Gospodarka USA

Gospodarka USA

Za Big Maca płacimy mniej niż Amerykanie. "Złoty powinien być silniejszy"

Cena kanapki Big Mac może być światowym miernikiem siły nabywczej? Prestiżowy "The Economist" od lat przekonuje, że tak. Proste porównanie pokazuje m.in., że Amerykanie za kanapkę płacą 4 dolary i 80 centów, a Polacy tylko 3 dolary. Z zestawienia "Indeks Big Mac" wynika również, że za euro powinniśmy płacić 2,50 a nie 4,14 złote.

Rosja bez hamburgerów? To zemsta za sankcje

Hamburgery i owocowe shaki oferowane w restauracjach McDonald's mogą być największymi ofiarami pogorszenia stosunków między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Rosyjskie służby sanitarno-żywnościowe złożyły wniosek o zablokowanie sprzedaży m.in. niektórych hamburgerów, cheeseburgerów i lodów.

MFW obniża prognozę wzrostu USA

O 1,7 proc. wzrośnie gospodarka USA w 2014 roku - szacują eksperci z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dzisiejsza prognoza wzrostu amerykańskiej gospodarki jest mniejsza niżeli ta sprzed miesiąca, kiedy to MFW twierdził, że PKB USA zwiększy się o 2 proc.

Nietypowa restauracja. Zjesz do syta, zapłacisz tyle, "ile możesz"

W centrum amerykańskiego miasta Tulsa znajduje się nietypowa knajpa. Jej menu godne jest naprawdę dobrej restauracji, ale za posiłek zapłacimy tyle... ile zechcemy. - Chcemy umożliwić zjedzenie porządnego posiłku każdemu, bez względu na zasobność portfela. Funkcjonujemy na zasadzie "płacisz, ile możesz" - tłumaczy założycielka Tulsa Table Christy Moore.

Umowa o handlu UE z USA pod znakiem zapytania. Podzieli los ACTA?

Umowa handlowa UE-USA może podzielić los ACTA, która została odrzucona przez Unię po protestach społecznych. Ponad 120 organizacji pozarządowych protestuje przeciwko podpisaniu porozumienia między tymi globalnymi graczami. Wskazują na zagrożenia, które niesie dla konsumentów oraz na brak przejrzystości.

Duński bank: rosyjska gospodarka wyhamuje

Rozbicie malezyjskiego boeinga nad Ukrainą świadczy o eskalacji konfliktu. Osłabi to zaufanie inwestorów, wyhamuje rosyjską gospodarkę i zaszkodzi perspektywie jej wzrostu w przyszłości – ocenia duński bank inwestycyjny Danske.

Giełdy na czerwono po katastrofie na Ukrainie

Po zestrzeleniu nad Ukrainą malezyjskiego samolotu na rynki powraca niepokój. Większość europejskich giełd zamknęła się w piątek na minusie. Po czwartkowych spadkach, wzrosty w pierwszych godzinach sesji notują, natomiast giełdy amerykańskie.

"Rozwarstwienie płac zagraża kapitalizmowi"

Nierówności społeczne w dochodach zagrażają kapitalizmowi, należy podnieść place minimalne - uważa Bill Gross, założyciel Pimco, jednego z największych na świecie funduszu obligacji. Gross w felietonie dla USA Today stwierdził, że nierówności w dochodach są największe od lat 20. XX wieku.

Produkcja przemysłowa w USA w górę

Produkcja przemysłowa w USA w czerwcu br. wzrosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, w maju wskaźnik wzrósł o 0,5 proc. po korekcie - podała Rezerwa Federalna.

Yellen twardo broni polityki Fed. "Rynek pracy nadal jest chory"

Ożywienie gospodarcze w USA nadal pozostaje niepełne, z wciąż chorym rynkiem pracy i stagnacją w wynagrodzeniach. To wszystko uzasadnia luźną politykę monetarną w dającej się przewidzieć przyszłości - powiedziała we wtorek szefowa amerykański Rezerwy Federalnej Fed Janet Yellen, podczas spotkania z senacką Komisją Bankowości.

Citigroup idzie na ugodę. Zapłaci 7 mld dolarów kary

7 mld dolarów kary zapłaci Citigroup za to, że udzielał ryzykownych kredytów hipotecznych. Płacąc tą gigantyczną kwotę w ramach ugody, uniknie procesu sądowego w sprawie narażania swoich klientów na znaczące straty i utratę przez nich nieruchomości.

Stany Zjednoczone biją konkurencję. Produkują najwięcej ropy

Stany Zjednoczone pozostaną w tym roku największym producentem ropy naftowej na świecie po wyprzedzeniu Arabii Saudyjskiej i Rosji. - A pozyskiwanie energii z łupków przyczyni się do ożywienia gospodarczego kraju - podał w piątek Bank of America.