Kultura i styl

Kultura i styl

O miłości w starym stylu

Przed dwoma dniami został nominowany do nagrody Grammy, a wieczorem dał doskonały koncert w Sali Kongresowej. Freddy Cole, pianista i wokalista, który przez długi czas pozostawał w cieniu swojego legendarnego brata Nata, po latach udowadnia, że sam też zasługuje na miano króla wokalnego jazzu.

Zabójstwo Jacka Dębskiego w jednym ujęciu

Właśnie skończyły się zdjęcia do filmu "Izolator", obrazu opartego na historii zabójstwa Jacka Dębskiego. Choć autorzy, przede wszystkim australijski reżyser Christopher Doyle, przekonują, że ich ambicją nie było rozwikłanie jednego z najgłośniejszych zabójstw IIIRP, to pytania nasuwają się same.

Cocker zachrypi dziś w Warszawie

Znany, zachrypnięty głos i zupełnie nowa płyta "Hymn For My Soul" - Joe Cocker, legenda festiwalu Woodstock i jeden z najlepszych wokalistów na świecie, wystąpi dziś na warszawskim Torwarze. - Nagranie tej płyty kosztowało mnie sporo zdrowia - przyznaje muzyk.

Święta w rytmie jazz

Jazz jest zapisany w genach - będzie się można o tym przekonać już dziś w Sali Kongresowej. W ramach Ery Jazzu specjalny świąteczny koncert zagra Freddy Cole - brat słynnego Nata „King” Cole’a i wuj Natalie Cole.

Kongresowa znowu "ruska"

Kto by pomyślał, że 18 lat po tym, jak z Sali Kongresowej wyprowadzono sztandar PZPR, w jej murach zabrzmią głosy wyrażające tęsknotę za potęgą radzieckiej Rosji. A jednak stało się tak w niedzielę za sprawą koncertu rosyjskiego zespołu Lube.

Królewna Śnieżka i znani Ślązacy

„Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków" w niecodziennej inscenizacji można zobaczyć dziś na deskach teatru Rozrywki w Chorzowie. W rolach głównych kilku aktorów, a poza tym osobistości ze świata kultury, nauki, polityki i sportu związane ze Śląskiem.

Wynieś książki z BUW-u

Prawie 100 tysięcy książek czeka na chętnych w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wystarczy w niedzielę wykupić bilet za 30 złotych i można wynieść tyle książek ile jest się w stanie unieść.

Kusturica i bałkańska anarchia

Żywiołowe i bezpretensjonalne bałkańskie rytmy zabrzmiały w Warszawie. Od pierwszej piosenki The No Smoking Orchestra duch radosnej anarchii unosił się w wypełnionej sali klubu Palladium. Muzycy pokazali, że z ludowej muzyki można zrobić nie cepelię, ale porywające kawałki.

Nowojorska opera i carskie bagnety

Prawie 500 aktorów i członków chóru, realistyczne kostiumy, a na scenie nawet koń, pies i koza. Metropolitan Opera szykuje się do wystawienia najbardziej wystaawnego w swojej historii przedstawienia: "Wojny i Pokoju" według Lwa Tołstoja.

Bałkańskie szaleństwo w Warszawie

Żywiołowa muzyka, znana z takich filmów Emira Kusturicy jak „Czarny kot, biały kot" i "Życie jest cudem", zabrzmi w sobotę w warszawskim Palladium. Z The Non-Smoking Orchestra zagra sam reżyser, który z muzykami współpracuje już ponad 20 lat.

TVN na czele

Mężczyźni wolą "Kubę Wojewódzkiego", a kobiety - "You Can Dance". Najlepszą prezenterką jest Kinga Rusin, a cztery najlepiej oceniane programy rozrywkowe to produkcje TVN - wykazują badania przeprowadzone przez wrocławska firmę Pentagon-Research.

Atmosfera hiszpańskiej plaży, kojący głos i flamenco

Wystąpili podczas tegorocznej edycji Jazz Jamboree i podbili serca polskiej publiczności. Andaluzyjski zespół Chambao sprawił, że zebrani w warszawskiej Sali Kongresowej przenieśli się myślami na drugi koniec Europy. Jak oni to robią - opowiada w rozmowie z Martą Tuką, specjalnie dla tvn24.pl wokalistka Maria del Mar.

"Niejeden wariat na ludzi tu wyszedł"

Nie chodzą do kina, bo nie wiedzą, co mogliby i chcieliby obejrzeć. Ale też dlatego, że nie nadążają czytać napisów. Robią za to swoje filmy. Dzieciaki z warszawskiej Pragi Północ kręcą to, co ich interesuje, porusza. Na przeglądzie ich twórczości w Muranowie można było zobaczyć filmy o policji, o praskim trójkącie bermudzkim. Wkrótce premiera dokumentu o kibicach Legii.

Europejskie nagrody filmowe rozdane

Już po raz 20. Europejska Akademia Filmowa (EFA) przyznała swoje prestiżowe nagrody. Za europejski wkład w rozwój światowej kinematografii nagrodzono niemieckiego operatora Michaela Ballhausa, który od 25 lat pracuje w Hollywood.

