Sejm

Sejm

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli poprawkę do noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przywracającą obowiązek informacyjny związany z klauzulą sumienia i odmową wykonania zabiegu. W środę odrzuciła ją jednak sejmowa komisja zdrowia. - To niedopuszczalne, by po stronie pacjentów była taka odpowiedzialność, skoro są ubezpieczeni, płacą składki, a szpitale są publiczne - mówiła posłanka KO Monika Rosa.

Trwa posiedzenie Sejmu, w czasie którego posłowie mają zająć się między innymi projektem ustawy o tak zwanej tarczy antykryzysowej 4.0. Izba ma się też rozpatrzyć wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jacka Sasina. Na początku obrad doszło do pełnej emocji wymiany zdań z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, wicepremiera Piotra Glińskiego i posłów Platformy Obywatelskiej. Poszło o ministra Łukasza Szumowskiego.

W czwartek wieczorem w Sejmie odrzucona została poprawka Senatu do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wydłużająca bezpłatny dostęp do leków z listy leków refundowanych przysługujący kobietom w ciąży, również na okres połogu, czyli o dodatkowe osiem tygodni. Za odrzuceniem poprawki głosowało 239 posłów, za jej przyjęciem 212, a wstrzymało się czterech.

Możemy w Senacie przedstawić poprawki i od akceptacji tych poprawek uzależnić długość trwania procesu - zwrócił uwagę w "Rozmowie Piaseckiego" prezes PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. W TVN24 mówił o ustawie w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich, którą aktualnie zajmuje się izba wyższa.

W ekspresowym tempie, bez pracy w komisji Sejm uchwalił we wtorek ustawę w sprawie wyborów prezydenckich, której projekt złożyli posłowie PiS. - Pokazaliście, że nie potraficie się uczyć na błędach. Zaproponowaliście kolejny 24-godzinny cykl uchwalenia dziurawych przepisów i uchwalenia ich wbrew deklaracjom, że zrobimy coś wspólnie - komentował Borys Budka (KO), zwracając się do rządzących.