Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Według Berlina wielu separatystów "nie słucha Moskwy"

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier oznajmił, że na wschodzie Ukrainy zyskują na znaczeniu grupy separatystów, które nie słuchają ani Moskwy, ani Kijowa. Jego zdaniem właśnie to skłoniło Kreml do zmiany stanowiska ws. wyborów na Ukrainie.

Berlin zadowolony z "konstruktywnego tonu" Putina. Waszyngton "oczekuje więcej"

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier jest zadowolony z "konstruktywnego tonu" prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaapelował do separatystów na wschodzie Ukrainy o przełożenie referendum w tym regionie. Wcześniej pozytywnie apel Putina ocenił pełnomocnik niemieckiego rządu ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler (SPD). Pozytywnie o słowach Putina wypowiedział się także Biały Dom.

Temu Niemcowi Putin ufa najbardziej. Kim jest człowiek obok Schroedera?

Urodzinowa impreza byłego kanclerza - w Rosji i z udziałem Władimira Putina - wywołała na Zachodzie burzę. Wszyscy skupili się na Gerhardzie Schroederze, a to ktoś inny jest "niemieckim przyjacielem nr 1" Putina. Zresztą on też bawił się na urodzinach w pałacu, w którym blisko 100 lat temu zamordowano Grigorija Rasputina.

Merkel za dalszymi sankcjami, "jeżeli wszystko inne zawiedzie"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w środę po spotkaniu w Berlinie z premierem Japonii Shinzo Abem gotowość do zastosowania sankcji gospodarczych wobec Rosji w przypadku dalszej eskalacji kryzysu na Ukrainie; podkreśliła znaczenie wyborów 25 maja.

"Financial Times": Niemcy powinny porzucić swoje rosyjskie iluzje

Zmiana Rosji poprzez zacieśnianie jej więzów handlowych z Zachodem to iluzja, którą Berlin powinien wreszcie porzucić. Moskwa złamała na Ukrainie powojenny porządek w Europie i władze Niemiec nie mogą udawać, że tego nie dostrzegają - pisze w środę "Financial Times".

Sztab kryzysowy w Berlinie. Negocjatorzy pomogą porwanym?

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał Rosję do interwencji na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE uprowadzonych na wschodniej Ukrainie przez prorosyjskich separatystów. Także Rosja ogłosiła, że podejmie wszelkie możliwe środki, aby uwolnić przetrzymywanych. Anonimowe źródła w niemieckim rządzie informują, że grupa negocjatorów OBWE jedzie do Słowiańska.

Porywacze chcą wymiany. Obserwatorzy za kilku separatystów

Separatyści ze Słowiańska są gotowi do wymiany porwanych obserwatorów związanych z OBWE za kilku swoich kolegów, którzy zostali zatrzymani przez ukraińskie władze - poinformował w sobotę lider prorosyjskich aktywistów. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że separatyści planują użyć porwanych obserwatorów jako "żywych tarcz".

Berlin blokuje dostawy broni do Rosji

Niemiecki rząd nie wydaje niemieckim firmom zezwoleń na eksport broni i amunicji oraz innego sprzętu wojskowego do Rosji - podał w czwartek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Partia Zielonych domaga się europejskiego embarga na dostawy broni do Rosji.

Berlin: Co trzeci pracownik rosyjskiej ambasady to szpieg

Rosyjska służba wywiadu zagranicznego SWR nasiliła działalność szpiegowską na terenie Niemiec - podał niemiecki tygodnik "Welt am Sonntag". Rosyjscy agenci werbują współpracowników niemieckich polityków, fundacji i ministerstw.