Gaz ziemny

Gaz ziemny

Trump: Nord Stream 2 to straszliwa rzecz, aneksja Krymu to porażka Obamy

Gazociąg Nord Stream 2 to "tragedia", a aneksja Krymu to "porażka Obamy". Na piątkowej konferencji prasowej z brytyjską premier Theresą May w Londynie Donald Trump dużo uwagi poświęcił relacjom z Rosją. Kilka dni przed planowanym szczytem z Władimirem Putinem wyraził przekonanie, że stosunki z Moskwą mogą się poprawić.

Otwarta droga do 20-letniej umowy na amerykański gaz

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało porozumienia z firmami Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, w sprawie podstawowych warunków umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego z USA.

Maleje znaczenie gazu ze Wschodu. Nowe dane o dostawach błękitnego paliwa

Spada import gazu z kierunku wschodniego do Polski. W pierwszym kwartale tego roku jego udział wyniósł 78 procent, zaś w analogicznym okresie przed rokiem 84 procent. Dostawy LNG do Polski w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku były o 31 procent wyższe - poinformował w środę na konferencji prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak.

Ruszyła budowa gazociągu Nord Stream 2

Spółka Nord Stream 2 rozpoczęła we wtorek w Niemczech prace nad budową drugiego dwunitkowego gazociągu z Rosji po dnie Bałtyku równoległego do istniejącego już gazociągu Nord Stream. Budowie gazociągu sprzeciwia się Polska, Ukraina i kraje bałtyckie.

"Warunkowa zgoda" Finlandii na Nord Stream 2

Fiński rząd wydał zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii na Morzu Bałtyckim przez zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę Nord Stream 2 AG. Ma to być odcinek o długości 374 km.

Pięć państw krytykuje projekt Nord Stream 2. "Wyrażamy głęboki niepokój"

Nord Stream 2 nie ma na celu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Projekt jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej państw Unii Europejskiej od Rosji - głosi deklaracja pięciu państw Europy Środkowej i Wschodniej. Zdaniem autorów dokumentu problem zależności od rosyjskich dostaw gazu dotyczy zwłaszcza krajów naszego regionu.

Państwowy koncern idzie na wojnę z byłym zarządem. Nie pierwszy raz

Obecne władze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa chcą rozliczyć swoich poprzedników. Koncern zwołuje na luty nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, ponieważ chce ich zgody na dochodzenie roszczeń od byłego zarządu spółki. Na liście jest siedem nazwisk menedżerów, którzy mieli doprowadzić do szkody w majątku spółki.

Polski koncern szykuje się na gaz ze złóż w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Gaz-Systemem - operatorem systemu przesyłowego gazu - umowę na przesył surowca przez gazociąg Baltic Pipe. Umowa dotyczy lat 2022-2037. Spółka zapowiedziała jednocześnie, że podpisze podobną umowę z duńskim operatorem Energinet.

Plany awaryjne po eksplozji i pożarze tłoczni gazu. Cena surowca mocno w górę

Eksplozja i pożar tłoczni gazu w wielkim europejskim hubie gazowym Baumgarten w Austrii zachwiały rynkami, krajów, które zaopatrują się poprzez infrastrukturę hubu. Najbardziej ucierpiały Włochy - dostawy z Austrii spadły do zera, więc uruchomiono plany awaryjne. Ponadto na rynku hurtowym gazu ziemnego zanotowano najwyższe od pięciu lat wzrosty cen paliwa.

Gazprom przyznał, że może zostać podzielony

O możliwości podziału Gazpromu na dwie spółki: wydobywczą i operatora gazociągów mówiło się od kilku lat. Teraz rosyjski koncern przyznał po raz pierwszy, że istnieje możliwość jego „reorganizacji”. Jak poinformował dziennik "Wiedomosti", powołując się na prospekt związany z nową emisją euroobligacji firmy, Gazprom obawia się także, że utraci monopol na eksport gazu rurociągami.