Gaz ziemny

Gaz ziemny

Wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu jest zagrożona - napisał szef Komisji Europejskiej Jose Barroso w liście do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Poinformował, że KE jest gotowa być gospodarzem trójstronnych rozmów Rosji Ukrainy i UE ws. dostaw gazu.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział , że będzie wspólna odpowiedź Unii Europejskiej na list prezydenta Rosji Władimira Putina, skierowany do 18 przywódców krajów europejskich w sprawie gospodarki Ukrainy.

Popyt na energię pierwotną w 2035 r. będzie o ponad 40 proc. większy niż w 2012 r. - ocenia koncern BP w dorocznej długoterminowej analizie. Wszystko jednak wskazuje, że surowców jak gaz czy ropa nie zabraknie - ocenia współautor raportu Paul Appleby.

- Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. Jak wiadomo, Rosja odcinała gaz w przypadku Polski już osiem razy i bez żadnego ostrzeżenia. Tym razem Federacja Rosyjska postanowiła zagrać w otwarte karty i uprzedzić o tym, że taki fakt nastąpi. Nikt nie miał wątpliwości, że tak będzie - powiedział w piątek w TVN24 Biznes i Świat były wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

- Od Gazpromu Kijów kupował 30 mld metrów sześć gazu rocznie. Europa nie może sprzedać Ukrainie takiej ilości surowca, bo go nie posiada. Poza tym nie ma połączeń rewersowych, które mogłyby transportować w wystarczającym stopniu gaz na Ukrainę - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG.

Stany Zjednoczone potępiają usiłowania Rosji, aby wykorzystywać energię jako "narzędzie nacisku" w sporze z Ukrainą - oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki. Kilka godzin wcześniej ujawniono list Władimira Putina do przywódców 18 europejskich krajów, w którym ostrzega, że gazowe długi Ukrainy mogą zaszkodzić tranzytowi surowca do UE.

Mimo że Berlin nawołuje do wprowadzenie surowszych sankcji wobec Rosji, Gazprom będzie honorował umowy gazowe z Niemcami - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt" wiceprezes koncernu Aleksander Miedwiediew. Wywiad ukaże się w poniedziałek.

Obecny kryzys w stosunkach UE z Rosją, wywołany sytuacją na Ukrainie, Hiszpania postrzega jako okazję do zareklamowania swojego modelu energetycznego i pokazania, że może pomóc Unii zmniejszyć jej zależność gazową od Rosji - pisze w piątek "Financial Times".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek, że amerykański gaz z łupków może być alternatywą dla dostaw gazu z Rosji do krajów UE. Zaznaczyła jednocześnie, że USA muszą najpierw wybudować infrastrukturę umożliwiającą eksport. Z kolei szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy dodał, że ułatwienia importu gazu z Ameryki Północnej powinny zostać włączone do negocjacji umowy handlowej z USA.

Od następnego roku może nas czekać podwyżka cen gazu. A to za sprawą ukończenia terminalu LNG w Świnoujściu i odbioru pierwszych dostaw katarskiego paliwa. Jest ono o 30-50 proc. droższe od dzisiejszych cen gazu importowanego z Rosji.