Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Gospodarka strefy euro rośnie wolniej niż pierwotnie oczekiwano - podał Bundesbank. Bank centralny Niemiec twierdzi, że należy zmienić wcześniejsze prognozy, bo konflikt na Ukrainie wpływa na działalność biznesową w wielu krajach UE.

Aż 1/3 Niemców twierdzi, że z powodu konfliktu na Ukrainie mogłoby dojść do wojny pomiędzy Rosją i Paktem Północnoatlantyckim - wynika z badań, których rezultaty opublikowano w środę nad Łabą.

O blisko 16 proc. spadły w czwartek akcje niemieckiego koncernu Adidas. Wszystko przez to, zarząd tej spółki obniżył prognozę na obecny i przyszły rok. Ma to związek z obawami o rynek rosyjski, od którego sportowy gigant jest mocno uzależniony.

Unia Europejska zaostrza sankcje wobec Rosji. Ale najbardziej znacząca jest widoczna zmiana stanowiska Niemiec w tej sprawie. Do szybkiego nałożenia sankcji na Rosję wezwali m.in. niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier i wicekanclerz Sigmar Gabriel. A przede wszystkim, zmienia się nastawienie niemieckiego biznesu.

Znany lobbysta i przedstawiciel jednego z największych niemieckich zrzeszeń firm, eksportujących towary do Europy Wschodniej zapowiedział, że poprze ciężkie, sektorowe sankcje przeciwko Rosji. Musi się na nie tylko zdecydować Unia Europejska. Eckhard Cordes jeszcze kilka tygodni temu przestrzegał rząd Angeli Merkel przed drażnieniem Władimira Putina.

- Najważniejsze, by rozpocząć teraz niezależne dochodzenie. Wymaga to zawieszenia broni - skomentowała czwartkową katastrofę samolotu na wschodzie Ukrainy Angela Merkel. Dodała, że wydarzenia te pokazały raz jeszcze, że najważniejsze jest dążenie do rozwiązania politycznego i zaapelowała do Rosji, by wniosła swój wkład w te wysiłki. W katastrofie, spowodowanej najprawdopodobniej zestrzeleniem, zginęło czterech obywateli Niemiec.

- To był obrazek jak Bush i Putin w czasie igrzysk w Pekinie, kiedy wojska rosyjskie pacyfikowały Gruzję - ocenił pogawędkę Angeli Merkel i Władimira Putina w czasie finałowego meczu mundialu prof. Roman Kuźniar. Doradca prezydenta ds. międzynarodowych stwierdził również, że Rosja moźe mieć w niektórych stolicach - np. w Berlinie - wpływ na podejmowanie decyzji w sprawie obsady wysokich unijnych stanowisk.

Najpierw było krótkie oficjalne spotkanie, a potem "dogrywka" w czasie finału piłkarskich mistrzostw świata. To wtedy Angela Merkel pokonała kilka metrów i przysiadła się do Władimira Putina, by porozmawiać. O czym? Oczywiście nie wiadomo, ale tak w Berlinie jak i Moskwie zapowiadano, że w czasie polityków w Brazylii znajdzie się czas na dyskusje o Ukrainie. Być może więc politycy nie komentowali meczu, a wyjaśniali nieścisłości.

W tej wojnie nie wybuchają granaty, a znajomość programów komputerowych jest ważniejsza niż budowy kałasznikowa. Służby specjalne krajów NATO i UE biją na alarm: Rosjanie szpiegują jak za zimnej wojny. Ma to oczywiście związek z konfliktem ukraińskim i napięciem na linii Moskwa-Zachód. Ale ofensywa następców KGB rozpoczęła się dużo wcześniej – zachodni przywódcy to zlekceważyli i teraz ich służby muszą nadrabiać.

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen ostrzegł, że niemieckie służby obserwują w związku z kryzysem na Ukrainie wzmożoną działalność wywiadu Rosji w Niemczech. Agenci mają zbierać informacje i wpływać na opinię publiczną.

Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że wraz ze swoimi kolegami z Polski i Rosji będzie zastanawiał się, jak wykorzystać widoczne ostatnio pozytywne zjawiska na Ukrainie do trwałego wygaszenia konfliktu na wschodzie kraju.