Niełatwa, ale zawsze twórcza współpraca polsko-rosyjska doprowadziła do dyplomowego finału w Akademii Teatralnej. W środę, w teatrze Collegium Nobilium, premiera "Wiśniowego sadu", jednego z najważniejszych przedstawień Antoniego Czechowa.
Heath Ledger, znany m. in. z roli w filmie "Tajemnica Brokeback Mountain", nie żyje. Martwego aktora znaleziono w jego nowojorskim apartamencie. 2 miesiące temu Ledger przyznał się do brania środków nasennych, więc sugerowano, że przyczyną śmierci mogło być ich przedawkowanie.
- Nie byłoby źle - w ten sposób Andrzej Wajda odpowiedział na oczywiste pytanie, czy chciałby dostać Oscara. Film "Katyń" w jego reżyserii 24 lutego ma szansę wygrać tę najważniejszą nagrodę filmową świata.
Nie wszyscy cieszą się z nominacji "Katynia" Andrzeja Wajdy do Oscara. - To film słaby, akademicki - mówi bez ogródek w TVN24 krytyk filmowy Wiesław Kot. Aktorzy grający w "Katyniu" są tą opinią poruszeni.
Dramaty "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coenów i "Aż poleje się krew" Paula Thomasa Andersona otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Uroczyste rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 24 lutego.
"Katyń" Andrzeja Wajdy został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej świata - Oscara. O tym, czy wygra statuetkę, dowiemy się 24 lutego. O nagrodę powalczy również współprodukowany przez Polaków krótkometrażowy film animowany "Piotruś i Wilk" i współreżyserowany przez Polaka również animowany film "Madame Tutli-Putli".
Lindsay Lohan i Eddie Murphy mają największe szanse na zdobycie tegorocznych anty-Oscarów, czyli Złotych Malin - nagród dla najgorszych aktorów i twórców filmowych.
- Gross za swą życiową misję uważa uświadomienie Polakom ciemnych stron ich historii, a nie bezstronne przedstawienie wydarzeń - powiedział podczas spotkania z Polakami w londyńskim kościele walijski historyk Norman Davies. Jego zdaniem, "Strach" jest jedynie publicystyczną polemiką.
W industrialnym otoczeniu Fabryki Trzciny, pośród kabli i rur koncert zagrała Clara Hill. Gwiazda berlińskich klubów i niemieckiej wytwórni fonograficznej Sonar Kollektiv przyciągnęła na warszawską Pragę rzeszę miłośników dobrego brzmienia.
Jej muzyki nie da się zamknąć w jednym słowie. Bowiem twórczość tej artystki wymyka się prostym kategoriom i schematom. Clara Hill, najbardziej ceniona przez miłośników nu-jazzu i nowoczesnego soulu, wystąpi w niedzielę wieczorem na koncercie w warszawskiej Fabryce Trzciny.
Jeszcze nie w Polsce, ale w Kopenhadze, niewidomi mogą zakosztować prawdziwego smaku dziesiątej muzy. Tam bowiem otwarto kino przystosowane specjalnie dla niewidomych i niedowidzących.
Ponad dwieście pięćdziesiąt osób przyjechało z Brześcia do Białej Podlaskiej na specjalny pokaz "Katynia" Andrzeja Wajdy. Było uroczyście i poruszająco. A to dlatego, bo - jak zapewniali goście z Białorusi - "ta historia dotyka ich korzeni".
Pięciu Brytyjczyków z alternatywnego zespołu Radiohead zgotowało swoim fanom nie lada niespodziankę. Muzycy zorganizowali w środę darmowy koncert w sklepie muzycznym Rough Trade w londyńskiej dzielnicy East End. Dla tych, którzy się nie zmieścili, przygotowano telebim na zewnątrz. Ale ponieważ pod sklep przyszło ponad 1,5 tys. fanów władze i organizatorzy ze względów bezpieczeństwa przenieśli koncert do pobliskiego klubu 93 Feet East.
Charlie Chaplin znów w kinach! W kilku polskich miastach wyświetlony zostanie niewielki przegląd filmów klasyka slapsticku. Zobaczymy trzy obrazy: "Brzdąca", "Gorączkę złota" i "Dyktatora".
