Grecja

Grecja

Polska policja aktywnie włączyła się w poszukiwanie rodziny dziewczynki znalezionej w romskim obozie w Grecji. - Zbieramy każdą informację, która może być pomocna przy wyjaśnieniu tej właśnie sprawy - zapewnia rzecznik Komendy Głównej Policji, Mariusz Sokołowski. Na apel o pomoc w ustaleniu tożsamości Marii odpowiedziały już tysiące osób z całej Europy.

Grecki parlament zagłosował za uchyleniem immunitetu sześciu deputowanym ze skrajnie prawicowej Złotej Jutrzenki. Toczy się w stosunku do nich dochodzenie wszczęte po zabójstwie antyfaszystowskiego działacza i znanego rapera Pawlosa Fyssasa.

74-letni Akis Cochacopulos usłyszał wyrok 20 lat więzienia. Grecki sąd uznał tego byłego ministra obrony Grecji winnym prania pieniędzy. Współoskarżeni w jego sprawie - wśród nich była żona i córka polityka - otrzymali kary od 6 do 16 lat więzienia.

Przywódca neonazistowskiej Złotej Jutrzenki Nikolaos Michaloliakos i czterech deputowanych tej partii stanęło we wtorek przed sądem pod zarzutem przynależności do organizacji przestępczej. To pierwszy od 1974 r. przypadek aresztowania w Grecji deputowanych.

Neonazistowska grecka partia Złota Jutrzenka zagroziła wycofaniem swych posłów z parlamentu z powodu ostatnich przeszukań biur partii przez policję oraz zatrzymań jej członków. Działania policji są związane z zabójstwem dokonanym przez sympatyka neonazistów.

W czwartek w nocy na przedmieściach Aten, pod biurem podatkowym, wybuchła mała bomba. Nikt nie został ranny. Policja podejrzewa, że za atakiem mogą stać bojówki anarchistyczne, które mają już na koncie podobne zamachy.

Śledztwa w sprawie aktów przemocy popełnianych przez neofaszystowską partię Złota Jutrzenka będą prowadzone przez służby antyterrorystyczne - poinformowała grecka policja. W środę sympatyk tej formacji przyznał się do zabicia działacza lewicy.

Greckie kurorty kuszą niskimi cenami. A że pogoda też sprzyja, to wielu obcokrajowców wybiera posezonowy wypoczynek właśnie w tym kraju. We wrześniu do popularnych kurortów przyjedzie około 3 mln turystów - to o ponad 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Ponad 1500 ha gęstego lasu spłonęło w środę w nocy na greckiej wyspie Rodos. To już 19. pożar na wyspie tego lata. Burmistrz kurortu podejrzewa, że to efekt działań podpalaczy.

Starcia w Egipcie wyraźnie wpłynęły na ruch turystyczny w rejonie Morza Śródziemnego. Choć wielu turystów rezygnuje z tamtejszych atrakcji, nie oznacza to, że całkiem porzuca pomysł śródziemnomorskich wakacji. Równolegle ze spadkiem wyjazdów do Egiptu zaobserwowano wyraźne nasilenie się ruchu turystów w Grecji.

W środę na północno-zachodnim wybrzeżu Peloponezu doszło do trzęsienia ziemi o sile 5,1 w skali Richtera. Wstrząsy odczuwalne były w Atenach, gdzie przez kilka sekund chwiały się budynki.