Kultura i styl

Kultura i styl

Legenda jazzu nie żyje

Światowej klasy austriacki pianista jazzowy Joe Zawinul zmarł w wiedeńskim szpitalu. Miał 75 lat.

Rembrandt podbije Nowy Jork

Setki obrazów Rembrandta będzie można zobaczyć na nowojorskiej wystawie, która rusza 18 września. Wczoraj organizatorzy otworzyli jedną z sal, dając małą próbkę geniuszu mistrza.

Ayo zaczarowała Kongresową

Zaśpiewała "Down on my knees" i powaliła warszawską publiczność na kolana. Udała jej się naprawdę magiczna sztuczka - monumentalna Sala Kongresowa stała się kameralnym klubem, gdzie Ayo bawiła się razem z przyjaciółmi.

Rzymskie Białe Noce

Aż dwa i pół miliona ludzi z całego świata bawiło się tej nocy w Wiecznym Mieście. Wszystko w ramach tzw. Białej Nocy, czyli cyklu imprez kulturalnych.

Złoty Lew dla "Lust, Caution" Anga Lee

Ang Lee zdobył główne nagrody festiwalu w Wenecji - za najlepszy film, oraz dla najlepszego reżysera. Nagrody rozdano podczas wieczornej gali w Palazzo del Cinema.

"Zostawił pusty tron króla opery"

- Luciano Pavarotti był tak magicznym śpiewakiem, że słuchającym go ludziom wydawało się, iż stoi przed nimi piękny efeb, młodzieniec, italiański bożek – wspomina Sławomir Pietras. Uroczystości pogrzebowe Luciano Pavarottiego odbędą się w sobotę w katedrze w Modenie - ogłosił burmistrz rodzinnego miasta tenora Giorgio Pighi. Luciano Pavarotti zmarł w wieku 71 lat.

Znowu płonie kościół

Kościoły są kompletnie puste. Empatia i miłosierdzie nie idą w parze z egoizmem i pogonią za pieniądzem. Czy chrześcijaństwo ma jeszcze jakikolwiek wpływ na ludzi? - pytają autorzy projektu nietypowej instalacji w Kopenhadze.

"Złota era disco" porwała sopocką publiczność

Gorączka niedzielnej nocy już za nami. Czterdziesty czwarty Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie dobiegł końca w rytmie muzyki lat siedemdziesiątych. Gwiazdy złotej ery disco zapewniły publiczności w Operze Leśnej fantastyczną zabawę.

Czas fantastów

W ten weekend w Warszawskim hotelu "Gromada" dzieją się rzeczy niezwykłe. Można tu spotkać rycerzy Jedi żywcem wyjętych z "Gwiezdnych Wojen", można trafić na wykład poświęcony potworom z głębin lub sprawdzić swoją wiedzę na temat smoków - trwa Polcon, największy, doroczny zlot miłośników fantastyki.

Marina Litwinienko: Zabójstwo Saszy coś zmieniło

- Po śmierci Saszy, Zachód już nie będzie zachowywał się tak lojalnie wobec Kremla - uważa wdowa po zmarłym Aleksandrze Litwinience, Marina, która przyjechała do Polski promować film o swoim zmarłym mężu - "Bunt".

"Bunt". Opowieść o Rosji i Litwinience

Pewności, kto stoi za zabójstwem Aleksandra Litwinienki, nie ma, są tylko przypuszczenia. W mocnym dokumencie "Bunt", Andriej Niekrasow idąc ich tropem dochodzi na Kreml. A przy okazji oskarża współczesną Rosję.

Fantastyczny zlot

Warsztaty rysunku pod okiem mistrzów komiksu, spotkania z polskimi i zagranicznymi pisarzami, a także targi PopKultury. Wielkimi krokami zbliża się 'Polcon' - największy, ogólnopolski zlot miłośników fantastyki, a jego organizatorzy wierzą, że rozmachem przewyższy wszystkie imprezy tego typu.

