Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Telefon do Moskwy: Rosja musi wpłynąć na separatystów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie telefonicznej z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem powiedziała, że obowiązkiem Moskwy jest wpływ na prorosyjskich separatystów. O treści rozmowy poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

Steinmeier w ONZ: Rosja złamała prawo międzynarodowe

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zarzucił w sobotę w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Rosji, że anektując Krym jednostronnie zmieniła granice w Europie i złamała tym samym prawo międzynarodowe. - Ten konflikt dotyczy nas wszystkich - powiedział minister.

Niemiecka europosłanka osobą niepożądaną w Rosji

Eurodeputowana niemieckich Zielonych Rebecca Harms, która w Moskwie miała obserwować proces ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko, nie została wpuszczona do Rosji - poinformowała frakcja Zielonych w europarlamencie.

Niemieckie MSZ: Rosja Putina jest państwem autorytarnym

MSZ Niemiec, które w minionej dekadzie forsowało politykę partnerstwa z Rosją, kreśli w najnowszej analizie ponury obraz sytuacji politycznej w tym kraju, który pod rządami Władimira Putina stał się "państwem autorytarnym" - pisze w niedzielę "Der Spiegel".

Architekt zjednoczenia Niemiec: stabilna Europa tylko z Rosją

Były wieloletni szef MSZ Niemiec Hans-Dietrich Genscher uważa, że zachodnie sankcje wobec Rosji są pozbawione sensu. W wywiadzie dla kanału informacyjnego telewizji publicznej Phoenix polityk powiedział, że stabilizacja w Europie jest bez Rosji niemożliwa.

Sigmar Gabriel: liczymy na pojednanie z Rosją

Wicekanclerz Niemiec ma nadzieję, że mimo kryzysu ukraińskiego, dojdzie do pojednania z Rosją. "Europa potrzebuje Rosji, jesteśmy sąsiadami i dobre sąsiedztwo ma szczególne znaczenie" - powiedział Sigmar Gabriel wywiadzie dla tygodnika "Bild am Sonntag".

Bilans: Rosja przykręca kurek z gazem. Merkel chce sankcji

Czy Rosja rozpoczęła ograniczanie dostaw gazu do Polski? Ukraina uważa, że Moskwa chce w ten sposób zakłócić przepływ paliwa rewersem na jej terytorium. Angela Merkel oświadczyła, że UE powinna ogłosić nowe sankcje gospodarcze na Rosję. KE zawiesiła wsparcie dla producentów owoców i warzyw, dotkniętych skutkami rosyjskiego embarga.

Niemcy boją się Rosji, ale nie chcą baz NATO w Polsce

Większość Niemców jest przeciwnych zarówno wzmocnieniu wojskowej obecności NATO w Europie Środkowej i Wschodniej, jak i przyjęciu Ukrainy do Sojuszu. Przygniatająca większość czuje się jednak zagrożona przez Rosję - podała telewizja ARD.

Berlin: Rosja złamała umowę z NATO z 1997 r., ale...

- To prawda, że Rosja złamała ten akt założycielski - przyznała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen, mówiąc o umowie o współpracy NATO - Rosja z 1997 roku. Zaraz dodała jednak, że nie oznacza to, że NATO ma jej nie przestrzegać.

Niemiecka gazeta: Gauck obarczył Rosję jednostronną winą, to nie jest rozsądne

W niemieckiej prasie pojawiły się we wtorek mieszane komentarze na temat wystąpienia prezydenta Niemiec Joachima Gaucka na Westerplatte z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" określa uroczystości w Polsce "jasną godziną Europy". Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" pisze o Gaucku jako o "nierozważnym prezydencie".