Artysta Jerzy Nowosielski został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Medal dla artysty przekazał podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Niemieccy badacze zidentyfikowali tajemniczą twarz Mona Lisy z obrazu Leonardo da Vinci. Po kilkuset latach prób odpowiedzi na pytanie, kogo przedstawia najsłynniejszy portret świata, eksperci z Uniwersytetu w Heidelbergu potwierdzają - to Lisa Gherardini.
Przez jednych nazywany skandalistą, przez innych podziwiany za historyczną odwagę - Jan Tomasz Gross będzie we wtorek gościem programu Moniki Olejnik "Kropka nad i". To pierwszy wywiad pisarza w Polsce po publikacji jego najnowszej książki "Strach".
Bytom, Kraków, Gdańsk i Warszawa - tam od 19 stycznia odbędą się castingi do drugiej edycji programu TVN „You can dance – Po prostu tańcz!”. To może być początek drogi na Broadway... ze 100 tysiącami złotych w kieszeni. Zobacz "the best of" pierwszej części „You can dance" z castingów, programu i jego kulis.
Amerykanie zachwycają się serialem "Alvin i wiewiórki" już od kilkudziesięciu lat. Teraz ich ulubieńcy za sprawą reżysera Tima Hilla i nowoczesnej techniki z impetem wkraczają w świat wielkiego obrazu. Do polskich kin wchodzi właśnie pełnometrażowa wersja przygód trzech niezwykłych wiewiórek.
Na scenie Ringo Star, przed scena 25 tys. ludzi a nad nimi niewiarygodne sztuczne ognie - tak Liverpool świętował ogłoszenie go Europejskim Miastem Kultury w 2008 roku.
Już po raz dziesiąty Polska Akademia Filmowa przyzna Polskie Nagrody Filmowe Orły. Kandydatami są filmy fabularne oraz ich autorzy. Wśród nich m.in. "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego oraz "Nightwatching" Petera Greenaway'a. Konkursowi towarzyszy przegląd kandydujących filmów.
"Strach. Antysemityzm polski tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści" - książka, która już na długo przed jej polskim wydaniem wywołała dyskusje i kontrowersje, trafi dziś do księgarni. Autor, prof. Jan Tomasz Gross, opisuje w niej okrutne akty antysemityzmu w powojennej Polsce.
Publicystyka pod maską pracy naukowej - tak prof. Jan Marek Chodakiewicz, którego książka "Po zagładzie" przedstawia odmienną niż opisana w "Strachu" wizję stosunków polsko-żydowskich - ocenia publikację Jana Grossa.
W piątek do księgarń trafi polska wersja książki Jana Tomasza Grossa "Strach". W USA, gdzie ukazała się latem 2006 r., krytycy zgodnie uznali, że książka potwierdza tezę o Polsce jako kraju wyjątkowego antysemityzmu.
Brazylijska policja odnalazła skradzione w grudniu obrazy Pabla Picassa i Candida Portinariego. Kierownictwo Muzeum Sztuki w Sao Paulo mówi jednak, że za wcześnie na świętowanie sukcesu - potrzebne są ekspertyzy naukowe.
12 stycznia, punktualnie o godzinie 19:30, łódzka Filharmonia na trzy godziny zmieni swoje oblicze. I chociaż widzowie nie wysłuchają kolejnego koncertu muzyki poważnej, to na sali i tak będzie wyjątkowo głośno. Zamiast orkiestry na - a właściwie nad - sceną zaświecą bowiem największe gwiazdy opery.
Andrzej Wajda, Łukasz Borowicz, Krzysztof "Grabaż" Grabowski, Łukasz Palkowski, Joanna Rajkowska, Michał Witkowski i Michał Zadara to laureaci tegorocznej, 15. edycji
Paszportów "Polityki".
Nową dziewczyną Jamesa Bonda będzie ukraińska modelka i aktorka Olga Kurylenko - podały ukraińskie media, powołując się na producentów 22. już filmu o przygodach brytyjskiego superagenta.
Nie żyje Edward Kłosiński, współzałożyciel Teatru Polonia, Członek Zarządu Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, autor zdjęć do ponad 60 filmów fabularnych. Prywatnie był mężem Krystyny Jandy.