Literacki Angelus dla Austriaka

Czek na kwotę 150 tys. zł i statuetkę otrzymał zdobywca Literackiej Nagrody Europy Środkowej, Martin Pollack. Austriak został uhonorowany "Angelusem" za książkę "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu". Nagrodę odebrał w sobotę we Wrocławiu.

Polowanie na polskie czarownice

To nie sztuka doraźna politycznie. My pokazujemy zagrożenia uniwersalne. Jak fundamentalizm, czyli przekonanie, że to "ja mam rację, że moja prawda jest tylko dobra, a cel uświęca środki". A z tym mieliśmy do czynienia w Polsce przez ostatnia dwa lata - mówi o swym przedstawieniu "Czarownice z Salem" reżyserka Izabela Cywińska. Premiera dziś, w warszawskim Teatrze Powszechnym.

"Lata Walki" Wilhelma Sasnala

Nieprzebrane tłumy spragnionych estetycznej podniety koneserów sztuki i ludzi całkiem zwyczajnych zjawiły się wczoraj w warszawskiej Zachęcie, by podziwiać dorobek Wilhelma Sasnala - najwybitniejszego, zdaniem krytyków i rynku, współczesnego artysty polskiego.

Jazz z kozacką duszą

49. festiwal Jazz Jamboree dobiegł końca. Ponad dwutygodniową muzyczną podróż przez style i gatunki uwieńczył znakomity koncert gwiazd z Ukrainy - gitarzysty Envera Izmaylova i wokalnego sekstetu Mansound.

Kolejny film oskarowego duetu ojca i syna

To było prawdziwie rodzinne spotkanie filmowe. Polskę odwiedzili Zdeněk i Jan Svěrakowie – niepowtarzalny czeski duet ojca i syna, nagrodzony statuetką Oscara za film "Kola". W rozmowie z tvn24.pl twórcy opowiadają m.in. o swoim najnowszym wspólnym filmie "Butelki zwrotne".

Ruszył Festiwal Plus Camerimage

Reżyserzy Alan Parker, Roman Polański, Jiri Menzel oraz operatorzy Vittorio Storaro, Stephen Goldblatt, Janusz Kamiński, Sławomir Idziak - to tylko niektórzy goście 15. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, który rozpoczął się w Łodzi.

Komiks uderza w tych, co żerują na wojnie

- Książka nie ocenia Wielkiej Brytanii, czy Stanów Zjednoczonych. Zawarta jest w niej krytyka wielkich światowych przedsiębiorstw, które obecne są w Iraku - zapewnił twórca publikacji Sean Michael Wilson.

Już niebawem ostatnia część Harry'ego Pottera

"Harry Potter i Insygnia Śmierci" - ostatni tom przygód młodego czarodzieja ukaże się w nocy z 25 na 26 stycznia 2008. - Najważniejszym problemem ostatniego tomu jest tajemnica śmierci. Trup ściele się gęsto - zapowiada tłumacz najbardziej oczekiwanej książki dziecięcej przyszłego roku Andrzej Polkowski.

Śmierć geniusza choreografii

Słynny francuski choreograf Maurice Bejart zmarł w wieku 80 lat - poinformował w czwartek zespół baletowy z Lozanny, którym Bejart kierował od 20 lat.

To się nazywa underground!

700 metrów pod ziemią, nieczynna kopalnia soli, a w środku... koncert amerykańskiego zespołu rockowego - "Queens of the Stone Age". Nie lada gratka dla wszystkich, którzy znaleźli się w Sonderhausen we wschodnioniemieckiej Turyngii.

TVN nakręci „39 i pół”

Serialowe i filmowe gwiazdy, sympatyczny bohater i, jak obiecują twórcy, interesująca fabuła - już niedługo na serialowym rynku pojawi się nowy gracz. Rozpoczęły się zdjęcia do nowej, trzynastoodcinkowej produkcji TVN - "39 i pół". Zobaczymy go najprawdopodobniej w 2008 roku.

Sen o Lizbonie w Kongresowej

- Śnijcie razem ze mną sen o Lizbonie – rozpoczęła porywający koncert portugalska gwiazda fado, Misia. Przez następne półtorej godziny płynęły nostalgiczne, melancholijne dźwięki piosenek o utraconej miłości, niewiernych kochankach i nieuczciwych sztuczkach losu.

Nagroda Emmy dla Maleszki

Cykl "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki zdobył międzynarodową nagrodę Emmy w kategorii produkcji telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Emmy, które rozdano w Nowym Jorku uważane są za telewizyjny odpowiednik Oscarów.

Koncert mistrzyni fado już dziś

Nostalgiczne dźwięki fado - muzyki, której nazwę tłumaczy się jako przeznaczenie - zabrzmią dziś w Sali Kongresowej. Misia, portugalska artystka o polskim pseudonimie, zaśpiewa w Warszawie.

Funkowa rewolucja w stolicy

Przyjechali, zagrali i rozpoczęli funkową rewolucję. W warszawskim klubie Palladium chłopaki z izraelskiego zespołu Funk'n'Stein rozbujali publiczność i sprawili, że wszyscy zebrani uwierzyli, że funky jest lekarstwem na całe zło tego świata.