Z kraju

Z kraju

Morawiecki: Polska ma zdumiewać swoją nowoczesnością

Państwo to nie jest drzemiący nocny stróż, państwo ma być we współpracy i wspierać przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych w ich ekspansji międzynarodowej - mówił we wtorek na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Podatek dla najbogatszych i część składki od pensji. Rząd szuka pieniędzy dla niepełnosprawnych

Część składki odprowadzona od naszych wynagrodzeń i nowy podatek płacony przez najbogatszych, zarabiających powyżej miliona złotych rocznie. To dwa źródła, które będą zasilały solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Najlepiej zarabiający nowy podatek mają zapłacić w 2020 roku, już od stycznia 2019 roku do funduszu trafi część dotychczasowych przychodów Funduszu Pracy odprowadzana przez pracodawców z naszych pensji.

Ważą się losy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Dwie wielkie spółki poza inwestycją

Tauron i KGHM nie będą uczestniczyć w projekcie jądrowym - poinformował w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rząd chce natomiast, by w realizację inwestycji nadal zaangażowana była Polska Grupa Energetyczna (PGE), która obecnie jest liderem projektu. W ubiegłym tygodniu pojawiły się spekulacje, że wiodącą rolę w budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce mógłby pełnić PKN Orlen.

Kwieciński: wiele krajów nam zazdrości

Wiele krajów unijnych zazdrości nam sytuacji gospodarczej i społecznej. Ona jest konsekwencją skutecznie realizowanej polityki gospodarczej. Ma ona polegać na tym, że gospodarka ma szukać własnych potencjałów, a nie tylko potencjałów za granicą - mówił w TVN24 BiS minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Na relacje z tego wydarzenia zapraszamy na antenę TVN24 BiS.

Ruszył Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

W Katowicach rozpoczął się w poniedziałek dziesiąty Europejski Kongres Gospodarczy (EKG). Podczas trzydniowego spotkania zaplanowano ponad 150 sesji tematycznych z udziałem przeszło 900 panelistów, a także liczne wydarzenia towarzyszące. W EKG weźmie udział ponad 10 tysięcy gości. Relacje z wydarzenia na antenie TVN24 BiS.

Polska gmina zniknie z map. Przez długi

Najbardziej zadłużona gmina w Polsce w przyszłym roku zostanie podzielona między jedną lub dwie sąsiednie gminy. Dług Ostrowic przejmie Skarb Państwa, a jego precyzyjnym ustaleniem zajmie się wojewoda zachodniopomorski przy wsparciu Prokuratorii Generalnej – wynika z projektu specustawy przygotowanej przez rząd.

Ułatwienia przez małe "u". Eksperci o rządowej propozycji zmian w przepisach

Będzie łatwiejszy dostęp do rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tak zwanego testu rynku pracy – uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Rozwiązania przygotowane przez resort to ułatwienia przez małe "u" - ocenił w programie "Biznes dla Ludzi" TVN24 BiS Andrzej Kubisiak z Work Service.

Sezonowa praca w rolnictwie po nowemu. "Legalizacja brutalnego wyzysku"

Rolnicy będą mogli zatrudniać pracowników sezonowych do pomocy przy zbiorach na podstawie nowego typu umowy. Będą musieli jednak opłacić składki na ubezpieczenie swoich pomocników. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już za kilka dni i mają na celu ucywilizować prace sezonowe w rolnictwie. Eksperci zmiany przyjęli z mieszanymi uczuciami.

Rząd będzie przekonywał do superlotniska. "Będziemy bronić naszych pozycji"

Specustawa, która pozwoli rozpocząć budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego przewiduje daleko idącą elastyczność w zakresie jego finansowania - poinformował w piątek Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK. Dodał też, że spotka się z mieszkańcami gminy Baranów, kiedy zostanie ukończona analiza lokalizacyjna superlotniska.

Wieziesz rodzącą żonę? Prawa jazdy nie stracisz

Senat bez poprawek przyjął w piątek nowelę Prawa o ruchu drogowym, która pozwala na niezatrzymanie prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym w związku ze stanem wyższej konieczności, na przykład przewożeniem do szpitala rodzącej kobiety.

Cięcie pensji samorządowców. "To psucie państwa"

Średnio o 20 procent zostaną obniżone pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów - wynika z załącznika do projektu rozporządzenia regulującego minimalne i maksymalne wynagrodzenia samorządowców. Projektowane rozporządzenie trafiło do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

E-dowód już za rok. "Zaczniemy doganiać kraje takie jak Bangladesz i Nigeria"

Od marca 2019 roku będzie można otrzymać e-dowód - wynika z projektu noweli ustawy o dowodach osobistych, który przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji. Jak mówił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku komunikacji elektronicznej, za rok Polska zacznie doganiać państwa, które mają elektroniczne dowody od początku XXI wieku. Chodzi między innymi o takie państwa jak Nigeria, Bangladesz.