Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów

Przepisy blokujące wyprowadzanie zysków firm do rajów podatkowych wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. - zakłada nowela uchwalona we wtorek przez Sejm. Teraz ustawą zajmie się Senat. Przed głosowaniem wiceminister finansów Janusz Cichoń poinformował, że oddał się do dyspozycji premier Ewy Kopacz.

Rada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, która ma opracować nową ordynację podatkową - poinformowało CIR. Komisja ma 4 miesiące na opracowanie założeń projektu.

- Nowy podatek może być dobrym pomysłem, aby walczyć z piractwem - mówi Krzysztof Zanussi, twórca i reżyser m.in. filmów "Persona non grata", czy "Barwy ochronne". Chodzi o podatek m.in. od tabletów i smartfonów, nad którym pracuje rząd. Z kolei Robert Brylewski współzałożyciel zespołów punkrockowych Brygada Kryzys i Armia, twierdzi, że ta opłata może zrekompensować straty artystów. Jednak obawia się, że pieniądze nie trafią do nich.

Rząd zamierza nałożyć dodatkową opłatę na rzecz twórców, którą będzie pobierał m.in. od producentów smartfonów i tabletów. Chodzi o wielkie pieniądze, czyli nawet 300 mln złotych rocznie. Organizacje zrzeszające artystów twierdzą, że dziś to oni tracą najwięcej. Natomiast producenci sprzętu przekonują, że będzie to drugi podatek od tego samego.

- Zmniejszyliśmy prognozę dynamiki PKB z 3,8 do 3,4 proc. To efekt sankcji nałożonych na Rosję i kontrsankcji ze strony Moskwy oraz przede wszystkim marazmu gospodarczego w Europie Zachodniej - mówił w TVN24 Biznes i Świat Mateusz Szczurek, minister finansów. - Gospodarka nie przyśpiesza w ostatnich miesiącach. Jest to niepokojące - dodał.

- Z powodu zmiany rządu istnieje ryzyko, że projekt przyszłorocznego budżetu trafi do prac parlamentarnych z pewnym opóźnieniem - powiedział w poniedziałek minister finansów Mateusz Szczurek.

Ograniczenie biurokracji związanej z poborem akcyzy to jeden z celów planowanej przez resort finansów zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. MF postanowiło, że zmniejszając biurokrację można jednocześnie objąć akcyzą papierosy nabijane w automatach.

Koalicja rządowa rozważa wprowadzenie wyższej kwoty wolnej w podatku dochodowym zamiast kwotowej waloryzacji emerytur – powiedział w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.