USA

USA

Ministrowie spraw zagranicznych Korei Północnej i Szwecji zakończyli w sobotę w Sztokholmie trzydniowe rozmowy na temat sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Mogą one pomóc w utorowaniu drogi do spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Nowojorską Piątą Aleją przemaszerowała w sobotę największa i najstarsza na świecie parada świętego Patryka. Uczestniczyło w niej ponad 150 tysięcy ludzi, a przyglądało się - według szacunków - nawet dwa miliony.

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę zezwalającą wyższym urzędnikom na odbywanie podróży służbowych na Tajwan i kontakty z przedstawicielami władz tego kraju. Wywołało to zdecydowany sprzeciw Chin. "Wzywamy stronę amerykańską, aby poprawiła swój błąd" - zaapelowało w sobotę chińskie MSZ.

Rozmowy, jakie w Sztokholmie prowadzą minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstroem i szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho zostały przedłużone i będą kontynuowane w sobotę. Media spekulują, że mają one przygotować grunt pod spotkanie Trump-Kim Dzong Un.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Jeff Sessions poinformował w piątek, że były zastępca dyrektora FBI Andrew McCabe, który był zaangażowany w śledztwo w sprawie ingerencji Kremla w wybory prezydenckie w USA, został zwolniony z FBI w trybie natychmiastowym.

Prezydent Donald Trump odwoła jednego z najważniejszych współpracowników – doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego generała Herberta Raymonda McMastera. Taką informację podaje dziennik "Washington Post".

Bardziej zdecydowane stanowisko USA wobec Rosji i wymierzone w nią nowe sankcje to krok w dobrą stronę, ale do powstrzymania Moskwy przed kolejnymi aktami agresji wobec Zachodu potrzeba ostrzejszych posunięć - ocenia prasa amerykańska.

Rosja wydali brytyjskich dyplomatów w odpowiedzi na niedawną decyzję Londynu o wydaleniu 23 pracowników ambasady Rosji w Wielkiej Brytanii - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Moskwa planuje także odpowiedź na nowe sankcje USA, rozszerzając swoją "czarną listę" z Amerykanami - podała agencja RIA-Nowosti.

Amerykańska policja bada śmierć Sumire Negishi, żony laureata Nagrody Nobla, której ciało znaleziono w stanie Illinois. Kilka godzin wcześniej ich zaginięcie zostało zgłoszone policji w sąsiednim stanie.

Po roku przerwy Amerykanie znów ćwiczą przebijanie lodu atomowymi okrętami podwodnymi. Dodatkowo pierwszy raz w historii towarzyszą im Brytyjczycy. W ramach ćwiczeń ICEX 18 spod lodu na północ od Alaski wyłoniły się dwie amerykańskie jednostki. Przy okazji Amerykanie pierwszy raz pokazali, jak taka operacja wygląda z centrali dowodzenia okrętu podwodnego.

Planowana na 19 marca wizyta w Waszyngtonie ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu została przełożona - poinformował rzecznik tureckiego resortu dyplomacji Hami Aksoy, nie podając powodów tej decyzji.

- O ile Tillerson miał moderujący wpływ na Trumpa, to z Pompeo jako sekretarzem stanu możemy mieć w polityce zagranicznej jeszcze większy nacisk na America First - uważa były asystent sekretarza stanu ds. Europy i Rosji za rządów prezydenta Baracka Obamy, Charles Kupchan.

Odwołanie sekretarza stanu Rexa Tillersona przez prezydenta USA Donalda Trumpa pokazuje, że Stany Zjednoczone "poważnie rozważają wyjście z porozumienia atomowego" - oświadczył w środę wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi.

To już trzeci żywioł w ciągu dwóch tygodni, który uderzył w północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Dziesiątki tysięcy odbiorców zostało odciętych od prądu w samym Massachusetts. Miejscami spadło pół metra śniegu. Największe utrudnienia w Bostonie