Gospodarka USA

Gospodarka USA

"The Interview" nabija kasę w sieci i w kinach

W ciągu zaledwie 4 dni od udostępnienia w internecie kontrowersyjnego filmu "The Interview", był on zakupiony lub wypożyczony ponad 2 mln razy, przynosząc 15 mln dol. zysku - poinformowała wytwórnia Sony Pictures.

Nowy Jork ma kłopot z bezdomnymi. Jest ich najwięcej od kryzysu z lat 30.

W ostatnich latach liczba bezdomnych w Nowym Jorku wzrosła do poziomu niespotykanego od czasów wielkiej depresji z lat 30. W październiku każdej nocy w miejskich schroniskach nocowało blisko 60 tysięcy osób. Nawet ludzie, którzy mają pracę, często nie są w stanie sprostać rosnącym kosztom wynajmu i na ulice trafiają całe rodziny.

1,1 biliona dolarów do wydania w 2015 roku. Kongres się zgodził, ale...

Po kilku godzinach stresującego zawieszenia w próżni, kiedy wydawało się, że Senat może zablokować ustawę o finansowaniu rządu USA na 2015 rok, udało się osiągnąć porozumienie. Ustawa ustanawiająca limit wydatków na poziomie 1,1 biliona dolarów została już przegłosowana. Amerykanie uniknęli powtórki wydarzeń sprzed roku, kiedy na dwa tygodnie ich rząd przestał działać.

USA unikną paraliżu. Izba Reprezentantów przyjęła budżet na 2015 rok

W USA Izba Reprezentantów przyjęła w czwartek wieczorem ustawę o wydatkach federalnych w wys. 1,1 bln dolarów na rok 2015. Ustawę przyjęto zaledwie na kilka godzin przed wygaśnięciem obecnie obowiązującego prowizorium budżetowego, co groziło paraliżem prac rządu. Ustawę przyjęto niewielką większością 216 głosów. Przeciw głosowało 209 kongresmanów.

USA unikną paraliżu. Jest porozumienie ws. budżetu

Republikanie i Demokraci porozumieli się we wtorek wieczorem czasu lokalnego w sprawie budżetu, dzięki czemu nie dojdzie do powtórki z ubiegłego roku, czyli paraliżu pracy rządu - poinformował "Washington Post", powołując się na źródła parlamentarne.

Piątek należy do dolara. Mocniejszy wobec wszystkich walut

W piątek oczy inwestorów były skierowane za ocean, gdzie swoją siłę pokazał dolar - wspierany danymi z amerykańskiego rynku pracy. Mocnemu dolarowi nie oparł się złoty. Około godz. 17-tej za euro trzeba było zapłacić 4,16, za dolara ponad 3,38, a za franka 3,46 zł.

Z czego wynika fenomen "czarnego piątku"?

"Czarny piątek" to szał wyprzedaży, który ogarnia niemal wszystkich Amerykanów. - Ludzie nie mogą doczekać się świąt, poza tym to cztery dni weekendu. Dodatkowo entuzjazm budują media i reklamy, które mówią o supercenach i zwiększają entuzjazm. Amerykanie mają oczekiwania obniżki na poziomie 30 i więcej procent - mówił na antenie TVN24 BiŚ Tony Housh, członek Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlu.

"Za prawem Amerykanów do broni stoi silne i bogate lobby"

- Konstytucja gwarantuje Amerykanom prawo do noszenia broni. Za tym prawem stoją bardzo silne wpływy i interesy. Są to nie tylko producenci broni, ale także Amerykańskie Stowarzyszenie Strzeleckie, które ma ponad 4 mln członków. To bardzo bogata i wpływowa organizacja, które finansuje kampanie wyborcze kandydatów do Senatu i Izby Reprezentantów. Jeżeli to stowarzyszenie obróci się przeciwko jakiemuś kandydatowi, to ten jest skazany na porażkę - uważa amerykanista prof. Longin Pastusiak.

Wzrosty na Wall Street. Dzięki bankom centralnym

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła kontynuację wzrostów z ubiegłego tygodnia. Dobre nastroje na rynku to efekt działania banków centralnych, które starają się pobudzić wzrost w światowej gospodarce.

Plan Obamy dla imigrantów. Największe zmiany od prawie 30 lat

Barack Obama wyciąga rękę do imigrantów. Proponuje plan pomocy i ułatwień, w tym 3-letnią ochronę przed deportacją. Propozycje Obamy to największa zmiana jeśli chodzi o imigrantów od 1986 roku, gdy Ronald Reagan wprowadzić możliwość uzyskania tzw. zielonej karty.