Wiemy, gdzie mają trafić środki z OFE. "Nic nie ginie"

[object Object]
Paweł Borys o Otwartych Funduszach Emeytalnychtvn24bis
wideo 2/5

Trzy czwarte aktywów OFE zostanie przeniesione do IKZE, a pozostała część - zapisana na naszych subkontach w ZUS-ie. To będzie tylko zapis, bo aktywa zostaną przeniesione do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Szczegóły koncepcji przekształcenia Otwartych Funduszy Emerytalnych przedstawił w programie "Bilans" na antenie TVN24 BiS Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Po 2013 roku Otwarte Fundusze Emerytalne nie spełniają już swojej funkcji, do której zostały stworzone - mówił szef PFR na antenie TVN24 BiS. Dlatego plan rządu - choć jak zaznacza Borys to jeszcze wstępna koncepcja, która będzie analizowana - zakłada likwidację OFE.

75 proc. z zapisanych tam środków ma trafić na IKZE. Co to takiego? Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego są elementem tak zwanego trzeciego filara emerytalnego.

Pieniądze wpłaca się na nie dobrowolnie i można je wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego, jednorazowo lub w ratach, można je dziedziczyć. - To, co oszczędzam w ramach IKZE jest odpisane od dochodu do opodatkowania, a jak kiedyś te pieniądze wypłacę to tam jest podatek zryczałtowany 10 procent - tłumaczył Borys.

Obecnie IKZE ma zaledwie około 300 tysięcy Polaków. Po przeniesieniu środków z OFE ta liczba z pewnością by wzrosła.

Temat likwidacji OFE wrócił po ubiegłotygodniowej wypowiedzi Mateusza Morawieckiego dla "Rzeczpospolitej". Premier zapowiedział między innymi, że 25 procent aktywów OFE, w tym aktywa ulokowane w zagranicznych akcjach i obligacjach, trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

- Te 25 proc. ma być zapisane na naszym koncie w ZUS-ie, na które wpłacane są nasze składki emerytalne. One tam by były zarejestrowane i powiększyłyby naszą przyszłą emeryturę. A technicznie aktywa które będą przenoszone trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej, tam będą zarządzane do czasu kiedy ZUS będzie tych środków więcej potrzebował. Nic nie ginie - mówił Paweł Borys w programie "Bilans".

Szczegóły, w jaki sposób i na jakich warunkach Polacy te pieniądze otrzymają, mamy poznać w najbliższych miesiącach.

162 miliardy złotych w OFE

W Otwartych Funduszach Emerytalnych pieniądze na przyszłe emerytury ma 15,8 miliona Polaków. To dane KNF na koniec lutego 2019 roku. W sumie, w dziesięciu funduszach mamy ponad 162 miliardy złotych.

Te pieniądze mają zostać teraz, zgodnie z zapowiedzią premiera, wyjęte z OFE i podzielone.

75 procent, czyli 121,7 miliardów złotych ma być "przełożone" - zgodnie ze słowami Pawła Borysa - do IKZE.

Reszta środków z OFE, czyli 25 procent (40,6 miliarda złotych) ma trafić na konto Funduszu Rezerwy Demograficznej, w którym aktualnie jest około 42 miliardów złotych. Tym samym, dzięki zastrzykowi z OFE te zasoby mogą zostać podwojone. W teorii pieniądze w Funduszu Rezerwy Demograficznej zbierane są na czarną godzinę. Od 2010 roku rząd wykorzystuje go na uzupełnianie niedoboru funduszu emerytalnego, wynikającego z przyczyn demograficznych.

Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego, były wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówi, że "nie można wykluczyć, że jest to podatek na rzecz obietnic wyborczych". - To dodatkowy podatek, obciążenie. Tamci zabrali 51 procent, ci zabierają 25 procent - stwierdził Wojewódka w rozmowie z tvn24bis.pl.

Drugi rozbiór OFE

Ci "tamci" to rząd PO-PSL. 3 lutego 2014 roku, za rządów koalicji PO-PSL, otwarte fundusze emerytalne umorzyły 51,5 procent jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka OFE. Umorzone obligacje zastąpiono zapisem księgowym w ZUS-ie o wartości równej tej umorzonej części OFE.

Warto dodać, że Polska była wówczas (od 2011 roku) objęta procedurą nadmiernego deficytu, przekroczony został poziom 3-procentowy deficyt sektora finansów publicznych (w 2013 roku wyniósł 4 procent). W 2015 roku Rada UE zdjęła z Polski procedurę (deficyt sektora finansów publicznych spadł wówczas do 2,5 proc.).

Na obietnice?

Tydzień temu premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd wykorzystał już możliwości budżetowe na realizację programów społecznych i rozwojowych. Premier dodał, że będzie się starał, by deficyt budżetowy nie przekroczył 3 procent Produktu Krajowego Brutto, czyli zmieścił się w ramach wymogów unijnych. Przyznał też, że rząd zdecydował się na zwiększenie deficytu budżetowego do 2, a może nawet 3 proc PKB.

Wyborcze obietnice PiS w tym roku mają kosztować budżet około 20 miliardów złotych- mówiła w połowie marca wicepremier Beata Szydło. W kolejnym roku to będzie dodatkowe 10-20 miliardów złotych - dodała. Łącznie obietnice w przyszłym roku mają zatem kosztować 30-40 miliardów złotych.

To tyle, ile z aktywów OFE zostanie przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

- Przesuwanie tych pieniędzy do ZUS-u nie obniża deficytu w żaden sposób, nie wpływa na tak zwaną regułę wydatkową, która jest problemem w kontekście zwiększonych wydatków, jedyne co, to zmniejszy nam się troszeczkę dług publiczny. Te środki w sposób bezpośredni nie poprawiają możliwości budżetowych w kontekście zwiększonych wydatków - zapewnił Borys.

Także Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów mówił we wtorek na sejmowych korytarzach, że "nic mu nie wiadomo, aby Fundusz Demograficzny miał być źródłem finansowania jakiś społecznych projektów, więc to jest absolutne nadużycie".

Ale eksperci mają wątpliwości. – Pieniądze w FRD są potrzebne, to ścieżka przetarta już przez poprzednie rządy. Pamiętajmy, że jesteśmy w roku wyborczym - ocenił Wojewódka.

Autor: mmh//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Uwaga na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ją dostarczono - alarmuje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Zamieszone w nich linki często kierują do stron, które są łudząco podobne do serwisów firm kurierskich.

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP