Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów

Ograniczenie biurokracji związanej z poborem akcyzy to jeden z celów planowanej przez resort finansów zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. MF postanowiło, że zmniejszając biurokrację można jednocześnie objąć akcyzą papierosy nabijane w automatach.

Koalicja rządowa rozważa wprowadzenie wyższej kwoty wolnej w podatku dochodowym zamiast kwotowej waloryzacji emerytur – powiedział w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych między Polską a Bermudami. A te znajdują się na stworzonej przez resort finansów liście krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Visa i MasterCard, czyli międzynarodowi giganci na rynku kart płatniczych powinni podlegać nadzorowi polskich instytucji państwowych - wynika z analizy Rady ds. systemu płatniczego,. Obecnie same ustalają wysokość opłat, dlatego te często nie podlegają żadnym negocjacjom - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kontrola skarbowa coraz efektywniej ściga przestępców podatkowych. W pierwszej połowie tego roku ujawniła straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 4,6 mld zł - powiedziała wiceminister finansów Agnieszka Królikowska. Rok wcześniej było to mniej niż 3,3 mld zł.

Resort finansów rozpoczął prace nad projektem nowej ustawy o administracji podatkowej. - Dzięki niej będziemy mogli załatwiać sprawy w każdym urzędzie skarbowym, bez względu na to do którego jesteśmy przypisani - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat wiceminister finansów Jacek Kapica. - Chcemy, by ustawa została uchwalona jeszcze w tej kadencji. Jego zdaniem obywatele będą mogli złożyć PIT w dowolnym urzędzie najwcześniej w 2016 roku.

- Po maju mamy sfinansowane 86 proc. potrzeb pożyczkowych założonych w ustawie budżetowej i zwiększoną pulę środków złotowych i walutowych do ok. 45 mld zł. Zasadne jest więc kontynuowanie ograniczania ilości przetargów i podaży obligacji - poinformował dyrektor departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak.