Papież Franciszek

Papież Franciszek

36 lat temu, 13 maja 1981 r., papież Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu na placu Świętego Piotra w Watykanie. Bezpośrednim sprawcą zamachu był Turek Mehmet Ali Agca, ale nie udało się definitywnie ustalić tego, kto stał za próbą zabicia papieża.

Papież Franciszek przybył w piątek pod wieczór do pełnej pielgrzymów Fatimy. W portugalskim sanktuarium do sobotniego popołudnia będzie przewodniczył głównym obchodom stulecia objawień maryjnych z 1917 roku. Dziewiętnasta zagraniczna papieska pielgrzymka od początku pontyfikatu potrwa ponad dobę, a jej hasłem są słowa "Z Maryją, pielgrzym nadziei i pokoju".

W piątek wieczorem Franciszek modlił się w Kairze w koptyjskim kościele zaatakowanym w grudniu przez terrorystów tak zwanego Państwa Islamskiego. Papież zaalarmował, że Egipt pilnie potrzebuje rozwiązań najbardziej palących problemów, by uniknąć "jeszcze większej przemocy".

Papież Franciszek powiedział, że także on jako syn imigrantów mógł znaleźć się wśród osób odrzuconych i pozbawionych szans. - Często towarzyszy mi pytanie, dlaczego ich to spotkało, a nie mnie? - mówił w orędziu na konferencję technologiczną w Kanadzie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ma nadzieję, że uda mu się spotkać z papieżem Franciszkiem. Trump powiedział o tym na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w Waszyngtonie premierem Włoch Paolo Gentilonim.

Mimo zamachów na dwa kościoły koptyjskie w Egipcie w Niedzielę Palmową papież Franciszek pojedzie pod koniec kwietnia do Kairu - ogłosili przedstawiciele Watykanu. W atakach zginęło ponad 40 osób.

Papież Franciszek osobiście zdecydował o zwolnieniu wysokiego rangą świeckiego urzędnika Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, któremu zarzucano "zbyt władczy" sposób zarządzania – podała Ansa. Jak zauważono, musiała to być "trudna decyzja dla papieża".

W czasie wizyty w Egipcie pod koniec kwietnia papież Franciszek odwiedzi uniwersytet Al-Azhar w Kairze i spotka się z jego imamem. Obaj wygłoszą tam przemówienia na konferencji na temat pokoju - ogłosił w poniedziałek Watykan przedstawiając program podróży.

- Dzisiaj jako chrześcijanie jesteśmy wszyscy wezwani do tego, by uwolnić się od uprzedzeń wobec wiary wyznawanej przez innych z innym akcentem i językiem, by wybaczyć sobie nawzajem winy naszych ojców i by razem prosić Boga o dar pojednania i jedności - powiedział papież Franciszek w czasie piątkowej audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum "Luter 500 lat później", zorganizowanego z inicjatywy Watykanu.