Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Niemcy nie wyślą dodatkowych sił na wschodnie rubieże NATO

Ministerstwo obrony Niemiec oświadczyło w poniedziałek, że nie wyśle dodatkowych oddziałów na wschodnie rubieże NATO. Minister Ursula von der Leyen sugerowała wcześniej, że Sojusz powinien wzmocnić obecność, by okazać państwom bałtyckim i Polakom solidarność.

Niemcy i Francja zawieszają współpracę wojskową z Rosją

Niemieckie ministerstwo obrony zawiesiło do odwołania współpracę wojskową z Rosją w związku z jej polityką wobec Ukrainy - poinformował w piątek w Berlinie rzecznik resortu. Decyzja dotyczy na razie marca i kwietnia. Także francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian, który przebywa w stolicy Estonii Tallinie poinformował, że Francja zawiesza współpracę wojskową z Rosją.

Niemiecki rząd zamraża kontrakt zbrojeniowy z Rosją

W związku z sytuacją na Krymie niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel wstrzymał w środę kontrakt koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG na dostawę do Rosji centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii. Kontrakt opiewał na kwotę 120 mln euro.

Niemcy pomagają rosyjskiemu wojsku dogonić NATO. Za miliony euro

O sile współczesnego wojska nie decyduje tylko ilość czołgów, samolotów czy rakiet. Ogromne znaczenie ma wyszkolenie, a armia rosyjska od zawsze miała z tym problem. Teraz to się zmienia, w znacznej mierze dzięki Niemcom. Koncern zbrojeniowy Rheinmetall kończy budowę wielkiego ultranowoczesnego centrum szkoleniowego w Mulino, gdzie tysiące rosyjskich żołnierzy będą szlifować swoje umiejętności w warunkach, o jakich Polacy mogą pomarzyć.

Zachód reaguje po aneksji Krymu. Londyn grozi poważnymi konsekwencjami

Władimir Putin, dokonując aneksji Krymu, wybrał drogę izolacji - powiedział po orędziu Rosjanina i podpisaniu umowy o włączeniu Kryma i Sewastopolu do Rosji szef brytyjskiego MSZ William Hague. Premier Wielkiej Brytanii dodał zaś, że Rosja stanie w obliczu poważnych konsekwencji.

Putin liczy na wsparcie Niemiec, przypomina im zjednoczenie

We wtorkowym przemówieniu do parlamentu Władimir Putin porównał przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej ze zjednoczeniem Niemiec i powiedział, że liczy na obywateli tego kraju, którzy powinni wspierać dążenia "historycznie rosyjskiego świata do odbudowania jego jedności".

Verheugen ostrzega przed Kijowem. "Rząd, w którym zasiadają faszyści"

- Problem nie leży w Moskwie czy u nas. Problem tkwi w Kijowie, gdzie mamy pierwszy w XXI wieku europejski rząd, w którym zasiadają faszyści - ostrzegł w niemieckim radiu były komisarz UE ds. rozszerzenia, Gunter Verheugen. Jego zdaniem wsparcie nowych władz Ukrainy było błędem Berlina. Należy spokojnie i "cicho" rozmawiać z Rosjanami, a zwłaszcza zapobiec rozszerzeniu sankcji.

Sankcje dla Rosji? Dotkliwe dla Niemiec, groźne dla rosyjskiej gospodarki

Konflikt handlowy z Rosją wskutek obecnego kryzysu na Ukrainie byłby dotkliwy dla Niemiec, ale groźny dla gospodarki rosyjskiej - oceniło w środę niemieckie Stowarzyszenie Handlu Zagranicznego (BGA). "Ogólnie rzecz biorąc jesteśmy optymistami co do interesów zagranicznych z dużą częścią świata. Niestety nie jest to prawdą w przypadku interesów z Rosją" - oświadczyło BGA.

Berlin Litwy, Łotwy i Estonii "nie zostawi samych"

O poparciu dla Litwy, Łotwy i Estonii zapewnił podczas wizyty w tych państwach szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Zapowiedział, że UE nie uzna odłączenia Krymu od Ukrainy i spróbuje znaleźć rozwiązanie na drodze dyplomatycznej.

Merkel: doszło do aneksji Krymu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania z klubem parlamentarnym swojej partii CDU określiła sytuację na Krymie mianem aneksji - podała agencja dpa. Szefowa rządu opowiedziała się za kontynuacją rozmów z Rosją.

Schroeder o Putinie: trzeba być ostrożnym, grożąc mu palcem

- Mogę wyobrazić sobie, co nim (Putinem - red.) kieruje - twierdzi były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Polityk zabrał głos ws. Ukrainy podczas panelu dyskusyjnego w Hamburgu, zorganizowanego przez tygodnik "Die Zeit". Niemieckiego polityka łączą bliskie więzi z Władimirem Putinem - po przegranych wyborach i odejściu z urzędu kanclerskiego na jesieni 2005 roku, były kanclerz objął lukratywną posadę szefa rady nadzorczej Nord Stream - kontrolowanego przez Rosję koncernu budującego Gazociąg Północny.