Papież Franciszek

Papież Franciszek

"Niech pustynie staną się ogrodami"

O nadziejach na pokój rozmawiał w sobotę papież Franciszek z prezydentem Iraku Barhamem Salihem. Audiencja trwała około pół godziny, a doszło do niej dzień po spotkaniu papieża z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, w okresie napięć na Bliskim Wschodzie.

Papież przyjmie wiceprezydenta USA i prezydenta Iraku

Papież Franciszek przyjmie w piątek na audiencji wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, a w sobotę prezydenta Iraku Barhama Saliha. Oba spotkania, do których dojdzie w okresie napięć na Bliskim Wschodzie, zapowiedział oficjalnie Watykan.

"Poprosiłem kardynała, by imię i wizerunek Benedykta XVI zostały usunięte z obwoluty książki"

Osobisty sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gaenswein, poinformował, że na polecenie byłego papieża poprosił kardynała Roberta Saraha - podpisującego się jako współautor książki "Z głębi naszych serc", o kontakt z wydawcami i wykreślenie nazwiska papieża emeryta jako współautora książki o celibacie kapłańskim. W weekend ukazały się fragmenty książki, które wzbudziły wiele emocji.

Media o książce Benedykta: ziarna samozniszczenia, które zasiał, wydały plon

Słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie, skomentował w poniedziałek Watykan. Rzecznik papieża Franciszka oświadczył, że stanowisko obecnego biskupa Rzymu wobec celibatu kapłanów "jest znane" i nie chce on zmieniać prawa. Sprawę szeroko komentują media w Niemczech oraz Francji. "Benedykt wbił Franciszkowi otwarcie nóż w plecy" - napisał w poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Każda przemoc zadana kobiecie jest zbezczeszczeniem Boga zrodzonego z niewiasty"

- Odrodzenie ludzkości rozpoczęło się od niewiasty - powiedział papież Franciszek podczas środowej mszy w Watykanie. Mówił, że "po tym, jak traktujemy ciało kobiety, rozpoznajemy nasz poziom człowieczeństwa". W bazylice świętego Piotra papież odprawił mszę w obchodzoną w pierwszym dniu roku uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W Kościele to także Światowy Dzień Pokoju.

Chciała przyciągnąć papieża do siebie. Franciszek się rozgniewał, potem przeprosił

Zachowanie jednej z wiernych na placu Świętego Piotra rozzłościło papieża. Kobieta, chcąc przyciągnąć biskupa Rzymu do siebie, szarpnęła go za rękę tak mocno, że wywołała grymas bólu na twarzy Franciszka. Ten, chcąc uwolnić się z uścisku, uderzył kobietę w rękę, po czym oddalił się, wyraźnie zdenerwowany. Zwracając się w środę w południe do wiernych zebranych na placu papież powiedział przed modlitwą Anioł Pański: - Wiele razy tracimy cierpliwość, przepraszam za zły przykład wczoraj.

Papież: na peryferiach egzystencjalnych jest więcej pragnienia nadziei i zbawienia

Chrześcijański styl życia to łagodność, odwaga, pokora i braterstwo - mówił papież Franciszek w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia Kościół czci świętego Szczepana, pierwszego męczennika. - Jego świadectwo, osiągające szczyt w męczeństwie, jest źródłem inspiracji dla odnowy naszych wspólnot chrześcijańskich - przekonywał.

Papież: zło podstępem przyciąga nas do siebie spiralami śmierci

Papież Franciszek w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny modlił się za tych, którzy stracili nadzieję. Na rzymskim placu Hiszpańskim mówił, że Jezus "zrywa kajdany zła, wyzwala z najgorszych uzależnień, uwalnia od najbardziej przestępczych więzów". - Pomóż nam chronić się przed złem, które podstępem przyciąga nas do siebie spiralami śmierci - modlił się papież.

W kraju chcą jego dymisji. Muscat złożył "ostatnią wizytę" papieżowi

Premier Malty Joseph Muscat złożył w sobotę prywatną wizytę papieżowi. Franciszek przyjął go na audiencji mimo skandalu, jaki trwa na wyspie w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Szef maltańskiego rządu zapowiedział, że w styczniu przyszłego roku złoży dymisję.

Zapłonęły światła na choince w Watykanie. Papież o "banalnych i komercyjnych" symbolach świąt

W czwartek wieczorem zapłonęły lampki na choince na placu św. Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Wcześniej podczas spotkania z ofiarodawcami drzewka i żłóbka papież Franciszek oświadczył, że "usuwa się znaki chrześcijańskie po to, by pozostawić tylko te banalne i komercyjne". Jak ocenił, "świat czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie".