by oddać hołd powstańcom. A gdy syreny umilkną, w 350 miejscach pamięci wolontariusze będą rozdawać znaczki Polski Walczącej w ramach akcji "Wolność łączy".

Akcja społeczna "Wolność łączy"MPW

Woronowicz na nowo odczyta Białoszewskiego

Nie odwołano także premiery teatralnej, której odbywa się 1 sierpnia o północy (kolejne spektakle: 2 i 3 sierpnia). W tym toku będzie to monodram "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" w wykonaniu i reżyserii Adama Woronowicza. Tekst Mirona Białoszewskiego wystawiła kiedyś w tym samym miejscu Krystyna Janda. Ale, jak zapewnił nas dyrektor Ołdakowski, nie znaczy to, że wyczerpały się pomysły, że będzie to powtórka.

- Szukaliśmy pomysłu na czas pandemii. Postawiliśmy na spektakl, w którym na pierwszym miejscu będzie słowo i akcja teatralna, który nie będzie wymagał rozbudowanej scenografii. Będzie to próba innego odczytania pamiętnika niż ta, której dokonała Krystyna Janda sześć lat temu. Chcieliśmy czegoś, co będzie wyraziste, ale nie będzie wymagało rozbudowanych działań teatralnych – wyjaśnił. Ta filozofia przyświecała także organizacji innych wydarzeń. - Musieliśmy wybierać rzeczy oszczędne w formie, nie tylko dlatego, że sami walczymy o każdą złotówkę, ale też z takiej odpowiedzialności, która spada na nas w czasach pandemii – dodał Ołdakowski.

Zaplanowano również dwa wydarzenie fotograficzne: grę miejską "Twoja klisza z Powstania. Wokół dzielnicy policyjnej" (26 lipca) oraz konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów "Pamięć >W< kadrze" (fotografie można nadsyłać do 6 sierpnia). - To druga edycja konkursu, zeszłoroczna zaskoczył nas liczbą zgłoszeń i poziomem nadesłanych prac - przyznał dyrektor placówki.

W siedzibie muzeum na widzów czekać będzie wystawa "Jaki znak twój? Powstanie Warszawskie i Polska Walcząca we współczesnej kulturze i sztuce" (wernisaż 28 lipca).

2 sierpnia szlakiem batalionów AK Czata 49 i Miotła przejedzie rowerowa Masa Powstańcza 2020.

Na koniec Marsz Pamięci cywilnych ofiar

5 sierpnia będzie dniem poświęconym cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem na rozwidleniu ulicy Leszno i alei "Solidarności", ulicami Woli przejdzie Marsz Pamięci. Zakończy się w Parku Powstańców Warszawy przy wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" – białe słupy z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar z 1944 roku stają tutaj co roku.

76. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - PEŁNY PROGRAM

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dorota Kaszuba, Michał Zajączkowski / MPW

Pozostałe wiadomości

Na chodniku, na zakazie, tuż przy skrzyżowaniu, na trawniku, miejscu dla osób z niepełnosprawnościami, drodze pożarowej, w bramie czy na przejściu dla pieszych - niektórzy kierowcy wciąż uważają, że przy parkowaniu obowiązuje brak zasad.

Dla tych kierowców przy parkowaniu nie ma zasad

Dla tych kierowców przy parkowaniu nie ma zasad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy oraz tramwaj zderzyły się na nowej trasie do Wilanowa. Uszkodzony został sygnalizator świetlny. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem zderzyły się trzy samochody. Dwa z nich są mocno rozbite. Jak wynika z ustaleń policji, do zdarzenia doszło, kiedy jeden z kierowców skręcał w lewo. Jedna osoba trafiła do szpitala. Okazało się, że jednym z aut kierował 17-latek, który nie miał prawa jazdy.

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim czołowo zderzyły się dwa samochody. Cztery osoby odniosły obrażenia, trafiły do szpitali. Służby wyjaśniają okoliczności wypadku.

Czołowe zderzenie pod Mińskiem Mazowieckim. Cztery osoby w szpitalu

Czołowe zderzenie pod Mińskiem Mazowieckim. Cztery osoby w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w domku letniskowym pod Wyszkowem. Strażacy ewakuowali dwie osoby. Niestety, ich życia nie udało się uratować. Jedna osoba trafiła do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

28-latek ugodził nożem kobietę podczas domowej imprezy i uciekł, a 23-latka groziła znajomym poszkodowanej. Ranna kobieta trafiła do szpitala. Podejrzani usłyszeli zarzuty, mężczyzna trzy miesiące spędzi w areszcie.

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze komendy stołecznej "wszczęli czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie" byłego ministra - przekazała w piątek wieczorem policja, dodając, że informacje o "niebezpiecznej jeździe" polityka w centrum Warszawy pojawiły się w mediach.

