Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek ostrzegł, że światu grozi globalna wojna o wodę. Codziennie na choroby związane z brakiem dostępu do czystej wody umiera tysiąc dzieci - powiedział w piątek, powołując się na dane ONZ.

Papież Franciszek skrytykował część członków Kościoła, sugerując, że lepiej być ateistą niż jednym z "wielu" katolików, którzy prowadzą obłudne, podwójne życie. Wyjaśnił, że nie zachowuje się po chrześcijańsku ten, kto deklaruje się jako katolik, chodzi na msze, ale nie płaci sprawiedliwie pracownikom i prowadzi brudne interesy.

Papież Franciszek napisał wstęp do książki byłego zakonnika, ofiary pedofilii. "Jak kapłan może wyrządzić tyle zła?" - zapytał. Tekst publikuje w poniedziałek "La Repubblica". Franciszek przeprosił za księży-pedofilów, a ich czyny nazwał "znakiem diabła".

Watykańska żandarmeria prowadzi postępowanie w sprawie rozsyłania przez internet fałszywych numerów dziennika "L’Osservatore Romano" - podała Ansa. Dystrybucja ta uważana jest za kolejny krok wymierzony we Franciszka, po rozlepieniu antypapieskich plakatów.

- Nie biorę tabletek uspokajających. Włosi dają dobrą radę: aby żyć w spokoju, potrzeba zdrowego nieprzejmowania się - powiedział papież Franciszek podczas rozmowy z przełożonymi zakonów. Jej całość opublikowano w jezuickim piśmie "Civilta Cattolica", a fragmenty ukazały się w czwartek w "Corriere della Sera".

Aplauz uczestników papieskiej audiencji generalnej wywołały w środę w Watykanie słowa Franciszka: - Moja opinia jest taka, że kobiety są odważniejsze od mężczyzn. Na spotkaniu z papieżem obecny był m.in. były gubernator Kalifornii, aktor Arnold Schwarzenegger.

Jedność i pojednanie chrześcijan są możliwe - powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Wezwał wiernych do udziału w zainaugurowanym tego dnia Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Papież Franciszek skrytykował w homilii postawę "leniwych chrześcijan", w tym także biskupów i księży, którzy nie są aktywni, a Kościół traktują jak "dobry parking". Papież mówił o tym podczas mszy w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie.

Podczas przedświątecznego spotkania z kardynałami i pracownikami Kurii Rzymskiej papież Franciszek przedstawił założenia jej reformy. Przyznał, że budzi ona także "ukryty" i "wrogi opór" oraz napotyka trudności.

Dzieci z 12 włoskich diecezji dostały zadanie domowe na cały kolejny rok od papieża. Mają rozmawiać z dziadkami. - W przyszłym roku zapytam was o to, co zrobiliście - powiedział Franciszek, tłumacząc, że rozmowy z nimi okażą się dla samych dzieci "wielkim darem".

Papież Franciszek złożył życzenia na Boże Narodzenie posługując się językiem migowym. Krótkie nagranie filmowe zostało rozpowszechnione w internecie, w tym także na portalach społecznościowych przez jego współpracowników.

Papież Franciszek wezwał w piątek biskupów, by nigdy nie uważali za "obcych" w Kościele tych, których małżeństwa się rozpadły. Wobec takich "smutnych sytuacji i cierpień ludzi" potrzebne jest zawsze miłosierdzie - powiedział.