Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Sigmar Gabriel: liczymy na pojednanie z Rosją

Wicekanclerz Niemiec ma nadzieję, że mimo kryzysu ukraińskiego, dojdzie do pojednania z Rosją. "Europa potrzebuje Rosji, jesteśmy sąsiadami i dobre sąsiedztwo ma szczególne znaczenie" - powiedział Sigmar Gabriel wywiadzie dla tygodnika "Bild am Sonntag".

Bilans: Rosja przykręca kurek z gazem. Merkel chce sankcji

Czy Rosja rozpoczęła ograniczanie dostaw gazu do Polski? Ukraina uważa, że Moskwa chce w ten sposób zakłócić przepływ paliwa rewersem na jej terytorium. Angela Merkel oświadczyła, że UE powinna ogłosić nowe sankcje gospodarcze na Rosję. KE zawiesiła wsparcie dla producentów owoców i warzyw, dotkniętych skutkami rosyjskiego embarga.

Niemcy boją się Rosji, ale nie chcą baz NATO w Polsce

Większość Niemców jest przeciwnych zarówno wzmocnieniu wojskowej obecności NATO w Europie Środkowej i Wschodniej, jak i przyjęciu Ukrainy do Sojuszu. Przygniatająca większość czuje się jednak zagrożona przez Rosję - podała telewizja ARD.

Berlin: Rosja złamała umowę z NATO z 1997 r., ale...

- To prawda, że Rosja złamała ten akt założycielski - przyznała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen, mówiąc o umowie o współpracy NATO - Rosja z 1997 roku. Zaraz dodała jednak, że nie oznacza to, że NATO ma jej nie przestrzegać.

Niemiecka gazeta: Gauck obarczył Rosję jednostronną winą, to nie jest rozsądne

W niemieckiej prasie pojawiły się we wtorek mieszane komentarze na temat wystąpienia prezydenta Niemiec Joachima Gaucka na Westerplatte z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" określa uroczystości w Polsce "jasną godziną Europy". Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" pisze o Gaucku jako o "nierozważnym prezydencie".

Merkel o Rosji: jesteśmy na siebie skazani

Zdaniem Angeli Merkel po spotkaniu szefa ukraińskiego państwa Petra Poroszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie należy się spodziewać przełomu. NATO oferuje Ukrainie współpracę, lecz członkostwo w Sojuszu nie jest przedmiotem rozmów - dodała.

Merkel: pokój na Ukrainie możliwy, ale Rosja musi pozwolić na monitoring granicy

Angela Merkel przebywająca z wizytą w Kijowie powiedziała, że pokój na Ukrainie będzie możliwy tylko, gdy zgodzą się na to obie strony konfliktu. Nie zostanie jednak osiągnięty, dopóki "granica rosyjsko-ukraińska nie będzie lepiej kontrolowana". Kanclerz Niemiec dodała, że nowe sankcje wobec Rosji mogą się pojawić, choć w tej chwili "nie są najważniejszym przedmiotem" rozmów w Unii Europejskiej. Petro Poroszenko ogłosił tymczasem, że Niemcy przeznaczą 500 mln euro na odbudowę wschodniej Ukrainy po zakończeniu konfliktu.

Rokita: Merkel jest cudem dla Polski

Kanclerz Niemiec Angela Merkel to może być ostatni polityk, który jest twardy wobec Rosji, po niej już takiego nie będzie - mówił Jan Maria Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat. - Angela Merkel z polskiego punktu widzenia jest cudem w niemieckiej polityce, bo tak propolskiego polityka, a jednocześnie tak ostrego dla Kremla Niemcy nie miały od czasów II wojny światowej - twierdzi Rokita.

Głuchy telefon i berliński kwartet. Niemcom nie wychodzi mediacja ws. Ukrainy

Fiasko ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy było do przewidzenia. Kijów chce siłą zdusić rebelię, więc odrzuca rozejm. Moskwa nie zamierza rezygnować z militarnego wspierania separatystów. Dopóki to się nie zmieni, dyplomacja nie ma znaczenia. Nieobecność Polski w tych rokowaniach nie jest więc żadną stratą.

Bundesbank: strefa euro rośnie wolniej niż zakładano

Gospodarka strefy euro rośnie wolniej niż pierwotnie oczekiwano - podał Bundesbank. Bank centralny Niemiec twierdzi, że należy zmienić wcześniejsze prognozy, bo konflikt na Ukrainie wpływa na działalność biznesową w wielu krajach UE.