Piechociński

Piechociński

- Jeśli z tego w przyszłości może powstać jakaś trwalsza współpraca i jeśli to wzmocni PSL, to ja będę zadowolony - powiedział premier Donald Tusk, komentując zaprezentowaną dziś wspólną inicjatywę programową PSL i PJN "Centrum dla Polaków". - Fajnie, że się spotykają i rozmawiają - dodał szef rządu.

PSL i PJN mają się do siebie coraz bliżej. Obie partie ogłosiły w piątek, że rozpoczynają współpracę programową pod hasłem "Centrum dla Polaków", której znakiem firmowym ma być wspólne logo. - Chcemy pokazać, że w Polsce istnieje możliwość na lepszą rozmowę i nowy styl w polityce - powiedział Jan Bury z PSL. - Opozycja też ma coś do powiedzenia - dodała Elżbieta Jakubiak z PJN.

Pięć zespołów roboczych ma zająć się postulatami wysuwanymi przez komitet protestacyjno-strajkowy powołany przez największe na Śląsku centrale związkowe. 11 marca z udziałem przedstawicieli rządu będą kontynuowane rozmowy na temat związkowych żądań. Wyznaczenie terminu kolejnych rozmów na 11 marca oznacza, że nie dojdzie - przynajmniej do tego czasu - do zapowiadanego ostrzegawczego strajku generalnego w regionie.

- Na dniach przejdzie do nas polityk z lewej strony. Nie oznacza to, że PSL skręca w prawo czy w lewo. Nadal jest w centrum - powiedział w wywiadzie dla "Polska The Times" Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki, prezes PSL.

Jerzy Pietrewicz będzie nowym wiceministrem gospodarki - pisze "Newsweek". Informację miał potwierdzić w rozmowie z gazetą wicepremier Janusz Piechociński. - Jerzy Pietrewicz to wybitny specjalista w zakresie inwestycji i funkcjonowania gospodarki narodowej - powiedział wicepremier.

- Jest szansa na pozyskanie inwestora z branży motoryzacyjnej, który mógłby zacząć działać w Wielkopolsce - poinformował w sobotę w Kaliszu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jak mówił, inne regiony też mogą liczyć na inwestycje.

Czy zaproponowana przez Janusza Piechocińskiego współpraca PSL z PJN i Solidarną Polską to dobry pomysł, czy nieporozumienie? Ludowcy są podzieleni. - Można pomyśleć o budowaniu czegoś większego - uważa szef klubu PSL Jan Bury. - W klubie dominuje wściekłość - anonimowo dodaje jeden z posłów Stronnictwa.

- Zależy nam na uproszczeniu procedur związanych z procesem upadłości firm - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podczas wspólnej konferencji z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Gowin dodał, że prawo upadłościowe powinno być traktowane jako normalny element rzeczywistości gospodarczej.

- Opozycja nie walczy o dzieci, tylko walczy z ministrem zdrowia i szefem NFZ - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Mówił też, że "problemów w służbie zdrowia jest ogrom", ale nie da się ich rozwiązać w ciągu tygodni czy miesięcy.

- Nie mówiliśmy o żadnych wariantach - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Piechociński, pytany o to, czy omawiał z premierem temat personaliów nowego ministra gospodarki. W kilku zdaniach określił też najważniejsze punkty jego misji jako prezesa PSL. - Zapewnić 12 procent poparcia w wyborach, pogodzić moje pokolenie z "młodymi", pokazać, że polityka może być twórcza, być nie tylko politykiem, ale politykiem-ekspertem - wyliczał.