Gospodarka USA

Gospodarka USA

Piątek należy do dolara. Mocniejszy wobec wszystkich walut

W piątek oczy inwestorów były skierowane za ocean, gdzie swoją siłę pokazał dolar - wspierany danymi z amerykańskiego rynku pracy. Mocnemu dolarowi nie oparł się złoty. Około godz. 17-tej za euro trzeba było zapłacić 4,16, za dolara ponad 3,38, a za franka 3,46 zł.

Z czego wynika fenomen "czarnego piątku"?

"Czarny piątek" to szał wyprzedaży, który ogarnia niemal wszystkich Amerykanów. - Ludzie nie mogą doczekać się świąt, poza tym to cztery dni weekendu. Dodatkowo entuzjazm budują media i reklamy, które mówią o supercenach i zwiększają entuzjazm. Amerykanie mają oczekiwania obniżki na poziomie 30 i więcej procent - mówił na antenie TVN24 BiŚ Tony Housh, członek Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlu.

"Za prawem Amerykanów do broni stoi silne i bogate lobby"

- Konstytucja gwarantuje Amerykanom prawo do noszenia broni. Za tym prawem stoją bardzo silne wpływy i interesy. Są to nie tylko producenci broni, ale także Amerykańskie Stowarzyszenie Strzeleckie, które ma ponad 4 mln członków. To bardzo bogata i wpływowa organizacja, które finansuje kampanie wyborcze kandydatów do Senatu i Izby Reprezentantów. Jeżeli to stowarzyszenie obróci się przeciwko jakiemuś kandydatowi, to ten jest skazany na porażkę - uważa amerykanista prof. Longin Pastusiak.

Wzrosty na Wall Street. Dzięki bankom centralnym

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła kontynuację wzrostów z ubiegłego tygodnia. Dobre nastroje na rynku to efekt działania banków centralnych, które starają się pobudzić wzrost w światowej gospodarce.

Plan Obamy dla imigrantów. Największe zmiany od prawie 30 lat

Barack Obama wyciąga rękę do imigrantów. Proponuje plan pomocy i ułatwień, w tym 3-letnią ochronę przed deportacją. Propozycje Obamy to największa zmiana jeśli chodzi o imigrantów od 1986 roku, gdy Ronald Reagan wprowadzić możliwość uzyskania tzw. zielonej karty.

Nie płacą podatków, drenują system, zabierają pracę. Pięć mitów o imigrantach w USA

Prezydent USA Barack Obama podejmuje działania na rzecz ochrony milionów nielegalnych imigrantów przed deportacją. Do planu prezydentowi będzie raczej trudno przekonać Amerykanów i zdominowany przez Republikanów Kongres. Eksperci zgadzają się jednak, że wiele informacji dotyczących imigrantów w USA jest błędnych - pisze CNN Money. I przedstawia pięć mitów na ten temat. Są one podobne do tych, które wysuwają np. zwolennicy ograniczenia migracji w ramach Unii Europejskiej.

Ceny konsumpcyjne w USA bez zmian

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w październiku pozostały bez zmian miesiąc do miesiąca - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Fed publikuje minutes. Na Wall Street spadki

Środowa sesja na giełdach w USA przyniosła umiarkowane spadki głównych indeksów. Inwestorzy poznali minutes, czyli protokół z październikowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, w którym Fed wyraził obawę, że inflacja w USA nie rośnie wystarczająco szybko.

Ropa nadal tanieje. OPEC nie obniży produkcji?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają przed spotkaniem OPEC. Na rynkach spekuluje się, że kartel oprze się namowom mniejszych członków grupy, aby obniżyć produkcję ropy - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 74,16 USD, po zniżce o 45 centów.

Amerykański system energetyczny celem hakerów. Atakują nawet duże firmy

Amerykańska sieć energetyczna jest nieustannie atakowana przez hakerów - pisze CNN Money. Tylko w tym roku do tej pory doszło do 79 incydentów dotyczących przedsiębiorstw energetycznych, które zostały wykryte przez specjalną komórkę CERT z Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA. W ubiegłym roku takich przypadków było 145.

Starbucks i Monsanto w sojuszu o GMO? Giganci zaprzeczają, że chcą zmiany prawa

Muzyk Neil Young poinformował na stronie internetowej, że porzuca swoje codzienne przyzwyczajenie picia kawy ze Starbucksa z powodu współpracy kawowego giganta z koncernem Monsanto - obie firmy odpierają zarzuty. Według Younga do współpracy miało dojść przy pozwie sądowym przeciwko stanowi Vermont ws. nowego prawa o genetycznie modyfikowanej żywności. Muzyk do bojkotu zachęcił też swoich fanów.