Ukraina

Ukraina

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, generał Philip Breedlove, powiedział w środę w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że zawieszenie broni na Ukrainie istnieje tylko na papierze, a granica z Rosją pozostaje przepuszczalna.

Rosja liczyła, że znów wykorzysta specjalne relacje z Niemcami i wymusi na Ukrainie oraz Zachodzie ustępstwa. Lecz na szczycie w Brisbane Merkel powiedziała Putinowi „stop”. Misja Steinmeiera ma w tej sytuacji charakter jedynie symboliczny – pokazuje, że Berlin do końca ratował pokój. Bo wojna nadchodzi wielkimi krokami. Analiza tvn24.pl.

25 lat po upadku muru berlińskiego znów zamiast dialogu pojawiło się milczenie, (...) konfrontacja, a nie współpraca - stwierdził we wtorek po moskiewskich rozmowach z Siergiejem Ławrowem szef niemieckiej dyplomacji, Frank-Walter Steinmeier. Z kolei rosyjski minister uznał, że Kijów powinien się porozumieć z "władzami" w Doniecku i Ługańsku i zacząć "organizować więzi ekonomiczne i polityczne" między stronami konfliktu.

"Rosja nie akceptuje żadnych porozumień" - oświadczył na Twitterze prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. We wtorek szef NATO poinformował, że w Donbasie i na terenie Rosji przy granicy z Ukrainą zaobserwowano nagromadzenie rosyjskich wojsk. W takiej atmosferze szef MSZ Niemiec odwiedza dzisiaj zarówno Kijów, jak i Moskwę. To pierwsza wizyta tak wysokiego rangą przedstawiciela zachodniego państwa w Moskwie od wybuchu konfliktu kilka miesięcy temu.

Nowy tydzień, te same problemy. Myśliwce NATO rozpoczęły poniedziałkową służbę w ramach misji obrony powietrznej państw Bałtyckich od pościgu za rosyjskim Su-27, który próbował wlecieć nad łotewskie wody - przekazała armia tego ostatniego kraju.

Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin odpierał w poniedziałek w Brukseli zarzuty, jakoby władze w Kijowie zwlekały z przedstawieniem programu reform. Od przygotowania takiej strategii UE uzależniła organizację konferencji darczyńców dla Ukrainy.

Na siedem tysięcy żołnierzy szacuje szef MSW Ukrainy Arsen Awakow rosyjską obecność wojskową na wschodnich terytoriach opanowanych przez separatystów. Ukraina stoi na krawędzi otwartej inwazji – powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie.

Płonące szczątki samolotu, płomienie i odgłosy spadających przedmiotów. Krzyki, bieganina i chaos. Portal kp.ru, związany z prokremlowskim dziennikiem "Komsomolskaja Prawda", opublikował nagranie wykonane kilka minut po tym, jak na ziemię runął malezyjski boeing.

To była najgorętsza doba w Donbasie od ogłoszenia rozejmu 5 września. Rebelianci podejmują punktowe ataki głównie na północnym odcinku frontu. I tutaj koncentrują największe siły. W połączeniu z intensyfikacją artylerii w tym rejonie może to sugerować główny kierunek potencjalnej dużej ofensywy. Może to być jednak też świadoma dezinformacja.

Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę do złożenia wizyty w Warszawie 17 grudnia. Zaproszenie zostało przyjęte. Wcześniej - 20 listopada - prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie pojadą do Kiszyniowa.