Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w środę po spotkaniu w Berlinie z premierem Japonii Shinzo Abem gotowość do zastosowania sankcji gospodarczych wobec Rosji w przypadku dalszej eskalacji kryzysu na Ukrainie; podkreśliła znaczenie wyborów 25 maja.

Zmiana Rosji poprzez zacieśnianie jej więzów handlowych z Zachodem to iluzja, którą Berlin powinien wreszcie porzucić. Moskwa złamała na Ukrainie powojenny porządek w Europie i władze Niemiec nie mogą udawać, że tego nie dostrzegają - pisze w środę "Financial Times".

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał Rosję do interwencji na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE uprowadzonych na wschodniej Ukrainie przez prorosyjskich separatystów. Także Rosja ogłosiła, że podejmie wszelkie możliwe środki, aby uwolnić przetrzymywanych. Anonimowe źródła w niemieckim rządzie informują, że grupa negocjatorów OBWE jedzie do Słowiańska.

Separatyści ze Słowiańska są gotowi do wymiany porwanych obserwatorów związanych z OBWE za kilku swoich kolegów, którzy zostali zatrzymani przez ukraińskie władze - poinformował w sobotę lider prorosyjskich aktywistów. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że separatyści planują użyć porwanych obserwatorów jako "żywych tarcz".

Niemiecki rząd nie wydaje niemieckim firmom zezwoleń na eksport broni i amunicji oraz innego sprzętu wojskowego do Rosji - podał w czwartek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Partia Zielonych domaga się europejskiego embarga na dostawy broni do Rosji.

Rosyjska służba wywiadu zagranicznego SWR nasiliła działalność szpiegowską na terenie Niemiec - podał niemiecki tygodnik "Welt am Sonntag". Rosyjscy agenci werbują współpracowników niemieckich polityków, fundacji i ministerstw.

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Według niego, Ukraina znalazła się na krawędzi wojny domowej po tym, jak władze w Kijowie wysłały armię przeciw separatystom na wschodzie kraju.

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w poniedziałek w dosadnych słowach o swoich obawach względem działań Rosji w Europie. Jego zdaniem "najwyraźniej Rosja pozwoli swoim czołgom przetoczyć się przez europejskie granice", dlatego politycy na Starym Kontynencie powinni przestać myśleć, że wolność jest zagwarantowanym prawem.

- Warunkiem postępu w procesie deeskalacji na Ukrainie jest powstanie grupy kontaktowej (...). Skłonienie Rosji i Ukrainy do bezpośrednich rozmów, z udziałem UE i USA - stwierdził Frank-Walter Steinmeier. Szef niemieckiej dyplomacji zaapelował jednocześnie do Rosji o "powściągliwość w komentowaniu czy też wspieraniu" niepokojów na wschodniej Ukrainie.

Mimo że Berlin nawołuje do wprowadzenie surowszych sankcji wobec Rosji, Gazprom będzie honorował umowy gazowe z Niemcami - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt" wiceprezes koncernu Aleksander Miedwiediew. Wywiad ukaże się w poniedziałek.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel na zjeździe swojej partii CDU w Berlinie uznała za sukces wypracowanie przez UE jednolitego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie pomimo zróżnicowanego podejścia poszczególnych krajów członkowskich do Rosji. Merkel nie wykluczyła nałożenia kolejnych sankcji, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.