Ukraina

Ukraina

McCain: wstyd mi za mój kraj

- Wstyd mi za mój kraj, wstydzę się mojego prezydenta i wstydzę się za siebie, że nie zrobiłem więcej, żeby pomóc tym ludziom - powiedział senator John McCain w wywiadzie dla CBS.

"Ukraina ma zbyt wielu zdrajców we własnych szeregach"

Deklaracja byłego prezydenta Ukrainy o powrocie do kraju to, zdaniem Dariusza Rosati, "kompletna fantazja". Eurodeputowany, który był gościem "Faktów po Faktach", nie wyklucza, że była ona "obliczona, by jeszcze bardziej podzielić wewnętrznie i skłócić Ukraińców". Generał Roman Polko zwrócił uwagę, że nasi sąsiedzi mają "zbyt wielu zdrajców we własnych szeregach".

Ukraina pod okupacją rebeliantów i Rosji. Krym i Donbas na mapach Europy

Rebelianci na wschodzie Ukrainy kontrolują część obwodu donieckiego i ługańskiego, a okupowany Krym znajduje się pod bezpośrednią kontrolą Rosji. Tereny te, w perspektywie olbrzymiego terytorium Ukrainy, nie wydają się zajmować tak wielkiej powierzchni. Jednak przeniesienie ich w wyobraźni w inne fragmenty Europy być może pozwoli lepiej zrozumieć, jaki wymiar ma wojna, którą wschodni sąsiad Polski toczy od prawie roku. Rosjanie i rebelianci zabrali Ukraińcom powierzchnię odpowiadającą 15 proc. powierzchni Polski, całą Danię, Holandię lub Szwajcarię.

"Wrócę na Ukrainę, jak tylko to będzie możliwe". Janukowycz przemówił w rocznicę

- Ubolewam, że nie mogłem niczego zrobić. Gdy tylko pojawi się taka możliwość, to wrócę. Uczynię wszystko, co w mojej mocy, aby ułatwić życie na Ukrainie. Teraz najważniejszym zadaniem jest zatrzymanie wojny - oświadczył były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji NTV. Zapowiedział, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, stanie na czele ruchu protestu przeciwko obecnym władzom w Kijowie. NTV anonsuje wywiad jako rozmowę z "prezydentem bez państwa". Całość zostanie wyemitowana w sobotę w programie "Centralna telewizja".

Artemiwsk nową linią obrony Ukraińców. Separatyści umacniają się pod Mariupolem

Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko oświadczył, że prorosyjscy separatyści wzmacniają siły w okolicach Mariupola, w związku z czym istnieje prawdopodobieństwo ataku na miasto. Tymczasem Artemiwsk, położony nieopodal Kramatorska, w którym mieści się sztab operacji antyterrorystycznej, stał się w ostatnich dniach miastem frontowym. To tam ukraińscy wojskowi budują punkty kontrolne i koncentrują oddziały, tworząc nową linię obrony - poinformowało biuro rzecznika operacji antyterrorystycznej.

Bohaterowie Majdanu nie złamali obietnic. Walczą o Donbas i o reformy

Ich płynących wystąpień na scenie przez ponad 90 dni i nocy słuchali Ukraińcy protestujący na Majdanie Niepodległości przeciwko władzy prezydenta Janukowycza. Ich twarze migały na antenach telewizji na całym świecie. Rok po zakończeniu Rewolucji Godności część z nich sprawuje najważniejsze urzędy w państwie. Inni zapłacili wysoką cenę za walkę o niepodległość Ukrainy. Jak potoczyły się losy liderów Majdanu?

Amerykanie grożą "dodatkowymi kosztami" za łamanie porozumienia z Mińska

Grupa odgrywających znaczną rolę polityczną senatorów USA wysłała w piątek do sekretarza stanu Johna Kerry'ego list wzywający do natychmiastowego zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku z jej wsparciem dla zbrojnej rebelii na wschodzie Ukrainy. Departament Stanu oświadczył, że wspieranie przez Rosję separatystów podważa wysiłki dyplomacji międzynarodowej i jeśli Rosja oraz separatyści nie będą przestrzegać porozumienia z Mińska, będą dodatkowe koszty.

Rosyjski ślad na Majdanie? "Brednie godne szpitala psychiatrycznego"

Rosyjskie władze zdecydowanie odcięły się od ukraińskich rewelacji, jakoby Władisław Surkow, doradcy prezydenta Rosji, miał udział w krwawych wydarzeniach na Majdanie w lutym 2014 roku. - To brednie godne szpitala psychiatrycznego - stwierdził rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.

"Dla nas jest to wojna o naszą ziemię". Tłumy na Majdanie w rocznicę masakry

- Jasne jest dzisiaj, że rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła się od ataku na Wilno i sabotowanie podpisania porozumienia stowarzyszeniowego z Unią Europejską - mówił na Majdanie Niepodległości prezydent Petro Poroszenko. W centrum Kijowa odbyły się uroczystości upamiętniające Niebiańską Sotnię - ponad stu zabitych rok temu przez reżim Wiktora Janukowycza podczas protestów na Majdanie i strzelaniny na ul. Instytuckiej.

Tusk poleci do Kijowa. Konsultacje nt. "kolejnych kroków"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że prowadzi konsultacje z przywódcami UE na temat "kolejnych kroków" w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie. Jak zaznaczył, mimo porozumienia z Mińska, na Ukrainie "wciąż giną ludzie".

"Mamy potężnego wroga, który plany napadu na nas przygotowywał latami"

Bicie dzwonów cerkiewnych rozpoczęło obchody rocznicy masakry na Majdanie Niepodległości. 20 lutego 2014 roku snajperzy zaczęli strzelać do protestujących. Tego dnia na ul. Instytuckiej zginęło ponad 80 osób, kilkaset zostało rannych. Uroczystości zainaugurował prezydent Petro Poroszenko.

Papież apeluje o przestrzeganie rozejmu na Ukrainie

Papież Franciszek podczas audiencji dla biskupów z Ukrainy zaapelował w piątek do wszystkich stron konfliktu w tym kraju o przestrzeganie zawartych porozumień, zwłaszcza uzgodnionego rozejmu. Biskupów przestrzegł przed podejmowaniem działań politycznych.