Gospodarka USA

Gospodarka USA

Starbucks postraszył piwowara. Poszło o literę w nazwie trunku

Starbucks zwrócił się do Jeffa Brittona, drobnego piwowara z USA, o zmianę nazwy sprzedawanego przez niego piwa. Kawowemu gigantowi nie spodobała się nazwa "Frappicino", które brzmi niemal tak samo jak "Frappuccino", na używanie którego ma wyłączność. Kłopot w tym, że Britton nigdy takiego piwa nie sprzedawał.

Obama: Amerykanie mają dosyć Waszyngtonu

Prezydent Barack Obama stwierdził, że trwający 16 dni paraliż finansów publicznych naraził amerykańską gospodarkę na "niepotrzebne szkody" i podważył wiarygodność USA na świecie. Dodał również, że obywatele "mają dosyć" Waszyngtonu i zaapelował do polityków o "rozsądne podejście".

To już koniec amerykańskiej "farsy i teatru absurdu"?

Rozładowany w środę kryzys z częściowym paraliżem pracy administracji USA wskutek sporu Białego Domu z opozycją republikańską nie świadczy najlepiej o amerykańskim systemie politycznym, ale nie zachwiał gospodarką - uważają eksperci i nazywają kryzys "farsą".

USA blisko końca paraliżu? Na horyzoncie znacznie poważniejsze zagrożenie

Liderzy Senatu USA, którzy od soboty prowadzą międzypartyjne negocjacje o budżecie, zapewniali w poniedziałek, że są blisko rozwiązania umożliwiającego zakończenie trwającego od 1 października paraliżu rządu i tymczasowego podniesienia limitu zadłużenia kraju. Przed nimi jednak znacznie poważniejsze wyzwanie.

Obama mianował nową szefową Fed

Prezydent Barack Obama mianował w środę Janet Yellen, obecną wiceprezes Rezerwy Federalnej, czyli banku centralnego USA (Fed), na nową szefową tej instytucji. Zastąpi na tym stanowisku Bena Bernankego, którego mandat mija pod koniec stycznia.

Kobieta stanie na czele Fed

Po raz pierwszy w historii USA, na czele banku centralnego stanie kobieta. Dziś Barack Obama na prezesa Fed nominuje 67-letnią Janet Yellen. Zastąpi ona na tym stanowisku Bena Bernanke, którego kadencja upływa w styczniu przyszłego roku.

Republikanie tracą przez paraliż rządu

Rośnie niezadowolenie Amerykanów z działań Partii Republikańskiej w Kongresie. Już 70 procent badanych źle ocenia działania republikańskich kongresmenów, które doprowadziły do kryzysu rządu federalnego - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News

Pracownicy Pentagonu wracają do pracy

Pentagon przywróci do pracy większość z około 400 tys. pracowników cywilnych, wysłanych na przymusowe urlopy z powodu braku porozumienia w Kongresie USA w sprawie finansowania państwa.

Pół wieku temu ważniejsze było wojsko, teraz w budżecie królują wydatki socjalne

Zawzięty spór amerykańskich polityków o budżet, który doprowadził do odcięcia władz federalnych od pieniędzy, co do zasady dotyczy tego, ile państwo ma wydawać na opiekę socjalną. Tego rodzaju wydatki pochłaniają obecnie ponad 60 procent funduszy federalnych. Zaledwie pół wieku temu było to zaledwie 30 procent. Jeszcze na początku lat 60. XX wieku większość pieniędzy władze USA przeznaczały na zbrojenia.

Lagarde ostrzega w USA: może być jeszcze gorzej

Szefowa MFW Christine Lagarde wezwała USA do jak najszybszego zakończenia "politycznej niepewności" ws. budżetu. Ostrzegła, że niepodniesienie limitu długu może mieć bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla USA, ale dla całej globalnej gospodarki.