Policjanci sprawdzają, jak "były minister" jechał przez centrum Warszawy

Policjanci sprawdzają, jak "były minister" jechał przez centrum Warszawy

Źródło:
tvn24.pl, "Fakt"

W Powstaniu Warszawskim walczyli o wolność. O wyzwolenie stolicy Polski spod niemieckiej okupacji. Często byli jeszcze nastolatkami. - Oczywiście, że słysząc gwizd spadającej bomby czy nadlatującego pocisku, to się bałem, ale gdzieś wewnątrz zawsze tkwiła świadomość złożonej przysięgi i poczucie, że jestem żołnierzem. A także strach przed wstydem (…), gdybym się sprzeniewierzył wpajanym latami wartościom - mówił Stanisław Majewski ps. "Stach". W dniu Wszystkich Świętych wspominamy powstańców, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl

Na Cmentarzu Powązkowskim trwa 50., jubileuszowa kwesta. Pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków zbierają znani artyści, dziennikarze, politycy i rekonstruktorzy w strojach historycznych.

Od pół wieku kwesta ma ten sam cel: ratowanie zabytkowych nagrobków

Od pół wieku kwesta ma ten sam cel: ratowanie zabytkowych nagrobków

Źródło:
PAP

Małżeństwo policjantów spod Warszawy spędzało wolny dzień w stolicy. Kiedy rozpoznali na ulicy poszukiwanego listem gończym 32-latka, po chwili był on już obezwładniony. Dalsze działania policjantów w tej sprawie doprowadziły do zatrzymania kolejnej osoby. Odzyskano też kradzione bmw warte 160 tysięcy złotych.

Małżeństwo policjantów rozpoznało przestępcę. Po chwili był obezwładniony

Małżeństwo policjantów rozpoznało przestępcę. Po chwili był obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poszukiwani listami gończymi niemal zawsze są zaskoczeni widokiem zatrzymujących ich policjantów. Tak było też w przypadku 48-latka i 57-latka. Oni sądzili, że - by uniknąć kary - wystarczy zamieszkać w innych miastach.

Sądzili, że przeprowadzka do innego miasta wystarczy, by uniknąć kary

Sądzili, że przeprowadzka do innego miasta wystarczy, by uniknąć kary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Targówka pracują nad sprawą kradzieży w galeriach handlowych. Łupem złodziei padły drogie perfumy. Na stronie pojawiły się zdjęcia dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy mogą mieć związek ze sprawą. Policja prosi pomoc w ich identyfikacji.

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Siedlec (Mazowieckie) poszukiwali zaginionego 90-letka. Wyszedł on z domu i poszedł w kierunku rzeki Bug. Życie starszego mężczyzny było zagrożone.

W klapkach wyszedł z domu w kierunku rzeki i zniknął

W klapkach wyszedł z domu w kierunku rzeki i zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

500 złotych mandatu i powrót do domu zamiast lotów na wakacje. Tak skończyły się dla dwóch podróżnych "bombowe żarty" na warszawskim lotnisku.

Nikogo nie rozbawili i nigdzie nie polecieli

Nikogo nie rozbawili i nigdzie nie polecieli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy podczas patrolu zauważyli leżącego na ulicy człowieka i stojącą obok taksówkę. Byli przekonani, że doszło do wypadku. Mylili się. Taksówkarz zatrzymał się, by pomóc leżącemu na jezdni mężczyźnie.

"Jako jedyny zainteresował się leżącym na ulicy człowiekiem"

"Jako jedyny zainteresował się leżącym na ulicy człowiekiem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgłosił, że na jednym z warszawskich przystanków autobusowych napadł go nieznany mężczyzna i grożąc nożem, zabrał mu telefon komórkowy. W trakcie kolejnych przesłuchań zaczął się motać, a policjanci szybko poznali jego plan. Teraz 40-latkowi grozi bardzo surowa kara.

Chciał dwa razy zarobić na telefonie, zgłosił napad z nożem

Chciał dwa razy zarobić na telefonie, zgłosił napad z nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem trzy samochody zderzyły się na trasie S7 niedaleko Piaseczna. Dwie osoby trafiły do szpitala. Były utrudnienia w kierunku Warszawy.

Na S7 zderzyły się trzy auta, w tym porsche

Na S7 zderzyły się trzy auta, w tym porsche

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na rondzie Wojnara w warszawskich Włochach trwa montaż kamer, które będą rejestrowały kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Nad skrzyżowaniem zawisło 28 żółtych urządzeń. To pierwszy taki system w Warszawie.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Kierowcy łamiący przepisy dostaną mandaty

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Kierowcy łamiący przepisy dostaną mandaty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z programem hodowlanym, zamieszkująca warszawskie zoo samica krokodyla kubańskiego o imieniu Dwójka została przekazana do ogrodu zoologicznego w Tallinie. W środowisku naturalnym jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, stąd bardzo istotna rola ogrodów w jego ratowaniu.

Samica krokodyla z warszawskiego zoo pojechała do Tallina. Dorobiła się pseudonimu "pani meteorolog"

Samica krokodyla z warszawskiego zoo pojechała do Tallina. Dorobiła się pseudonimu "pani meteorolog"

Źródło:
PAP

31-latek został zatrzymany przez stołecznych policjantów tuż po tym, jak odebrał od pokrzywdzonego 113 tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał zarzut i trafił do aresztu. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Niósł w papierowej torbie 113 tysięcy złotych. Podejrzany o oszustwo obezwładniony i zatrzymany

Niósł w papierowej torbie 113 tysięcy złotych. Podejrzany o oszustwo obezwładniony i zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl