Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pięć największych SKOK-ów, objętych badaniem audytora, ujawniło wyniki tego badania i przedstawiło je opinii publicznej. Apeluję, aby tak się stało - powiedział w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek. I dodał: Nie wyobrażam sobie, abym miał żyrować funkcjonowanie instytucji finansowej, która - według badań audytorów - jest niewypłacalna i przynosi straty.

Celem MF jest to, by pobór podatków był tańszy, bardziej efektywny i przyjazny dla podatnika, bo OECD i Komisja Europejska wytykają nam wysokie koszty poboru i słabość administracji podatkowej, a luka podatkowa jest duża - mówi PAP wiceszef MF Jacek Kapica.

- Notatka pokazuje, że celem kontroli skarbowych nie jest sprawdzenie, czy podatnicy właściwie płacą podatki, ale zapewnienie dochodu dla budżetu państwa. To podejście zakłada, że kontrolowani zapewne są przestępcami i bardzo źle się kończy - Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich komentuje sprawę notatki, która wyciekła ze spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów i izb skarbowych.