Pantomima bez granic

W warszawskim Teatrze Na Woli rozpoczyna się w sobotę VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. – Zaprezentujemy różne nurty tej sztuki, również takie, które czerpiąc z klasycznej pantomimy przekraczają jej dotychczasowe granice - powiedział portalowi tvn24.pl dyrektor imprezy, Bartek Ostapczuk.

Bollywood w Warszawie

Było jak w prawdziwym hinduskim kinie. Cały Muranów klaskał, tańczył i śmiał do łez. Pojawienie się na ekranie gwiazd witane było krzykiem, piskiem i... trąbieniem. "Bilet do Bollywood" już po raz trzeci zabrał warszawiaków w podróż do miejsca, gdzie wszystko się może zdarzyć.

Wakacje z Szekspirem

William Shakespeare sposobem na wakacje? Tylko w Gdańsku. W ramach akcji "Dolne Miasto górą!" dzieci z tej dość zaniedbanej dzielnicy zbudowały teatr elźbietański, zrobiły koszulki "Być albo nie być" i... nauczyły się chodzić na szczudłach.

Simpsonowie: grunt to rodzina

Dzielna rodzinka ze Springfield na dużym ekranie nie traci formy. I choć być może ilość fajerwerków i gagów na centymetr taśmy filmowej jest czasem męcząca, ogląda się to świetnie. Dziś film wchodzi do polskich kin.

Święto Szekspira w Trójmieście

Dziewięć dni, 18 spektakli wybitnych europejskich i amerykańskich reżyserów oraz happeningi, warsztaty i inne imprezy – od dziś do 11 sierpnia Trójmiasto stanie się miastem Szekspira. To niepowtarzalna okazja, by obejrzeć „Hamleta”, „Króla Leara” czy „Romeo i Julię” w najlepszych światowych adaptacjach.

Festiwal jeszcze silniejszy

Skończyła się żałoba narodowa i festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty powraca do swojego normalnego trybu. Przez ostatnie trzy dni każdy seans poprzedzała chwila ciszy, a imprezy towarzyszące były odwołane. Kino odbierane było w kontemplacyjnej atmosferze.

Stonesi dali czadu!

Może i Mick Jagger od ponad 40-stu lat bezskutecznie szuka satysfakcji, ale fani Stonesów, którzy przyszli na koncert na Służewcu, już ją znaleźli. Występ legend rocka był po prostu porywający.

Bilety na Stonesów rozdane

Konkurs portalu tvn24.pl "Rozdajemy bilety na The Rolling Stones!" - rozstrzygnięty. Poniżej publikujemy listę zwycięzców w kolejności alfabetycznej.

Koncertowe święto coraz bliżej

Już tylko godziny dzielą nas od jednego z największych koncertowych wydarzeń roku. Trwają ostatnie przygotowania do środowego koncertu The Rolling Stones.

It’s (not) only rock’n’roll

W latach 60. byli ikoną buntu i młodzieżowej rewolucji. W 70. i 80. – hedonizmu. Na starość stali się po prostu własną marką, legendą rock’n’rolla. Już w środę 25 lipca The Rolling Stones zagrają na warszawskim Służewcu swój trzeci koncert w Polsce.

"Nowe Horyzonty": Otwarcie jak z Hitchcocka

Festiwal rozpoczęły dwa mocne, kontrowersyjne, naruszające tabu filmy "4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni" Christiana Mungiu oraz "Irina Palm" Sama Garbarskiego. Finałem pierwszego dnia było muzyczne wydarzenie wielkiego formatu - koncert Marianny Faithfull.

300 filmów, których nie zdążysz obejrzeć

Na siódmej edycji festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty pokazanych zostanie ponad 350 filmów krótko i długometrażowych. Jednej osobie w trakcie dziesięciu dni nie uda się zobaczyć co najmniej 300 z nich – zapewne każdego z nich można żałować.