Stosunki Niemcy - Rosja

Stosunki Niemcy - Rosja

Merkel o Rosji: jesteśmy na siebie skazani

Zdaniem Angeli Merkel po spotkaniu szefa ukraińskiego państwa Petra Poroszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie należy się spodziewać przełomu. NATO oferuje Ukrainie współpracę, lecz członkostwo w Sojuszu nie jest przedmiotem rozmów - dodała.

Merkel: pokój na Ukrainie możliwy, ale Rosja musi pozwolić na monitoring granicy

Angela Merkel przebywająca z wizytą w Kijowie powiedziała, że pokój na Ukrainie będzie możliwy tylko, gdy zgodzą się na to obie strony konfliktu. Nie zostanie jednak osiągnięty, dopóki "granica rosyjsko-ukraińska nie będzie lepiej kontrolowana". Kanclerz Niemiec dodała, że nowe sankcje wobec Rosji mogą się pojawić, choć w tej chwili "nie są najważniejszym przedmiotem" rozmów w Unii Europejskiej. Petro Poroszenko ogłosił tymczasem, że Niemcy przeznaczą 500 mln euro na odbudowę wschodniej Ukrainy po zakończeniu konfliktu.

Rokita: Merkel jest cudem dla Polski

Kanclerz Niemiec Angela Merkel to może być ostatni polityk, który jest twardy wobec Rosji, po niej już takiego nie będzie - mówił Jan Maria Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat. - Angela Merkel z polskiego punktu widzenia jest cudem w niemieckiej polityce, bo tak propolskiego polityka, a jednocześnie tak ostrego dla Kremla Niemcy nie miały od czasów II wojny światowej - twierdzi Rokita.

Głuchy telefon i berliński kwartet. Niemcom nie wychodzi mediacja ws. Ukrainy

Fiasko ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy było do przewidzenia. Kijów chce siłą zdusić rebelię, więc odrzuca rozejm. Moskwa nie zamierza rezygnować z militarnego wspierania separatystów. Dopóki to się nie zmieni, dyplomacja nie ma znaczenia. Nieobecność Polski w tych rokowaniach nie jest więc żadną stratą.

Bundesbank: strefa euro rośnie wolniej niż zakładano

Gospodarka strefy euro rośnie wolniej niż pierwotnie oczekiwano - podał Bundesbank. Bank centralny Niemiec twierdzi, że należy zmienić wcześniejsze prognozy, bo konflikt na Ukrainie wpływa na działalność biznesową w wielu krajach UE.

Co trzeci Niemiec nie wyklucza wojny NATO-Rosja

Aż 1/3 Niemców twierdzi, że z powodu konfliktu na Ukrainie mogłoby dojść do wojny pomiędzy Rosją i Paktem Północnoatlantyckim - wynika z badań, których rezultaty opublikowano w środę nad Łabą.

Adidas pikuje. Przez Rosję

O blisko 16 proc. spadły w czwartek akcje niemieckiego koncernu Adidas. Wszystko przez to, zarząd tej spółki obniżył prognozę na obecny i przyszły rok. Ma to związek z obawami o rynek rosyjski, od którego sportowy gigant jest mocno uzależniony.

Berlin zmienia kurs wobec Putina. Niemieckie firmy mogą "wyjść z pułapki"?

Unia Europejska zaostrza sankcje wobec Rosji. Ale najbardziej znacząca jest widoczna zmiana stanowiska Niemiec w tej sprawie. Do szybkiego nałożenia sankcji na Rosję wezwali m.in. niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier i wicekanclerz Sigmar Gabriel. A przede wszystkim, zmienia się nastawienie niemieckiego biznesu.

Potężny niemiecki lobbysta zmienia front. Popiera ciężkie sankcje przeciwko Rosji

Znany lobbysta i przedstawiciel jednego z największych niemieckich zrzeszeń firm, eksportujących towary do Europy Wschodniej zapowiedział, że poprze ciężkie, sektorowe sankcje przeciwko Rosji. Musi się na nie tylko zdecydować Unia Europejska. Eckhard Cordes jeszcze kilka tygodni temu przestrzegał rząd Angeli Merkel przed drażnieniem Władimira Putina.

Angela Merkel: potrzebne natychmiastowe zawieszenie broni

- Najważniejsze, by rozpocząć teraz niezależne dochodzenie. Wymaga to zawieszenia broni - skomentowała czwartkową katastrofę samolotu na wschodzie Ukrainy Angela Merkel. Dodała, że wydarzenia te pokazały raz jeszcze, że najważniejsze jest dążenie do rozwiązania politycznego i zaapelowała do Rosji, by wniosła swój wkład w te wysiłki. W katastrofie, spowodowanej najprawdopodobniej zestrzeleniem, zginęło czterech obywateli Niemiec.

Pogawędka z Putinem "była bardzo niefortunna ze strony pani kanclerz"

- To był obrazek jak Bush i Putin w czasie igrzysk w Pekinie, kiedy wojska rosyjskie pacyfikowały Gruzję - ocenił pogawędkę Angeli Merkel i Władimira Putina w czasie finałowego meczu mundialu prof. Roman Kuźniar. Doradca prezydenta ds. międzynarodowych stwierdził również, że Rosja moźe mieć w niektórych stolicach - np. w Berlinie - wpływ na podejmowanie decyzji w sprawie obsady wysokich unijnych stanowisk.